Četl jsem si dnes článek o dnu bez aut, ve kterém mě zaujala úroveň nakupování v tzv. prodejních řetězcích. Na web. stránce D-FENS je podobných kritik víc, např. o nákupu rohlíků, o „zušlechťování” potravin v provozovně Meinl i o tristní situaci v jiných »marketech« na území ČR.
V Rakousku i Německu jsou tyto obchody ale také a neřekl bych, že prodávají něco špatného. V takovém rak. Lidl a Hofer (něm. Aldi) lze třeba kromě potravin koupit i různé elektrospotřebiče/elektroniku (pračka, PC, TV atp.) velmi dobré kvality a za přijatelnou cenu. Ve specializovaném obchodě to je mnohem dražší.
Ať už tyto dva nebo i jiné, všechny mají bohatý sortiment, kvalitní a čerstvé potraviny … . Ovoce i zelenina jsou personálem soustavně přebírany, pečivo z předešlého dne je extra a za sníženou cenu, stejně tak i tzv. »Restposten« – zbytek tovaru, kterého už není dostatečný výběr. Mnohde – jako Billa, Merkur … – mají i svého řezníka, někde nabízejí také (dražší) bioprodukty. Opravdu si nelze stěžovat.
Nasraný personál nebo postávající flákači s drátkem v uchu (ochranka), … nic takového zde není vidět. Pomalu v každé vesnici je koloniál, řezník, pekař … atp., funguje tady rozvoz všeho možného (pekař, uzenář, ovoce …) do vzdálenějších míst. Proč to tedy jinde funguje a pouze v býv. ČSSR ne? Jak je to jen možné?
Vazeny pane MM, ja si myslim, ze v Cesku to nefunguje, protoze cesi jsou pitomci. Sice maji hezke holky, ale jinak se nemejou, smrdi, chlastaji pivo a jsou lini. Tez si ti pitomci o nas emigrantech mysli, ze jsme pitomci my, ze jim jenom davame hrabeci rady a myslime si, ze jsme sezrali vsechnu moudrost.
OdpovědětVymazatUdelal jste dobre, ze jste utekl, a uz se nikdy nevratite. O tom neskodi se ujistovat kazdy den.
Udelal jste dobre, ze jste utekl, a uz se nikdy nevratite.
OdpovědětVymazatNepotřeboval jsem prchat jako zločinec, nic špatného jsem neudělal. Prostě jsem odešel, jak jsem ostatně vždy i chtěl.
Už jsem na to sisyfofské budování „šťastných zítřků” a předhánění kapitalismu (viz posl. odst. zde), na všechny ty komunistické debility zkrátka neměl nervy. A vracet se k lidem, kvůli kterým jsem vlastně odešel(?) – to bych musel být blázen.
(…) pro tyhle lidi to musí stát za hovno kdekoli na zeměkouli, možná i ve vesmíru.
OdpovědětVymazatNějak mi uniká smysl tohoto sdělení.
(…) pro DFense a jeho smečku bude Lídl v česku vždycky o třídu či dvě horší než venku (…)
OdpovědětVymazatBohužel tomu ale tak skutečně je. Jak jsem sám viděl i zažil, DFens a jeho příznivci mají pravdu.
Že někdo nepoznal asi nic jiného a je se stávající situací docela spokojen,to přece nic na věci nemění.
(…) copak s tim chcete dělat.
OdpovědětVymazatJak to mám vědět? Však se na to v titulu i na konci článku ptám.
Nabídka se přece přizpůsobuje poptávce.
Mizerná kvalita nabízeného zboží, fronty u pokladen, naštvaný a neochotný personál, přítomnost »security« … atp. – to vše je tedy vlastně důsledek malého příjmu obyvatel(?).
Vskutku podivný názor na věc.
Souhlasím s petrem. Určitý typ lidí psychologicky přitahuje určité reakce.
OdpovědětVymazatMám známého, který má neustále konflikty s policií a úředníky: ne že by je jakkoli vyvolával, ale prostě jen tím, jaký dojem u nich vyvolává. Je to majitel velké autopůjčovny v Praze, takže ne úplně sociální případ, na kterém by si policisté vybíjeli pudy, ale je v něm cosi iracionálního, co ty policisty přiměje k agresivitě.
České hypermarkety - jakože se do nich dostane zcela výjimečně a nemám je rád - prodávají horší zboží za (dnes už) vyšší ceny a se značně horším chováním personálu než např. v Německu.
