17. července 2011

Der Computer Nr. 3 (1968)

V roce 1968 France Gall nazpívala německý hit Der Computer Nr. 3. Pokud je mi známo, francouzská verse neexistuje, ačkoliv mi rodilá mluvčí sdělila, že Gallové výslovnost němčiny není právě nejlepší.

Protože kromě Tomáše Peciny nikdo neumí německy, tak nás triviální text nerozptyluje a můžeme se soustředit na hudbu. Ačkoliv Starý pán bude zuřivě nesouhlasit, myslím, že tyhle jednoduché rythmické melodie jsou vlastní podstatou hudby. Der Computer Nr. 3 úspěšně ztělesňuje 60. léta v hudbě.

Německé sklony ke kitschi lze pozorovat na cover versi skupiny B. I. O. S. Další cover verse je elektropop Kontrastu. Naproti tomu zajímavá je verse od nizozemské revivalové skupiny De Biet (bohužel v bídné obrazové i zvukové kvalitě).

20 komentářů:

 1. myslím, že tyhle jednoduché rythmické melodie jsou vlastní podstatou hudby.
  S tím bude nesouhlasit asi kdekdo. Já bych si ani nebyl jist, zda jsou vlastní podstatou populární hudby.

  Co je pro dnešního posluchače šokující - a co ovšem Starému pánovi nebude vadit vůbec - je, jak France Gall mizerně intonuje. Neuvěřitelné, co jim tehdy procházelo. Ale nakonec Astrud Gilberto ve svém nesmrtelném hitu zpívá falešně hned první tón...:-)

  OdpovědětVymazat
 2. France Gall mizerně intonuje. Neuvěřitelné, co jim tehdy procházelo.
  Tomu nerozumím. Co to znamená? Není to tím, že německy uměla jen mizerně?

  OdpovědětVymazat
 3. To znamená, že zpívá falešně. Nemyslím, že by to bylo ovlivněno špatnou znalostí jazyka, protože mizerně intonovala i v tom Poupee De Cire, Poupee De Son

  OdpovědětVymazat
 4. Tak špatná snad přímo ne, ale není to žádná sláva. Má zajímavý hlas a určitou energii, ale neumí zpívat čistě. Dneska by jí to neprošlo.

  OdpovědětVymazat
 5. Myslíte? Dnes je přeci mnohem větší tolerance. Důležitější je, jak zpěvák/zpěvačka vypadá; jeho hlas vyčistí technika.

  OdpovědětVymazat
 6. Já vycházím z toho, jak jsou přísní na ty soutěžící v Superstar. Tam by France Gall vypadla možná už v prvním kole. A tady i takové ty "drsné" rockerky jako Anouk nebo Ilse de Lange intonují relativně spolehlivě i na koncertech.

  OdpovědětVymazat
 7. Pop Idol je kapitola sama pro sebe, to není určující. Trend nastavují boy bands.

  OdpovědětVymazat
 8. A co oblíbenkyně Starého pána, Lady Gaga? Umí zpívat?

  OdpovědětVymazat
 9. Pop Idol je kapitola sama pro sebe, to není určující. Trend nastavují boy bands.
  Ano. Ale konkurence je dnes už tak veliká, že i tyto idoly - kromě toho, že musí dobře vypadat, mít charisma, umět tancovat a plno dalších věcí - musí prostě i umět dobře zpívat.

  A co oblíbenkyně Starého pána, Lady Gaga? Umí zpívat?
  Já ji vůbec neznám. Viděl jsem pár kousků clipů, z toho se to poznat nedá. Ona si prý sama píše i tu muziku a dělá všechno kolem toho, proto ji prý považují za novou Madonnu (ta mimochodem zpívat umí), já ale tuto "kulturu" považuji za výsostně škodlivou a dušehubnou. Ano, i Beatles byli škodliví a dušehubní, ale dnes, po letech, lze ocenit tu hudební kvalitu isolovaně od toho fenomenu.

