1. prosince 2012

Otupělost

Ve dnech 14. až 21. 11. 2012 proběhl bez větší pozornosti další massakr Palestinců, kdy bylo zavražděno celkem 160 Arabů a 6 Židů, z toho 105 arabských civilistů a 4 židovští civilisté. Israel zavraždil 27 nezletilců, když před tím během roku 2012 zavraždil 10 nezletilců v odbobí údajného klidu. (Zatím poslední israelský nezletilec byl zavražděn 23. 9. 2011 ve vyprovokované autonehodě.)

Příčina israelské aggresse je jasná: parlamentní volby 22. 1. 2013. Stejně jako při přepadení Libanonu v roce 2006 a Gazy v roce 2008 jde tedy o vnitropolitické důvody. Jediný rozdíl je počet obětí. V roce 2006 bylo zmassakrováno 1 200 civilistů, v roce 2008 celkem 926, nyní „jen“ 105 civilistů, tedy 10x méně. Přesto se Netanjahu navždy zdiskreditoval a je to stejný válečný zločinec jako Olmert, Livni nebo Barak.

Záminkou k válce se staly palestinské rakety, ačkoliv Israel již v roce 2009 oznámil, že má funkční systém protiraketové obrany zvaný Železná kupole (כִּפַּת בַּרְזֶל), kde zřejmě korrupčně dostala přednost domácí společnost Rafael (státní stejně jako letecká IAI a IMI pro ruční zbraně) před americkou Northrop Grumman. Officiálně byl spuštěn 27. 3. 2011 a jeho účinnost je údajně 90 %.

Massakrování civilistů se zřejmě již stalo pevnou součástí israelské předvolební campagne, kdy si tím premiér uměle zvyšuje popularitu. Jediný rozdíl mezi Vpředem a Jednotou je, že Jednotě stačí massakry jednou za 4 roky a 10x menší. Světová veřejnost si na tuto pervesitu israelské politiky již zvykla, takže prochází bez většího zájmu veřejnosti stejně jako isolované vraždy, kdy za 10 let bylo zavražděno 174 náhodných kolemjdoucích v nepřímém úmyslu. Otupělost.

Update: Apartheid v dnešním Israeli.

33 komentářů:

 1. Takže kdyby Čína vypálila na USA raketu DF-41 a Američané ji před dopadem sestřelili, tak se nebude jednat o agresi?

  Agresorem je v tomto případě jednoznačně Hamas. Nikdo je nenutil střílet rakety na Izrael.

  První baterie Iron Dome byla zprovozněna v březnu 2011.

  Přednost dostal Rafael před Lockheed Martin.

  Vaše schopnost zaujímat radikální postoje ve věcech o kterých nic nevíte je úžasná. Ať už se jedná o statistiku nebo mezinárodní politiku.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak žel jsem nestihl nasat to samé jako první - existence obrany přeci nelegalisuje útok!

  Bylo by snad normální střílet po lidech, protože na sobě mají neprůstřelnou vestu?

  OdpovědětVymazat
 3. Takže kdyby Čína vypálila na USA raketu DF-41 a Američané ji před dopadem sestřelili, tak se nebude jednat o agresi?
  Čí? USA?

  Agresorem je v tomto případě jednoznačně Hamas.
  Ne. Elán zcela legitimně bojuje proti okupaci své vlasti. Jakmile Israel ukončí okupaci Západního břehu, bude jeho boj nelegitmní.

  První baterie Iron Dome byla zprovozněna v březnu 2011.
  A co jiného píšu?

  Přednost dostal Rafael před Lockheed Martin.
  To si vyřiďte na wiki. Já cituji ji.

  Vaše schopnost zaujímat radikální postoje ve věcech o kterých nic nevíte je úžasná. Ať už se jedná o statistiku nebo mezinárodní politiku.
  To mluvíte o sobě, ne? Pokud jste znalec, tak navrhněte, co dělat, aby Israel přestal porušovat mezinárodní právo. Mně je jako jediné řešení jeví mezinárodní sankce.

  OdpovědětVymazat
 4. Bylo by snad normální střílet po lidech, protože na sobě mají neprůstřelnou vestu?
  To nikde netvrdím. Jen říkám, že pokud má Israel účinnou obranu, tak je jeho záminka k massakru civilistů vylhaná.

  OdpovědětVymazat
 5. Technická: nefunguje 'odpovědět' jenom mně, nebo je někde chyba?

  Ta obrana není 100%. Ve skutečnosti je i těch 90 % přehnané číslo. A kdyby byla, tak to na principu nic nemění. Nebo by vždy Israel poslal do Gazy účet za sestřelování raket a OK?

