11. září 2011

Válka majority s Romy

K výtečnému článku Tomáše Peciny bych chtěl přičinit poznámku, protože problematika je nadmíru složitá. Začíná to již volbou názvu textu. Každý je příznakový. Pecinův název Válka Čechů s Romy je parafrasí Rádlovy Války Čechů s Němci. To je vysoce problematické akcentem ethničnosti, ačkoliv v poslední době se stále více upouští od ethnického vymezení češství ve prospěch vymezení státního. To má přirozeně i vedlejší effekty, neboť tím se ze Škvoreckého stává kanadský spisovatel píšící česky. Nicméně u Kundery nám jeho vymezení jako francouzského spisovatele nevadí.

Uvažoval jsem o názvu Válka Čechů s nepřizpůsobivými nebo Válka ethnických Čechů s cigány. První je problematický tím, že přebírá rasistický discours. Na druhý ještě není vhodná doba; odmítání ethničnosti Romů zatím nepatří k mainstreamu a mohlo by tedy být bráno jako přitakání rasismu. Ze všech zel jsem nakonec zvolil to nejmenší a název vybral tak, aby konvenoval představám establishmentu.

Na Pecinově článku je cenné především to, že odmítá manichejskou volbu, jíž je Σκύλλα intolerantní politické korrektnosti a Χάρυβδις rasismu. To je velice těžké, protože III. směr je mikroskopicky minoritní. Tento text by chtěl k němu rovněž přispět.

Jaké jsou příčiny šluknovských nepokojů? Hlavní je stěhování sociálně vyloučených z bohatých měst jako je Praha nebo Teplice do chudých měst jako je Nový Bydžov, Rumburk nebo Vansdorf. Tím se poničila dlouhodobá rovnováha, která tam panovala. S tím se musí něco udělat a nebál bych se ani zcela účelového ad hoc opatření proti tomuto druhu „podnikání“, když socialistické nápady, že by obce měly podnikat v bydlení, je nutno rázně odmítnout. Essencialistický fetiš systémovosti je nutno překonat rovněž, neboť vede do pekel.

Bezprostřední příčinou je ublížení na zdraví ve dvou nesouvisejících skutcích. Česká media o nich massivně referovala, protože už dávno resignovala na úlohu hlídacího psa demokracie a místo toho dolují emoce doslova za každou cenu, jak jsme viděli v případu 3 mrtvých hockeyistů. Infotainment v plné nahotě.

Velkou roli hraje rasism. To je docela problematický pojem, protože intoleranti politické korrektnosti z něj udělali mentální zločin I. kategorie, hned za antisemitismem. Proto je lepší jej stejně jako pojem deviace nepoužívat vůbec a jev označit méně přesným pojmem xenofobie, který je však zároveň též méně hodnotící. Romská otázka je totiž specifická tím, že zatímco Němce či Poláka na první pohled nepoznáte, dokud nepromluví, Rom je identifikován svým vzhledem. Proto by bylo přesnější mluvit o rasismu a proto mnoho Romů za Romy považováno není, neboť nemají romský vzhled.

Typické pro xenofoby je, že hází všechny příslušníky skupiny do jednoho pytle. Když si odmyslíme zanedbatelné Sinty (= německé Romy) jsou v ČR dvě základní skupiny Romů: Servika Roma (80 %; Olaši jim říkají Rumungre) a Vlachike Roma (= Olaši, 20 %). Servika Roma jsou do značné míry assimilovaní, romsky obvykle aktivně nemluví, jejich tradice jsou rozpadlé a považují se primárně za Čechy. Naproti tomu Olaši nejsou assimilovaní prakticky vůbec, mluví mezi sebou romsky a olašské tradice stále hrají určujícící roli.

Proto Kapitán, který ví všechno nejlíp, a svou osobní zkušenost z Ostravska považuje za jedinou možnou, říká: „Naprosto správně Vodníku, porušování jejich vnitřní hierarchie berou jako hrubou urážku.“ Ve skutečnosti, jak říká člověk, který to má z první ruky: „[R]omský vajda je sen majoritní společnosti, který už asi tak 80 let neexistuje...“ Házet Servika Roma a Olachy do jednoho pytle totiž nejde.