  OdpovědětVymazat
 10. Je zajímavou charakteristikou moderní body, že umění, které bylo vždy abstraktní, hudba, se stává konkrétním, zatímco umění, které bylo vždy konkrétní, malířství, se stává abstraktním.

  musí prostě i umět dobře zpívat.
  No jo, ale to je reality show, která na hudbu jako takovou nemá prakticky žádný dopad. Prosadili se prakticky jen Aneta Langerová. Jinak nikdo.

  Viděl jsem pár kousků clipů, z toho se to poznat nedá.
  Tak co třeba Alejandro nebo Paparazzi?

  OdpovědětVymazat
 11. Tak co třeba Alejandro nebo Paparazzi?
  Nevím, na co se ptáte. Zpívat bude umět, předpokládám, vzhledem k tomu, co jsem psal výše o té konkurenci, z těch clipů se to ale nepozná. Jinak je to pochopitelně otřesná kommerční pakultura k zdebilňování mládeže.

  No jo, ale to je reality show, která na hudbu jako takovou nemá prakticky žádný dopad.
  Já myslím, že ta reality show ukazuje en massa, jak to chodí v malém, když nějací producenti formují kapely. Takovýmhle konkursem vznikali Backstreet Boys nebo Spice Girls. Že se z té reality show až na naprosté výjimky nikdo neprosadil, na tom nic nemění.

  OdpovědětVymazat
 12. Nevím, na co se ptáte.
  No zda umí intonovat.

  z těch clipů se to ale nepozná
  Tak z čeho?

  Já myslím, že ta reality show ukazuje en massa, jak to chodí v malém, když nějací producenti formují kapely.
  Ne. Boy band se tvoří úplně jinak. To se vezmou dosti odlišné chlapecké typy, aby si tam každá fanynka našla toho svého. Zpívat umět vůbec nemusejí, vizte Lunetic.

  OdpovědětVymazat
 13. Pozná se to z živého vystoupení, protože jak jste sám uvedl, dnes se to ve studiu dá upravit (ale kdoví, možná, že dnes už taky ne).

  Zpívat umět vůbec nemusejí, vizte Lunetic.
  Já nevím, zda to umějí; ono zase když jich je víc, tak to na jednotlivé výkony až takové nároky neklade. Např. u Spice Girls uměly tak nějak zpívat všechny, ale opravdu dobrá zpěvačka byla jen Mel C.

  OdpovědětVymazat
 14. Tak s tím samozřejmě nemůžete France Gall srovnávat, to je o pár tříd vejš. Čistě pěvecky, mám na mysli.

  OdpovědětVymazat
 15. Petersi, věřte Vodníkovi. Zpívá katastroficky falešně a to v obou písničkách. Je až srandovní, jak se to při nahrávce snaží zamaskovat.

  Byl bych dokonce přísnější, tahle holčina patří někam mezi Czákovou a Bartošovou, posluchač trpí jako zvíře:)

  OdpovědětVymazat
 16. GP dik za odkaz na strasidlo GAGA z vystoupeni zde v Sydney. Show a zase jen show, o hezkou muziku tam slo az na miste poslednim. Stejna strasidla jako ona je i obec jejich obdivovatelu a hlavne obdivovatelek. Ostatne pohled do rad posluchacstva je presny a vystizny. Na high schools zacaly prazdniny takze nic nebranilo detickam vzit si spacaky a jit se vyspat pred halu:-)
  GAGA

  Take dostala v Sydney cestne obcanstvi
  cestne obcanstvi

  OdpovědětVymazat
 17. "Vy tedy myslíte, že je špatná zpěvačka?"

  Kdysi jsem cetl, ze takovy Elvis nebyl moc zpevak ale jen rymoval. To same si myslim o Sinatrovi. Takove rymovacky dokaze kazdy koupelnovy zpevak.

  Nekteri se casem vypracuji z yé-yé stylu na docela libivy poslech.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>