  OdpovědětVymazat
 6. @Leclerk Opravte mne, pokud se mýlím, ale bavíme se zde o Izraelem okupovaných územích, která kolonizuje svými osadníky. Ergo je primárním agresorem Izrael a brání se Palestinci. Jistě, situace je poněkud složitější, třeba kvůli angažmá Egypta, ale to nic nemění na faktu, že Izrael je apriori v právu.

  @Yamato-san Ono nejde ani tak o to, jestli na sobě ti lidé mají neprůstřelnou vestu, nebo ne, jako o to, zda vás vyhánějí z vašich domovů, kradou vám vaši půdu a zabíjejí vaše děti. Reagovat střelbou do adolescentů za kámen hozený na tank mi přijde poněkud nepřiměřené (poněkud víc). A trochu mě děsí (trochu dost), kolik Čechů tomuto brutálnímu přístupu fandí. Ale asi to nějak souvisí s tím, jak by se někteří Češi rádi chovali ke svým Cikánům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jistě, že ta situace není černobílá. Nicméně "kassámování" naslepo je opravdu těžko obhajitelné.

   Vymazat
 7. Ad Iron Dome. Ona to bude i otázka nákladů. Jaký je asi poměr ceny jedné prskavky Hamásu a její likvidace moderním sofistikovaným systémem taktické PRO?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc již toto nesleduji, kdysi jsem četl o 90 000$ za výstřel, ta cena jistě klesla, ale asi ne nijak rafikálně.

   Vymazat
 8. Vy to sledujete víc než já! :-) Aby Vás nenařkli z obsesse Židy! Mně se to děje zcela pravidelně a to se o to zdaleka nezajímám tak podrobně jako Vy.

  OdpovědětVymazat
 9. Technická: nefunguje 'odpovědět' jenom mně, nebo je někde chyba?
  Nevím. Myslím, že jsem to nezapnul a jen pitomý Blogger tam ten odkaz zobrazuje, ale teď se ukázalo, že jste odpověděl.

  A kdyby byla, tak to na principu nic nemění.
  Mění. Zásah má být proporcionální. Vražda 100 civilistů proporcionální není, nýbrž je to mezinárodní zločin.

  Nebo by vždy Israel poslal do Gazy účet za sestřelování raket a OK?
  Proč ne? Kolik obětí ty rakety měly? A nelze zapomínat, že je to legitimní reakce na okupaci Západního břehu.

  OdpovědětVymazat
 10. Vy to sledujete víc než já! :-)
  Ano, protože mne zločiny proti lidskosti nenechávají klidným.

  to se o to zdaleka nezajímám tak podrobně jako Vy.
  Rozdíl bude v tom, že já se zajímám o Israelce, Vy o Židy.

  OdpovědětVymazat
 11. Zásah nemá být proporcionální, má být takový, aby další útoky zastavil. Čili prozatím nikdy nebyl úspěšný.

  OdpovědětVymazat
 12. Ha, vtipné - z telefonu, v mobilní versi bloggeru, odpovědět funguje, z PC versi nikoli. Google...

  OdpovědětVymazat
 13. GP: myslel jsem tím, že se zajímáte o Israel víc než já o Židy...

  OdpovědětVymazat
 14. A co jiného píšu?
  Omlouvám se. To jsem přehlédl.

  To si vyřiďte na wiki. Já cituji ji.
  Z wikipedie: "In 2007, Israel commissioned the development of Iron Dome, choosing Israeli contractor Rafael over the American giant Lockheed Martin."

  OdpovědětVymazat
 15. Opravte mne, pokud se mýlím, ale bavíme se zde o Izraelem okupovaných územích, která kolonizuje svými osadníky. Ergo je primárním agresorem Izrael a brání se Palestinci. Jistě, situace je poněkud složitější, třeba kvůli angažmá Egypta, ale to nic nemění na faktu, že Izrael je apriori v právu.

  Z Gazy se Izrael stáhl. Žádná Izraelská osada tam není.

  OdpovědětVymazat
 16. Vražda 100 civilistů proporcionální není, nýbrž je to mezinárodní zločin.
  O vraždě civilistů nemůže být řeč. To je naprostý nesmysl.

  OdpovědětVymazat
 17. To mluvíte o sobě, ne? Pokud jste znalec, tak navrhněte, co dělat, aby Israel přestal porušovat mezinárodní právo. Mně je jako jediné řešení jeví mezinárodní sankce.

  To jestli porušuje Izrael mezinárodní právo je dle mého názoru irelevantní. Podstatné je, že na něj létají z Gazy rakety a že podle Charty OSN má právo na sebeobranu.