Kromě aktuálního problému s bydlením bychom měli řešit i dlouhodobý problém segregovaného školství. I když xenofobové poukazují na genetickou méněcennost Romů, ve skutečnosti je problém vnější, primárně kulturní. Tak i slavný případ nezdařené adopce Terezy Boučkové je způsoben zločinnými kojeneckými ústavy a nezvládnutým budováním identity (PDF).

Závěrem je třeba zdůraznit, že je absolutně nezbytné opustit plytké antinominalistické filosofování: „Nespokojenost, kterou si někteří nepřijatelně vybíjejí pogromy na Romech, ve skutečnosti patří těm, kdo ji svými opatřeními nebo lhostejností zapříčiňují: tedy vládě, krajům a obcím“ a začít s konkrétními drobnými kroky. Jako první by mělo být rasantně zkráceno přípravné řízení machetového ublížení na zdraví. Primární totiž není tajné přípravné řízení, jak v ČR stále převažuje, nýbrž veřejné hlavní líčení před soudem. A to by veřejnost uklidnilo.

Jako druhé by mělo následovat zcela zásadní mnohonásobné personální a finanční posílení Agentury pro sociální začleňování. Když můžeme vyhazovat 50 mld. Kč ročně na zbrojení, které nepotřebujeme, mohli bychom aspoň 10 mld. Kč vyčlenit na problém, který nás urgentně trápí. Dokud se sociálně vyloučenými nezačne pracovat skutečně individuálně, své špatné návyky nepřekonají. Sami to totiž nezvládnou.

3 komentáře:

 1. K tomuto clanku no comment neb jsem od Vas km 20k a do Vaseho neasimilovaneho vztahu s Cikanskym ethnikem nevidim, takze"eto Vase delo".
  Ale mozna vstoupi Kapitan ktery to z osobni zkusenosti zna lepe nez Vy:-) Jinak znite docela nadejne, jen tak malo penez ze by to pomohlo vyresit? V porovnani s rozfrcanymi a rozkradenymi milliardami je Vase cifra peanut :-)
  Drzim Vam palce:-)
  PS
  To pisi o prestavce F1, kdyz nas zavodnik Weber vypadl. Mozna je tam Kapitan osobne a ty Cikany ze dvou rodu ktere nerozlisitelne rozlisujete (pro mne Astralana stejne asi jako pro Kanadana Skvoreckeho) Vam kapitan vysvetli nejlepe:-)
  Nebo se urazil ze jste s nim prerusil diplamaticke styky a komentar nebude?
  Ja jsem mel puvodne jinou radu, doporucit Vam "milujte se a mnozte se" ta by to behem par generaci vyresila easy, ale neudelam to, uz dopredu vidim jak Vas Vase i Kapitanova zena zenou pokud jim navrhnete mit 8 a vice deti.
  Nezbyva mi nez u slavneho vyroku neslavneho komunisty zustat:-(
  ETO VASE DELO. A Vy to mate tak dobre a za tak malo penez:-)
  Vasemu spolunazivani zdar :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Agentura pro sociální začleňování, kristepane:) Nestačila by Agentura pro výcvik policie, st. zastupitelství, sociálních odborů a soudů? V pravidelných intervalech by zaměstnanci této agentury mohli předčítat zákony, vyhlášky, výklady a nařízení těm, kteří podle Cnema rezignovali, podle mne jsou prostě zbabělí, líní a nezodpovědní? Sebrat novorozence ženské, která nesouhlasí s očkováním dovedou, odtáhnout do pasťáku haranta, který soustavně okrádá důchodce nedovedou?

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlasím s Andy. Až poté, co budou ti "sociálně slabí" skutečně chtít, jinými slovy až jim nic jiného nezbude, budou se sociálními pracovníky spolupracovat sami, dobrovolně a obejdou se bez individuálního přístupu. Na to nemusí být žádní lumeni, aby jim to došlo. Stát by si měl ovšem také posvítit na sběrny kovů, herny, lichváře a dealery drog. A ano, pomoci tam, kde je to nutné, ale ne víc, než je to nutné.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>