OdpovědětVymazatJe to způsobeno z menší části podnikatelským prostředím, ale hlavně spotřebitelským chováním místních zákazníků, jako v té hádance Karla Havlíčka: Víte, kdo snáší červená vejce? Češi - ti snesou všechno.
Pár otázek pro nespokojené krajany
OdpovědětVymazatTo už se nelze ani zeptat, jak je možné, že někde všechno funguje, na rozdíl od CZ, kde to je t.ř. „ode zdi ke zdi”?
Dřív jsem si v CZ i nějaké potraviny vždy koupil, ale kvalita se tak zhoršila, že už to nedělám.
security mi nevadí, (…) nekradu
Tihle postávající lemplové (vyhazovači) jsou nějakou českou specialitou. Asi proti nespokojeným zákazníkům, které třebas i zmydlí – jak jsem se už někde dočetl. Rakouské i německé obchody se bez nich však obejdou. Jak je to možné?
furt žijou v bublině vlastní nasranosti
Řekl bych, že někteří lidé jsou nespokojení a právem kritizují ty nemožné poměry. Hodně se zlepšilo – to je pravda – už se věčně »neshání« jako dřív, je dostatečný výběr všeho, … ale stejně to není ono.
(…)napsal jste alespoň tu stížnost nebo přímo vyčinil neochotnému prodavači?
OdpovědětVymazatJak vím, tak rozesílání stížnosti nemá v býv. ČSSR smysl. Sám jsem jednou napsal stížnost ohledně chování přísl. Hraniční policie ČR a bylo mi naznačeno, že jsem si vše asi vymyslel. Stěžoval jsem si totiž na jejich nejlepšího pracovníka, u kterého je prý podobné chování vyloučeno.
Když jsem v českém krámu vyjádřil (oprávněnou) nespokojenost, dostalo se mi neurvalé odpovědi: „Odkud jste přišel? My to tady tak děláme a nikomu kromě Vás to nevadí.” Však mrmlání (asi) spokojeného zákazníka vzadu – „Nezdržuj!, … vole.” – to dostatečně potvrzovalo.
A taky napište, jak se případné nedostatky řeší v Reichu, (…)
Zde v Rakousku ani v sousedním Bavorsku jsem se s podobnými »výstřelky« a nedostatky dosud nesetkal.
"Jak vím, tak rozesílání stížnosti nemá v býv. ČSSR smysl."
OdpovědětVymazatJa jsem si jednou emailem stezoval na jednu ceskou hambasadu v nejmenovane africke zemi, ktera opakovane nezodpovidala me dotazy. Jako jako starsi clovek uz nemam co delat, a tak bud krmim holuby, nebo otravuji organizace a Internetu a pak jim pisu stiznosti.
MZV se k tomu postavilo velice zodpovedne, zalezitost vysetrilo a vyvedlo z toho asi nejake dusledky, protoze pak jsem dostal od te hambasady vycerpavajici pisemnou odpoved.
pro JzP
OdpovědětVymazatJiž vícekrát jsem si různě stěžoval – úplně k ničemu. Mohl bych vyprávět.
Jsem zvyklý na něco jiného a do českých obchodů zavítám jen velmi zřídka. Nemám také náladu na již předem naprogramovaný konflikt s personálem: „Nechoďte nám tady bez košíčku!” nebo „Neberte nám ty kamery do ruky! Když si řeknete, já Vás obsloužím.” … atd.atp.
Český(á) prodavač(ka) si halt nechce připustit, že tam je pro zákazníka a ne zákazník pro ně. V každém ještě ke všemu vidí potenciálního zloděje. To je potom těžké.
Na lepší si člověk zvykne velmi rychle a nějaké to (nenormální) chování »budovatele socialismu« – strach před policií, ponížená pokora na kdejakém úřadu či u lékaře … – to mě (např.) také dost brzo přešlo.
Když jsem někdy v 1990 kritizoval a podivoval se nad situací v ČSSR, bylo mi řečeno, že nic nejde tak rychle, že zákony nelze hned změnit, komunisty na ved. místech nelze nahradit, potrestat už pak vůbec ne (všichni jsme vlastně kolaboranti), že v Rak. také není úplně všechno v porádku … a bleble … blabla. Abych se také staral sám o sebe a do ničeho jim tam nekecal (mají totiž spec. postkom. situaci vyžadující spec. české zákony …), když nic nevím.
Takže to dělám a jen se ptám: »Proč to jinde funguje?«
Tak už mi to je jasné, ti mladí holohlaví hoši, co postávají s drátkem v uchu skoro v každém českém super- a hypermarketu.
OdpovědětVymazatVíce v článku Martiny Patočkové »Krademe nejvíce v EU« .