  Izrael se nalézá podstatě v identické situaci jako ČSR před Mnichovskou dohodou. Palestinci kladou nesmyslné požadavky s jediným cílem. Zlikvidovat stát Izrael. Za těchto okolností jsou Izraelské kroky naprosto legitimní.

  OdpovědětVymazat
 18. Zásah nemá být proporcionální, má být takový, aby další útoky zastavil. Čili prozatím nikdy nebyl úspěšný.
  Všechna příměří dosud porušil vždy Israel.

  Google...
  Jo jo.

  myslel jsem tím, že se zajímáte o Israel víc než já o Židy...
  To je pravda. Za to se nestydím. Ta země je pro další vývoj klíčová, takže bychom o ní měli vědět stejně jako o našich sousedech, tj. hodně.

  Z wikipedie: "In 2007, Israel commissioned the development of Iron Dome, choosing Israeli contractor Rafael over the American giant Lockheed Martin."
  Z české verse: „Kritici rovněž tvrdili, že Železná kopule je ve zneškodňování Kassámů neúčinná, a to vzhledem ke krátké vzdálenosti a době letu mezi odstřelovacími místy v Pásmu Gazy a často ostřelovaným jihoizraelským městem Sderot. Argumentovali tím, že jiný protiraketový systém by byl efektivnější a bylo zmíněno jméno obranného systému Nautilus (známý též jako THEL). Systém Nautilus byl Izraelem a Spojenými státy vyvíjen v letech 1995 až 2005, ale nakonec byl projekt zastaven, s odůvodněním, že je neproveditelný. Americká zbrojní firma Northrop Grumman však navrhla vývoj pokročilejšího prototypu Nautila s názvem Skyguard.

  Skyguard by měl ke zneškodňování raket používat laserový paprsek a cena každého jeho použití je odhadována na 1000 až 2000 dolarů. Při investici 180 milionů dolarů společnost Northrop Grumman tvrdí, že by byla schopna dodat systém k nasazení během 18 měsíců. Představitelé izraelského ministerstva obrany však tento návrh odmítli se zdůvodněním delší proveditelnosti a dodatečných nákladů. Rovněž uvedli, že po dodatečných vylepšeních je Železná kopule plně schopna Kassámy zneškodnit.“

  Žádná Izraelská osada tam není.
  Ano, žádná israelská osada tam není. Ale Palestina je i Západní břeh.

  O vraždě civilistů nemůže být řeč. To je naprostý nesmysl.
  Laskavě si prostudujte záznamy zavražděných dětí.

  OdpovědětVymazat
 19. To jestli porušuje Izrael mezinárodní právo je dle mého názoru irelevantní.
  Není. Každý je oprávněn proti tomu zasáhnout.

  podle Charty OSN má právo na sebeobranu
  Tou je Železná kupole. Vražda civilistů, včetně dětí, není sebeobrana. Jaký smysl má vraždit nemluvňata jako Najeeb Ahmed Najeeb, Ibrahim Mohammed Jamal Al-Dalou a další? Vždyť jim nebyly ani 2 roky. To chcete obhajovat?

  Izrael se nalézá podstatě v identické situaci jako ČSR před Mnichovskou dohodou.
  Ne. Nachází se ve stejné situaci jako v roce 1947. Měl by vyklidit území, která protiprávně okupuje. V Gaze tak učinil = šlo to. Tak kdy přijde na řadu Západní břeh? Včera bylo pozdě.

  Palestinci kladou nesmyslné požadavky s jediným cílem.
  Ukončit apartheid není žádný nesmyslný cíl, ale požadavek lidskosti. Je smutné, že bělokošiláči považují lidskost za nesmysl.

  Zlikvidovat stát Izrael.
  To nikdo nechce. Jediné, co se chce, aby věřící všech vyznání, příslušníci všech ethnik měli v Israeli rovná práva. Kdy je konečně budou mít?

  Za těchto okolností jsou Izraelské kroky naprosto legitimní.
  Ne. Vražda batolete zůstává vraždou batolete. Nelze ji obhájit vůbec ničím.

  OdpovědětVymazat
 20. Laskavě si prostudujte záznamy zavražděných dětí.

  A to má dokazovat co? Je snad rozdíl mezi vraždou a zabitím. Pokud tvrdíte, že Izrael vraždí děti, tak byste to měl dokázat. Kde máte nějaký rozkaz IDF k vraždě dětí?

  Tou je Železná kupole. Vražda civilistů, včetně dětí, není sebeobrana. Jaký smysl má vraždit nemluvňata jako Najeeb Ahmed Najeeb, Ibrahim Mohammed Jamal Al-Dalou a další? Vždyť jim nebyly ani 2 roky. To chcete obhajovat?

