2. března 2013

Fed

Příznivci spikleneckých theorií dostávají druhý orgasm, když slyší slovo Fed. Jak je to s ním doopravdy?
„Je populární mýtus, že americký Federální rezervní systém je soukromá organizace, která je ovládána bankami a ty jsou ovládány těmi několika vyvolenými rodinami.

Tento mýtus má pravdivé jádro v tom smyslu, že jednotlivé Federální rezervní banky (FRB) jsou skutečně akciové společnosti, jejichž akcie jsou drženy komerčními bankami v každém z příslušných dvanácti distriktů. Druhá věc je, že tyto akcie jsou bez hlasovacího práva a bez práva na podíly na zisku. Jde vlastně jen o způsob, jak soukromý sektor financuje veřejnoprávní organizace, kterými FRB ve skutečnosti jsou. Pokud jde o Federální rezervní systém, který všechny FRB zastřešuje, v tomto případě se jedná o čistokrevnou státní organizaci.“

2 komentáře:

  1. Nevzdělanost, předsudky a závist stojí za většinou teorií spiknutí.
    Toto cliché je už stejně otřepané jako antisemitism.

    Co se FEDu týče, nejedná se o spikleneckou theorii, spíš o libovolnou interpretaci faktů. Z Kohoutova článku nevyplývá, že financování amerického státu není v soukromých rukou.

    Pravda, z Marshallovy vraždy nevyplývá, že WTC 7 nespadlo do svého půdorysu v důsledku poškození úlomky z ostatních budov. (Vlastně pardon - to je taky spiklenecká theorie, on zabil sebe i své děti a pak sebe, aniž sousedi něco slyšeli...)

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>