14. ledna 2013

Sprcha – 10 let

Přiznám se, že nebýt Vodníkova článku, tak bych si vůbec nevzpomněl, že v těchto dnech slavíme 10 let od faktického startu Sprchy. Protože však nesouhlasím s Vodníkovou periodisací, tak zde je má vlastní vzpomínka:
 1. Sprcha – blog (2002, vzorek z 22. 8. 2002) Jeny a jeho přátel. Toto zárodečné období skončilo vyhnáním většiny diskutérů z Britských listů 11. 1. 2003 a jejich příchodem na Sprchu.
 2. Předpotopní Sprcha (13. 1. 20032. 7. 2003vzorek z 6. 2. 2003). Její trvání bylo kratší než Pražského jara, ale zřejmě to bylo nejvýznamnější období Sprchy. Ta v té době byla jedním z nejdůležitějších českých diskussních serverů. JK nervově nevydržel hádky a raději Sprchu vypnul.
 3. Mezisprcha (31. 7. 2003 až 1. 9. 2003). Po našem reptání spustil JK alespoň uzavřené forum, které mělo sloužit přípravě transformace Sprchy na Divan Tomáše Peciny. K tomu však vzhledem k animositě mezi JK a Tomášem Pecinou nedošlo.
 4. Sprcha Sanhedrinu (4. 9. 2003 až září 2004). Stříbrné období. Sprcha byla fakticky uzavřeným serverem těch samých lidí, kteří psali pořád to samé. Toto období skončilo odchodem JK, Jardy z Písku a Vodníka ze Sanhedrinu.
 5. Sprcha sporů (září 2004 až červen 2005). Bylo to nechutné období plné válek a animosit.
 6. Sprcha Klanu (červen 2005 až 2. 1. 2010). Úpadek. Po smrti Maxe na konci roku 2009 byla fysicky vypnuta.
 7. Nová Sprcha (od 22. 3. 2010) neuspěla. Bylo to výrazem toho, že blogy se staly minulostí a nastoupily sociální sítě.
Vodník přeceňuje význam svého odchodu v prosinci 2004. Ve skutečnosti byl podstatnější Velký třesk na konci června 2005, kdy Jezovec vykopnul Husitu, Astra a Ivana. To vedlo ke zrodu Vrby, ale to už je jiná pohádka.

Jinak je zajímavé, jak některé typy lidí jsou věčné. Např. Leho je mix JN (odborníka) a Maxe (militaristy). Daniela je mix Jiřiny Fuchsové (urputnost) a Táborského (pábení).

A ještě bych chtěl dodat, že nepovažuji LW za následnický blog Sprchy. Mým cílem vždy bylo informovat a ne diskutovat. Vítanými přispěvateli jsou odborníci a ne veřejnost. LW je tedy daleko spíše blížencem Slepecké hole a Paragraphu Tomáše Peciny.

Updated.

16 komentářů:

 1. Vodník přeceňuje význam svého odchodu v prosinci 2004.
  Proč myslíte? V mém článku toto datum žádnou roli nehraje, viz mou odpověď Gogovi.

  Ve skutečnosti byl podstatnější Velký třesk na konci června 2005, kdy Jezovec vykopnul Husitu, Astra a Ivana. To vedlo ke zrodu Vrby, ale to už je jiná pohádka.
  Podstatných momentů tam bylo víc, poslední byl odchod Kapitána. Nedávám žádnému z nich přední místo. Vrba vznikla víc jak půl roku před vykopnutím Husity, Astra a Ivana (a myslím, že i Vodníka007), které tedy k jejímu zrodu vést nemohlo.

  OdpovědětVymazat
 2. Cože? Vrba vznikla hned poté: V červenci 2005.

  OdpovědětVymazat
 3. Vrba vznikla na konci roku 2004.

  Vy zase přeceňujete červen 2005. "Nechutné období plné válek a animosit" začínalo už po létě 2004 a trvalo až do vypráskání Kapitána.

  OdpovědětVymazat
 4. Vrba vznikla na konci roku 2004.
  Kdepak. Vznikla na počátku července 2005 nejdřív prozatímně, pak cca za měsíc definitivně.

  OdpovědětVymazat
 5. Zeptejte se AJ, jestli si to pamatuje. Já mám dojem, že si vzpomínám, že jsem psal na tu provisorní Vrbu krátce potom, co jsem přestal diskutovat na Sprše. Vy jste tento blog založil v létě 2005 a to jste předtím dost dlouho psal i na Vrbu. Nebo to zkuste vylovit ze Sprchy - Vy se přece umíte nabourat do toho archivu.

  OdpovědětVymazat
 6. Ještě poznámečka: z toho archivu vyplývá, že poslední příspěvek na poslední "Všeobecné diskussi" se tam objevil 2. ledna 2010. "Sprcha Klanu" tedy končí až tímto datem.

  OdpovědětVymazat
 7. Okomentoval jsem to na Vodníkově blogu. V kostce: I když já sám si to přesně nepamatuji, zdá se, že GP má pravdu.

  FYI, já si třeba ani nevzpomínám, že by byl Petersův blog založen skoro paralelně s Vrbou (ovšem nevylučuji to).

  Nedělejte z toho ale prosím nějaké dalekosáhlé závěry (alzheimer, apd.) Děkuji! : )

  OdpovědětVymazat
 8. Petersův blog vznikl až po té druhé Vrbě. Ta první fungovala už dost dlouho předtím (i když 6 měsíců zřejmě ne).

  V mých vzpomínkách je to nějak tak, že velmi záhy poté, co jsem přestal diskutovat na Sprše (prosinec 2004), se otevřela ta provisorní Vrba.

  OdpovědětVymazat
 9. Vodník: Ta první fungovala už dost dlouho předtím
  V mých vzpomínkách určitě ne.

  OdpovědětVymazat
 10. Nemohu souhlasit s bodem č. 7. Protože se na to musím dívat z jiného úhlu. Nedokážu totiž záplavu informací o tom, kdo šel kdy na záchod, považovat za nástup čehokoli, pouze za degeneraci.
  FB nepřevzal roli toho, co zaniklo, jen otevřel dveře ještě větší hrůze.

  OdpovědětVymazat
 11. Starý Pán: Mám na to stejný názor...

  OdpovědětVymazat
 12. Ahoj a jak se všichni vůbec máte?

  OdpovědětVymazat
 13. Také jsme si u nás odma nedávno dělali novou sprchu a to konkrétně s jednou firmou, která se specializuje na interiéry, takže to bylo docela dost jednoduché, ale zase ne úplná hračka, protože jak všichni moc dobře víme, takové interiéry a rekonstrukce prostě hračka nejsou a nikdy nebudou :D Interiéry jsou zlo!

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>