  Sebeobranou není Iron Dome, ale útok na cíle v Gaze. Co je myšleno sebeobranou v Chartě je myslím jasné.

  Ukončit apartheid není žádný nesmyslný cíl, ale požadavek lidskosti. Je smutné, že bělokošiláči považují lidskost za nesmysl.

  To ovšem jejich cíl není. Nemluvil jsem o Izraelských Arabech. A i u nich je výraz "apartheid" dost přitažený za vlasy. Ostatně většina z nich (77%) by radši měla Izraelské občanství než Palestinské.

  To nikdo nechce.

  Ale chce. To je vám snad jasné. Např. Hamas.

  Ne. Nachází se ve stejné situaci jako v roce 1947. Měl by vyklidit území, která protiprávně okupuje. V Gaze tak učinil = šlo to. Tak kdy přijde na řadu Západní břeh? Včera bylo pozdě.

  Například až Fatah a Hamas uznají právo Izraele na existenci. Do teď tak neučinili. Proč by měl Izrael vydávat nějaké území, když je jasné, že by následovaly další a další požadavky ve stylu K. Henleina?

  OdpovědětVymazat
 21. Je snad rozdíl mezi vraždou a zabitím.
  To je. Vražda je úmyslné usmrcení člověka.

  Pokud tvrdíte, že Izrael vraždí děti, tak byste to měl dokázat.
  Snadno. Úmysl je i nepřímý: „věděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, a pro případ, že je způsobí, byl s tím srozuměn“.

  Kde máte nějaký rozkaz IDF k vraždě dětí?
  To není třeba, nebavíme se o přímém úmyslu.

  Co je myšleno sebeobranou v Chartě je myslím jasné.
  Ano. Sebeobranou není přepadení jiného území.

  A i u nich je výraz "apartheid" dost přitažený za vlasy.
  Není.

  Ostatně většina z nich (77%) by radši měla Izraelské občanství než Palestinské.
  Proč pořád píšete ta velká písmena? Je to v rozporu s českým pravopisem.

  Já se jim vůbec nedivím. Taky byl bych raději občanem okupačního státu s alespoň některými právy než být jen okupován bez práv zcela.

  Např. Hamas.
  Lež. A proč Israel podnítil jeho založení?

  Do teď tak neučinili.
  Dobytí tak učinilo v roce 1993. Doučte se fakta.

  Proč by měl Izrael vydávat nějaké území, když je jasné, že by následovaly další a další požadavky ve stylu K. Henleina?
  Protože tak rozhodlo OSN. Israel nemá právo svévolně si rozšiřovat svůj Lebensraum jako nějaký Hitler.

  OdpovědětVymazat
 22. Dobytí tak učinilo v roce 1993. Doučte se fakta.

  "Fatah has never recognized Israel’s right to exist and will never do so, according to Azzam al-Ahmed, a member of the Fatah Central Committee who is closely associated with Palestinian Authority President Mahmoud Abbas."

  “Fatah has not recognized Israel. I challenge anyone who says that the case is otherwise, whether it’s Hamas or others. Neither Fatah nor Hamas is required to recognize Israel. Only governments and states extend recognition. It was the Palestinian government that recognized Israel, just as the Israeli government recognized us.”


  „věděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, a pro případ, že je způsobí, byl s tím srozuměn“

  Jak je libo, tak to dokažte. Ostatně i v těch vašich odkazech se píše o zabití. Ne o vraždě.

  Sebeobranou není přepadení jiného území

  V případě sebeobrany lze přepadnou cizí území.

  "Although some commentators interpret Article 2(4) as banning only the use of force directed at the territorial integrity or political independence of a state, the more widely held opinion is that these are merely intensifiers, and that the article constitutes a general prohibition, subject only to the exceptions stated in the Charter (self-defence and Chapter VII action by the Security Council)."

  A proč Israel podnítil jeho založení?

  Irelevantní. Tvrdil jste, že nikdo nechce zlikvidovat stát Izrael.

  Israel nemá právo svévolně si rozšiřovat svůj Lebensraum jako nějaký Hitler.

  Stěžujte si Egyptu a Jordánsku. Tyto státy s okupací začaly. Palestina mohla už dávno existovat.

  OdpovědětVymazat
 23. "Fatah has never recognized Israel’s right to exist and will never do so, according to Azzam al-Ahmed, a member of the Fatah Central Committee who is closely associated with Palestinian Authority President Mahmoud Abbas."
  Cituji: „OOP uznává právo Státu Izrael na existenci v míru a bezpečí.“ Jak každé malé dítě ví, mezi OOP a Dobytím je rovnítko.

