19. prosince 2005

Fungování kommunit

Je naší chybou, že se málo zabýváme thematem na pomezí psychologie a sociologie (pro psychologii je to thema moc velké, pro sociologii moc malé) – fungováním malých kommunit (tak od 12 po 42 lidí). Zatímco u ještě menších skupin jednoznačně rozhodují osobní vazby, u větších zase převažuje věcná stránka věci. Přitom se v podobných skupinách pohybujeme celý život – od školky před školní třídu (ta má kolem 25 žáků), vysokoškolský studijní kruh až po zaměstnání. (I když pracujete ve velké korporaci či na ministerstvu, Vaše oddělení jistě má právě tento počet kollegů.)

Tuto velikost mají i internetovské kommunity v nichž se pohybuji: Česká část Wikipedie a Sprcha / Vrba. Jsou přirozeně i větší diskusní fora, např. Neviditelný pes či IDNES, ale ta mne vždycky odpuzovala svou velikostí. Každá malá kommunita má svůj éthos, který je mixem osobních vazeb a věcné stránky věci. Protože osobní stránka má rozhodující úlohu, éthos není stabilní a často se mění, tak jednou za rok či dva. Sprcha vznikla v báječném roce 2002 a od té doby prošla několika velkými změnami. Stejně tak česká část Wikipedie vznikla na konci podzimu 2002 a prošla dvěma velkými změnami, za které poněkud neskromně snad mohu považovat můj příchod a mé vyštvání.

Co se týká Sprchy, duchovní otec Klanu, JN, před časem (19. 11. 2005) zveřejnil pozoruhodnou úvahu. Vyjádřil v ní lítost, že na Sprše nastala thermodynamická smrt. Kdyby mu něco říkal zákon nezamýšlených důsledků, tak by se tak nedivil. Byl to především Vodník, který se aktivně postavil jeho návrhu, že by na Sprše měly spolu soupeřit Gangs of Sprcha. Vodník má, na rozdíl od zastydlých individualistů, jako člen Církve smysl pro kollektiv, a proto dobře věděl, že takové války by pro tak malou kommunitu byly zničující. A taky že jo.

Bez ohledu na další aktivitu JN, která byla spíše sporadická, se na Sprše konstituoval pevný Klan s myšlenkovým obzorem Respekt Generation. Věkově se jedná především o generaci zrozenou v druhé polovině 60. let a ideologicky k její výbavě patří sionismus, antikommunismus, odpor k pacifismu a socialismu (sociální demokracii). Generace zrozená v druhé polovině 60. let dosud nebyla pořádně zmapována, ačkoliv nyní řídí a ovlivňuje českou společnost ze středních posic. Zrála za kommunismu a mentálně se vymezovala bojem proti němu ve velkých demonstracích na konci 80. let či úsilím o jeho změnu prostřednictvím SSM. Dalším zajímavým znakem je, že je to početně nejslabší aktivní česká generace vůbec. (To bude překonáno, až dozraje generace zrozená v 90. letech.)

V boji Klanu se zbytkem Sprchy byli vyštváni jeho aktivní odpůrci, kteří se pak uchýlili na dnešní Vrbu. Neustálé jemné frikce, které byly hnacím motorem Sprchy, zmizely. Sprcha je nyní ve stavu klinické smrti stejně jako Unie Svobody. Občas její stojaté vody rozvíří externisté, ať už je to protestant Karel Sýkora, noname ze Zvědavce nebo 17letý pedofil Gabriel Svoboda. Ke slovu se tak postupně dostává generace narozená v druhé polovině 80. let.

A česká část Wikipedie? Tam nyní vládnou primitivové jako je Vrba, -jkb-, Egg, Dodo, Cynik Ignác Pospíšil a Pastorius. Vytvořili natolik umrtvující prostředí, že stahují k zemi i tak nadějné osobnosti jako je Radouch, Wikimol či Li-sung. Ti jsou však konformisté, na rozdíl od Malého čtenáře či jvana, kterým byla useknuta hlava. Kdo se chce více poučit o této régne de la vertu, nechť si přečte o životě Girolama Savonaroly nebo Helden wie wir. Jan Koukal má v sobě mnohé ze svého jmenovce Calvina a jeho bezcitného upálení Miguela Serveta.

