6. dubna 2013

Překreslení veřejného prostoru

Zdá se, že rok 2013 bude v ČR rokem překreslení veřejného prostoru. Staré konflikty, definované zhruba po konci opposiční smlouvy v roce 2002, přestávají lidi zajímat a objevují se nové. Viditelným znakem je změna Hradu z bašty paleokonservatismu na baštu staré levice.

Pravice se cítí v ohrožení pod náporem levice, čehož výsledkem jsou hned 3 nové pravicové magaziny: číslované kommentáře Institutu Václava Klause, mainstreamový Pravý břeh a alternativní paleokonservativní Protiproud. Upřímně, neoslovilo mne nic z toho: IVK je kromě VK moc upachtěný (asi jako D-FENS bez D-FENSe), PB moc mainstreamový a PP moc spiklenecký. Nejlepší by byla synthesa toho všeho.

Jako nový hlavní konflikt se rýsuje Old Left v. New Left. Nezastírám, že v tomto sporu jsem plně na straně staré levice. Personálně je to Miloš Zeman, Zdeněk Škromach a Stanislav Křeček v. Jiří Dienstbier a Jakub Patočka. Stará levice hájí zájmy nižší třídy, obecně zaměstnanců, nová levice všechny možné menšiny, od žen po homosexuály.

A co na to česká media, tedy print? Je zoufale jednobarevný, progressivistický, s tolerancí neokonservativismu. Charakterisují jej jména jako Jiří Pehe (reformista), Karel Hvížďala (progressivista) a Tomáš Klvaňa (neokonservativec). Na Facebooku o tom byla zajímavá debata. Petr Kamberský, ač z progressivistických Hospodářských novin, to vidí stejně jako já. Lidové noviny jsou proti EU, ale protože o ní skoro nepíšou, tak to nemá význam. Jinak se od ostatního printu neliší. Jan Čulík přišel s metakritikou: Česká media jsou ideologická a intolerantní. V porovnání s UK jim zcela chybí smysl pro pluralitu, vždy prosazují jen jediná správná řešení. Čtenáře to ale přestalo bavit.

A konečně Jakub Patočka. Ten má natolik odlišný pohled než já, že ho musím citovat doslova: „Krajně pravicové: LN, Reflex, komentářová strana MF Dnes. Pravicový je veškerý zbytek včetně [N]ovinek. Právo sice není pravicové, ale je národně socialistické s takovým národně socialistickým maloměšťackým odérem, kvůli němuž vedle nich i HN občas vypadají vlastně progresivně.“ Nerozumím tam mnoha věcem: Jak se v tomto pojetí liší „pravice“ a „krajní pravice“? Ano, Právo je Old Left, ale proč hned národně socialistické? Copak nějak prosazuje nacionalism? Snad jen ve vztahu k Sudetským Němcům. A maloměšťáctví je pro novou levici zřejmě všechno, co se netýká menšin.

6 komentářů:

 1. Hájek mě dost zklamal. Jeho texty jsou zatím vesměs povrchní, málo analytické, kvantita těžce zvítězila nad kvalitou.

  OdpovědětVymazat
 2. Je to do značné míry klon Te Deum a Národní myšlenky.

  OdpovědětVymazat
 3. Jste si jist, že Zeman patří k Old Left? Z pohledu hospodářské politiky těžko. S lidmi jako je Ken Livingston nemá nic společného. A s lidmi jako jsou Schmidt a Brandt už vůbec nic. Škromach a Zeman mi přijdou spíš jako postkomunistická levice - nacionalismus a xenofobie. Zatímco Dienstbier má snahu navázat na levici na Západě. Old Left je možná tak Špidla. Zeman ani náhodou.

  http://www.penize.cz/ekonomika/249027-milos-reagan-ohlednuti-za-jednou-erou

  OdpovědětVymazat
 4. to Pepa: Co je proboha na Zemanovi nacionalistického a xenofobního? Když dojde na EU je ukázkově internacionalistický, co se týče mez. politiky ukázkově poslušně následuje Američany a Izraelce, hájení českých národních zájmů proti Bruselu/Berlínu/Wahingtonu nula nula nic.

  OdpovědětVymazat
 5. Hans. Například jeho vztah k Němcům, Islámu a Cikánům.

  OdpovědětVymazat
 6. Němci: myslíte toho Zemana, který si ani nevydechnul, když pomocí "investičních pobídek" předával Němcům kontrolu nad ekonomikou? Za jeho vlády byly vztahy s Němci dobré, ne?

  Islám: Nebyl v chartě, nemá "zásluhy", tak se v záležitostech islámu přizpůsobil chování západních mocných. To není důkaz jeho xenofobie, ale lokajství.

  Cikáni: teď si nevzpomínám co můžete mít na mysli

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>