  Jak je libo, tak to dokažte.
  To je dokázáno tím, že Israel neučinil vůbec nic, aby děti nevraždil. Míč je na Vaší straně.

  V případě sebeobrany lze přepadnou cizí území.
  Váš citát to nijak nedokazuje, takže znovu a lépe.

  Tvrdil jste, že nikdo nechce zlikvidovat stát Izrael.
  Nechce. Tečka. Jeho demokratisace není jeho zničením, ledaže by odstranění apartheidu znamenalo zničení Israele.

  Tyto státy s okupací začaly.
  Co bylo, to bylo. Nyní 40 let okupuje Israel. Jak dlouho se bude na situaci před rokem 1967 vymlouvat? Dalších 40 let? 400 let? Jak dlouho?

  Palestina mohla už dávno existovat.
  Opravdu? Vždyť ji Israel nechce v OSN ani teď. Tak co to vyprávíte za pohádky?

  OdpovědětVymazat
 24. Míč je na Vaší straně.

  Nikoliv. Dokazuje se vina. Ne nevina.

  Váš citát to nijak nedokazuje, takže znovu a lépe.

  Dokazuje.

  Nechce. Tečka.

  Jejich Charta z roku 1988 je stále platná.

  Opravdu? Vždyť ji Israel nechce v OSN ani teď. Tak co to vyprávíte za pohádky?

  A co to má dokazovat?

  Jak dlouho se bude na situaci před rokem 1967 vymlouvat?

  Proč vymlouvat? To s vymlouváním nemá co dělat. To je pouze potvrzení vyděračské politiky ve stylu K. Heinleina. Cílem není vznik Palestiny, ale zničení Izraele.

  „OOP uznává právo Státu Izrael na existenci v míru a bezpečí.“ Jak každé malé dítě ví, mezi OOP a Dobytím je rovnítko.

  Dopis je pěkná věc, ale to je asi tak všechno.To dokazuje jediné - Arafat formálně uznal právo Izraele na existenci. I kdyby platila vaše teze, že Fatah a OOP jedno jest, tak jejich Charta nebyla ani v roce 1998 fakticky změněna.

  OdpovědětVymazat
 25. Israel neučinil vůbec nic, aby děti nevraždil.

  Jak byste to realisoval v praxi? Dejme tomu zaměřím místo, odkud jsou odpalovány rakety - mám předpokládat, že tam, v bojové zóně, jsou děti? Pokud jsou, pak je to vina moje, že budou zraněny/zabity?

  Nechci vůbec spekulovat o legendách o tom, jak Palestinci vyklízejí márnice a mrtvoly ukazují jako oběti Israele, či jak se záměrně kryjí civilisty (ač nejednou toto prokázáno bylo, nevylučuji, že k tomu, vzhledem k hustotě zástavby, může dojít i omylem).

  OdpovědětVymazat
 26. Já Vám přece ten zájem nevyčítám a v tomto ohledu dokonce s Vámi ve většině bodů souhlasím. Pouze mě překvapilo, kolik tomu věnujete času a energie a myslím si, že Vám to budou mít někteří lidé za zlé.

  OdpovědětVymazat
 27. Jak byste to realisoval v praxi?
  Jednoduše: Strategicky – uzavřel bych s Palestinci mír. Israel je silnější. Míč je na jeho straně. Takticky – v Palestině bych zavedl policejní stát – policista v každé ulici, u každého domu. Okupace není žádná legrace.

  mám předpokládat, že tam, v bojové zóně, jsou děti?
  Jistě. Stejně tak Israel nemůže do Gazy hodit svou atomovku.

  Pokud jsou, pak je to vina moje, že budou zraněny/zabity?
  Jistě. Vědět jsem měl a mohl.

  Nechci vůbec spekulovat o legendách o tom, jak Palestinci vyklízejí márnice a mrtvoly ukazují jako oběti Israele
  Které z těch 37 dětí, které letos Israel zavraždil, nezemřelo vinou Israele?

  OdpovědětVymazat
 28. myslím si, že Vám to budou mít někteří lidé za zlé.
  To je mi jedno. Okupace Palestiny je urážkou lidskosti, každý, kdo má elementární svědomí, to vidí.

  OdpovědětVymazat
 29. GP, kdyby měly být dodržovány vaše standardy o ochraně civilistů, tak žádné války prostě nejsou. Jenže...

  OdpovědětVymazat
 30. tak žádné války prostě nejsou.
  Však by to bylo lepší.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>