16 komentářů:

 1. Buďte zdráv, soudruhu Bloggere.
  Tak mé oko dorazilo až na tuto adresu a musím Vás pochválit, je vidět, že tvůrčí činnost a elán Vám nechybí. Spokojenost na blogu z Vás přímo čiší. Jen nechápu, proč se pořád snažíte psát na českou wikipedii. Měl byste být za zablokování vděčný, jelikož se tak nedostáváte mezi skupinu lidí jejichž intelekt je srážen, nebo nedej Bože, Vám není utínána hlava. Ještě takový drobný dotázek, když máte potřebu se přiznávat, S.R. jste také Vy? Já již nějak nestíhám Vaše aliasy sledovat. Vale et me ama primitiv Vrba

  OdpovědětVymazat
 2. Odkud znáte toho Gabriela Svobodu? Že je to pedofil, to jsem z nějakých jeho stránek vyčetl, ale jak víte kolik mu je let?

  Koukám, že Vás ty poměry internetových komunit fascinují :-) - měl byste dopsat dokonce tu historii Sprchy, já se k tomu asi nedostanu.

  OdpovědětVymazat
 3. Jo renonc, já jsem ty jeho stránky viděl jen zběžně, nevšiml jsem si toho životopisu. Na to, ýe je o rok mladší než moje mladší sestra, má slušné znalosti a dost pohnutou sexuální historii. Musí to být citlivý člověk a bojím se, že mu není osudem souzen šťastný život...

  OdpovědětVymazat
 4. Já už napůl spím! :-(((

  "Na to, že je o rok mladší než moje mladší dcera..."

  OdpovědětVymazat
 5. Máš pravdu, že jsou poměry na české wiki katastrofální. Plíživá cenzura, celkově nepřátelská atmosféra, kontrola myšlení místní mafií. Atmosféra zcela jiná než u jakéhokoliv jiného free/open source projektu, kterého se účastním.

  Osobním vztahům a politice na wiki jsem se nikdy nevěnoval, po celá léta jsem anonymně upravoval články, u nichž jsme při čtení narazil na problém. Až během poslední doby jsem zjistil, že je pro wiki třeba udělat něco i na jiné úrovni.

  Tvůj konflikt s wiki oligarchií jsem začal sledovat až v poslední fázi. Na dotaz, proč ti je upírán přístup k Wikipedii se mi dostalo argumentů, že kvůli tvým nevybíravým osobním útokům. OK. IMHO nepěkné a zbytečně neslušné útoky (tam kde šlo totéž vyjádřit stejně důrazně ale korektněji) z tvé strany jsem viděl, proč k nim došlo a jak se situace vyvinula ne, přestal jsme se o to více zajímat.

  Jenže po té, co jsem poměry na české wiki veřejně kritizoval sám, ve vší slušnosti, a zejména po tom, co jsme se drze odvážil narušit jednotné hlasování wikipedistické fronty http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:CheckUser/Hlasov%C3%A1n%C3%AD
  , dočkal jsem se osobních útoků, včetně zcela bezdůvodného vyhození z IRC kanálu české wiki, sám.

  Co s tím, po pravdě netuším. Možná by stálo za to rozebrat to v mezinárodním kontextu, ale jelikož češtine nikdo nerozumí, za pravdu dostane opět současná oligarchie. Kdyby to nebylo natolik technicky náročné na straně serverů, stál by za to fork.

  OdpovědětVymazat
 6. ad p. Vrba: Měl jsem dojem, že stejně jako Vaši kumpáni (jmenovitě fízl Koukal) tento blog sledujete pravidelně. Že bych se mýlil?

  Důvody jsou různé. Vždycky to má nějaký speciální impuls. V případě R. S. to byly šílené rvačky mezi flaňdáky a atheisty, kdy se nejvíce ukázala Vaše neschopnost.

  Budete se divit, ale když jsem byl správcem já, tak intelekt nebyl srážen nikomu, naopak i česká část Wikipedie rozšiřovala každému obzory. Nemohu za to, že za Vaší vlády je tomu naopak. Tak že byste zamyslil, proč tomu tak je? Jinak mně byla hlava uťata už dávno, jen z vrozené skromnosti jsem se vedle Malého čtenáře neuvedl, protože si myslím, že jeho kvalit nedosahuji.

