9. října 2011

Veřejná doprava v Rusku

Příčina, proč jsou pravoslavné státy tak disfunkční, spočívá v neschopnosti organisace – vychytat maličkosti, které otravují život. Typickým příkladem je veřejná doprava v Rusku: „[J]elikož u tramvají а busů není možné instalovat turnikety na zastávku, prozíravě jsou umístěny uvnitř vozidel. Což znamená, že všichni musejí nastupovat předními dveřmi. Automaty na jízdenky prakticky neexistují (pár stanic metra má automaty, ale z těch lezou pouze jízdenky na metro), v trafikách se jízdenky neprodávají a kiosky s jízdenkami jsou vzácné. Náhodní cestující bez předplatních jízdenek jsou tak nuceni kupovat jízdenky u řidiče, a v kombinaci s povinným nástupem všech cestujících předními dveřmi to předvídatelným způsobem zpomaluje odbavení. (Mimo Moskvu jsou v tramvajích a autobusech průvodčí a tato komplikace tak odpadá.) Podobně efektivní systém funguje u dálkových vlaků: v každém vagónu jsou otevřeny pouze jedny dveře, u kterých číhá průvodčí a kontroluje jízdenky při nástupu. Člověk tak může nastoupit pouze do svého vagónu (dálkové vlaky jsou povinně místenkové). V expresu Moskva-Dubna, tvořeném jednotkou ED-4, se zpravidla otvírají troje dveře z dvanácti. Stalo se mi, že jsem měl jízdenku do pátého vozu, a protože dveře pátého vozu byly zavřené a před šestým byla fronta, zkusil jsem nastoupit přes čtvrtý vůz. Průvodčí mě ovšem odkázala do příslušných mezí: ačkoli je vlak vevnitř plně průchozí, s jízdenkou do pátého vozu lze nastupovat výhradně přes šestý vůz.“

8 komentářů:

 1. Hm, nechápu, proč to spojujete s pravoslavím, to chcete stůj co stůj naštvat Vodníka?:) A o kterém disfunkčním státě mluvíte, máte na mysli tu rudou diktaturu, před kterou se ještě nedávno třásl celý Západ a která odolala útoku Wermachtu, co došel do "organizované" Paříže jak na špacír? :))

  Problém není v tom, že to byl stát disfunkční, ale v tom, že by v té jeho "funkčnosti" chtěl málokdo z našinců žít (včetně mě).

  Možná nejste rasista, ale rusofób určitě:)

  OdpovědětVymazat
 2. Hm, nechápu, proč to spojujete s pravoslavím
  Protože je to charakteristický znak pro všechny pravoslavné státy: Řecko, Makedonii, Bulharsko, Rumunsko.

  máte na mysli tu rudou diktaturu, před kterou se ještě nedávno třásl celý Západ a která odolala útoku Wermachtu, co došel do "organizované" Paříže jak na špacír? :))
  Asi nerozumíte pojmu disfunkční stát. Takový stát funguje, jinak by to nebyl stát, ale ve většině oblastí špatně. Odtud disfunkční. A navíc byste si měl se svým mentálním dvojčetem vyjasnit, zda rudá diktatura bylo Rusko čili nic.

  Problém není v tom, že to byl stát disfunkční, ale v tom, že by v té jeho "funkčnosti" chtěl málokdo z našinců žít (včetně mě).
  Možná by bylo lepší méně slovíčkařit. To k diskussi nic validního nepřidává.

  Možná nejste rasista, ale rusofób určitě:)
  Nejsem nepřítel Rusů, pouze poukazuji na to, proč je to úplně jiná civilisace než my, ačkoliv jsou to rovněž Slovani, čemuž panslavisté, bůh ví proč, přisuzují rozhodující význam.

  OdpovědětVymazat
 3. >Nejsem nepřítel Rusů, pouze poukazuji na to, proč je to úplně jiná civilisace než my, ačkoliv jsou to rovněž Slovani, čemuž panslavisté, bůh ví proč, přisuzují rozhodující význam.

  Nejsem nepřítel Cikánů, pouze poukazuji na to, proč je to úplně jiná civilisace než my, ačkoliv jsou to rovněž Indoevropané, čemuž multikulturalisté, bůh ví proč, přisuzují rozhodující význam.

  :))

  OdpovědětVymazat
 4. pouze poukazuji na to, proč je to úplně jiná civilisace než my
  O tom nikdo nepochybuje. Jsou to však občané tohoto státu, a proto je povinností ČR zajistit, aby nebyli diskriminováni.

  OdpovědětVymazat
 5. Kličkujete jako zajíc:) Nejde přece o postoj státu, bavíme se o postoji občana Peterse (nebo cnema). A ten Váš zrovna předpisově multikuliti není:) Ale nic si z toho nedělejte, je to zcela přirozené, nenávistné pocity k jiným tlupám má člověk v genech, je to v jeho biologii. Nakonec, všechny civilizace vznikly a udržovaly se pomocí diskriminace "barbarství", ať už tím kdy myslely cokoli.

  OdpovědětVymazat
 6. A ten Váš zrovna předpisově multikuliti není:)
  Co je to za nesmysl? Pomalu ale jistě se z toho stává prázdné žvanění à la Nautilus.

  OdpovědětVymazat
 7. Prázdné žvanění, no když myslíte. Nahraďme to diskusí Vliv pravoslaví na funčnost státu:)

  Připomínáte mi mého prvního šéfa. Ten zpracoval kandidátkou práci v níž tvrdil, že když se kravám svítí do koryta právě červenou barvou, lépe žerou. Jenže ty krávy vidí černobíle:)

  Nicméně ukončeme tuto neplodnou debatu abychom nepoškodili informační charakter blogu:)

  OdpovědětVymazat
 8. Rusko je podivná zem, kde nic nefunguje tak jak by mělo. Však se podívejte na blog Mira Tropka, který v SSSR vystudoval.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>