14. listopadu 2005

Jak správně e-mailovat

Yahoo je docela dobrý freemailový klient. Máte jen jednu drobnou chybičku. Netuší, že by někdo mohl chtít posílat e-maily ve Windows-1250, ačkoliv má nastaveno odesílání v kódování ISO-8559-2. Co to udělá, je známá Gatesova pomsta. Místo š, ž, ť dostanete ą, ľ, ». Ale copak Yahoo může za to, že je někdo líný si v Mozille nastavit výchozí znakovou sadu na ISO-8559-2?

Naproti tomu Gmail, to je jiný kádr. Toho normy nezajímají vůbec. Všechny e-maily posílá v UTF-8, ať se Vám to líbí, nebo ne. Přitom dle normy při odesílání má poštovní klient rozpoznat používané znaky a použít nejnižší možné kódování, např. místo ISO-8859-2 pouze ISO-8859-1 či dokonce US-ASCII.

3 komentáře:

 1. "Přitom dle normy při odesílání"
  Co?
  "nejnižší možné kódování"
  No jiste, budem vsichni pouzivat stale nejnizsi mozne kodovani (zvlastni to pojem), na utf8 se vybodnem (to je prece na houby), a budeme tu mit bordel v narodnich kodovanich navzdycky!

  Myslim ze jste trosku nepochopil smysl utf8...

  OdpovědětVymazat
 2. To jste můj text nepochopil. Dám Vám příklad. Když e-mailem pošlu text "ABCDEFGH", má být označen jako US-ASCII, nikoliv jako UTF-8, protože tam žádný znak nad 127 není. Když pošlu "žluťoučký kůň", má být označen jako ISO-8859-2, nikoliv jako UTF-8, protože tam žádný znak nad 255 není. Když pošlu "François řekl", tak teprve tam je místo pro UTF-8.

  OdpovědětVymazat
 3. No ale to by zpusobovale stale a stale nekompatibilitu kodovani. Prece nebudete posilat kazdy email v jinem kodovani. Pri zobrazeni emailu v rozhrani gmailu by se pak melo kodovani webu prepinat?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>