  Hádejte. Můžete třikrát. Moriturus Te saluto.

  OdpovědětVymazat
 7. ad Vodník: Jen ze Sprchy. Podrobně jsem si přečetl jeho stránku. Tam právě píše, že je mu 17.

  Ano, kommunity jsou fascinující. Nicméně už mám zpoždění s Wikipedií (které už asi nedoženu, přestalo mne to bavit), natož ještě Sprcha. Více by mne bavilo sepsat dějiny diskussních fór Britských listů, ale k tomu nemám podklady.

  OdpovědětVymazat
 8. ad Vodník II: Pedofilové jsou na tom hůř než antisemité: antisemity čeká jen společenská smrt; pedofily zavřou, dokud nezčernají. O tom už psal Martin Maniš.

  OdpovědětVymazat
 9. ad Jakub Friedl: Milý kollego, díky za podporu. Co se týká osobních útoků, přiznávám, že jsem se jich dopouštěl, ale v rámci 2 měsíců neustálého šikanování by nervy ujely každému. A to pomíjím zimní bitvu o pravopis. Možná přeci jen budu muset dopsat dějiny Wikipedie, zatímco jsou jen 2 díly: I a II .

  Vaší šikaně se ani nedivím. Co byste od těch lidí jiného čekal? Ačkoliv jsem byl několikrát zván na IRC, byl jsem tam jen jednou incognito, protože z vlastní zkušenosti z IRC z let 1997–8, když jsem na něm byl denně, dobře vím, že ke kicku tam nikdy není daleko.

  Pořád zvažuji 2 možná řešení:
  1. stížnost k Nadaci.
  2. založit cs: orthografickou.
  Ale odkládám to už půl roku, protože i kdybych uspěl, na dlouhém běhu bych stejně prohrál. Takže místo toho občas dráždím hada bosou nohou a píšu do en:.

  OdpovědětVymazat
 10. Zdravim,
  proč bych to měl sledovat denně, sleduji to jen, kdyz nekdo hodí odkaz na IRC a to jen někdy. Myslel jsem, ze jste tu zavřel, alespon jsem žil v dojmu, ze jste něco na ten způsob povídal, ale možná jsem si něco vyložil nepřesně.
  No moje neschopnost je zajímavé téma, ale tuším, že to co rozpoutalo boje na wikipedii byla Vaše neschopnost. Tuším, že nebylo málo wikipedistů, kteří odešli, protože chtěli psát články a ne sledovat jak se hádáte pro každou prkotinu. Snažte se nebýt směšný a trapný. Non verbis, at factis opus est.
  Jinak jsem zmaten protože v článku jsem psal gymnasium a nyni vidím gymnázium, tak si říkám zase nějaký propagátor vulgárního pravopisu a pak se ukáže, že to je člověk, který vždy bojoval proti vulgární pravopisu, jak si to mám vysvětlit? Aha, změnil jste na pravopis názor, nevím jestli děláte dobře, takovou změnu by měl člověk promyslet a ne se do ní vrhat hned nějak hrr.
  Tím, že se nenapíšete budíte dojem, že tomu tak není a matete ostatní, měl byste to napsat, já to chápal, že blog je pro Vás to pravé, našel jste se tu a cítíte plnou spokojenost a teď najednou zjistím, že ne. Prosím snažte se to psát z ohledem na to, že Vás může číst i primitiv, který neobsáhne plnou šíři Vašich myšlenek a skromnosti.
  Odkud dostáváte speciální impulsy? Jeden slavný malíř je dostával od ufonů, pokud to máte také tak, určitě existuje spouta způsobů jak to řešit, IMHO pokud se to vyřeší, možná s impulsy zmizne i spiknutí vůči Vám. Vrba
  PS:Zamyslil jsem se a nepřišlo osvícení, mohl byste napovědět?

  OdpovědětVymazat
 11. Tenhle Vrbův příspěvek jsem vůbec nepochopil. Je chyba u mě?

  OdpovědětVymazat
 12. ad p. Vrba:

  Tak už jsem opět popraven. Čím to, že Svítil je takový slídil?

  Aha. Tak můj předpoklad byl chybný. A kdo tam dává odkazy? Že bych se začal opět zapojovat do IRC, když jste mne všeho jiného zbavili? Problém je, že byste mne určitě vykopli, než bych řekl švec.

  Nezavřel jsem to. Jen jsem přestal Vaše vylomeniny sledovat každý den, to je celé.

  ale tuším, že to co rozpoutalo boje na wikipedii byla Vaše neschopnost.
  Ha, ha, ha. Kdybych nebyl, musili byste mě vymyslet, abyste měli na koho svádět hádavou a netolerantní atmosféru na dnešní cs:?

  Tuším, že nebylo málo wikipedistů, kteří odešli, protože chtěli psát články a ne sledovat jak se hádáte pro každou prkotinu.
  Např.? Za to Vy jste vyštvali málo. Naposledy např. Malého čtenáře a to byla nějaká opora. A to už vůbec nemluvím o Tomáši Pecinovi.

  Non verbis sed factis opus est.
  To je pravda. Problém je v tom, že kromě Vás se tím heslem řídí je fašista Miraceti. Proto jste dnes správcem.

  Jinak jsem zmaten protože v článku jsem psal gymnasium a nyni vidím gymnázium, tak si říkám zase nějaký propagátor vulgárního pravopisu a pak se ukáže, že to je člověk, který vždy bojoval proti vulgární pravopisu, jak si to mám vysvětlit?
  Mimikry. Odboj se nedá dělat odkrytě.

  Aha, změnil jste na pravopis názor
  Špatný úsudek.

  já to chápal, že blog je pro Vás to pravé, našel jste se tu a cítíte plnou spokojenost a teď najednou zjistím, že ne.
  Byla to vždy jen náhražka, když jste mne umlčeli.

  Odkud dostáváte speciální impulsy? Jeden slavný malíř je dostával od ufonů, pokud to máte také tak, určitě existuje spouta způsobů jak to řešit, IMHO pokud se to vyřeší, možná s impulsy zmizne i spiknutí vůči Vám. Vrba
  Obávám se, že jste vedle, jak ta jedle. Nejvíce mne inspirují ty Vaše nechutné hádky na cs:. Proto jsem teď psal o literatuře. Malý čtenář má totiž pravdu.

  PS:Zamyslil jsem se a nepřišlo osvícení, mohl byste napovědět?
  Ne. Sytý hladovému nevěří.

  OdpovědětVymazat
 13. Musím se ohradit proti tvrzení, že mi byla useknuta hlava. Prostě už jenom nemám čas (a tady to čtu jen výjimečně) - ani na to, abych v listopadu vysvětlil podrobněji, že to je hlavní důvod, proč už jsem nekandidoval na sysopa (ačkoli bych nepochybně schválen byl).

  Uznávám, že za posledního cca půldruhého roku nahradilo mou počáteční wiki(pedi)zamilovanost jisté rozčarování, k němuž přispěly i Zvánovcovy války (samotný fakt jejich existence, válečné zločiny napáchané oběma stranami i výsledky). Ale rozhodně nemyslím, že je to primární důvod; v podstatě stejnou dobu už se mi vršily editace, které jsem chtěl dělat a nestíhal, nebo pořád odkládal. (Ona pomalost serveru fakt nepotěší.) Nepochybuju, že bych mohl ve spoustě oblastí dělat smysluplnou práci - třeba i zásadní za/překládání nových článků, kdybych chtěl - bez větší cizí interference, a i ty konflikty s "komunitou", resp. hlupáky, jež bych pokládal za nezbytné, udržet hluboko pod prahem vykopnutí. Jen teď nějak nemám čas na žádný ze svých koníčků, a ty ostatní mě baví víc.

  OdpovědětVymazat
 14. ad Malý čtenář. OK, omlouvám se, zjevně jsem se ve Vás mýlil. Mělo mi napovědět faux pas na Metě, ale znáte to: Chytrému napověz, hloupého trkni.

  OdpovědětVymazat
 15. Petersův mozek je ve stavu klinické smrti a ještě Vrba, ke které se původně přidal, je ve stavu klinické smrti. Sprcha je docela v pohodě.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>