30. srpna 2007

Ludekova nenávist k právníkům

Nechvalně známý byrokrat Ludek, jehož specialitou je blokování nováčků s "nevhodnými" uživatelskými jmény, kdysi napsal: "Z chování a "argumentace" Tompeciny mám pocit, že si plete Wikipedii se soudním přelíčením a jako "obhájce" používá veškeré právnické finty, aby bránil svého "klienta". V takovém boji jsou pak dovoleny veškeré prostředky, čili pomluvy, lži, očerňování protivníků, jejich znevěrohodňování, odvádění pozornosti od "klienta", snaha udělat z oběti když ne pachatele, tak minimálně příčinu všeho zla (když si ta holka vzala minisukni, vlastně mého klienta vyloženě vyzývala, aby s ní měl pohlavní styk, takže to nebylo znásilnění), více či méně zjevné provokace (když se bude oběť ohrazovat, může z rozrušení útok oplácet, na což se pak dá snadno poukázat, že ona ta oběť asi není takovou obětí, za jakou se snaží vydávat). Při takovémto způsobu "obhajoby" je na prvním místě klient a často také snaha získat pověst schopného advokáta, který dokáže svého chráněnce vysekat i z jednoznačných případů. Vše ostatní jde stranou, tedy pravda, slušnost, komunita, projekt... U soudu může zakročit soudce, který takové fígle zná a má možnosti různé podpásovky eliminovat. --Ludek 08:33, 18. 3. 2006 (UTC)"

Těžko si představit upřímnější manifest nenávisti právních dilettantů k právníkům. Proč se Ludek tak osudově plete? I česká wiki je už poměrně velké společenství. Zmizela doba, kdy všichni znali všechny, takže se wiki řídila zákonitostmi party kamarádů. To jako první vystihl správce Vrba a pokusil se wiki dát formalisovaná pravidla. Bohužel se mu to nezdařilo.

Jednak narazil na nezájem kommunity a jednak na ignoranci dilettantů z establishmentu. Výsledek je tristní. Místo pravidel jsou na všechno "doporučení", která sice nebyla schválena (často jsou výrazem svérázných představ Berenů a jiných podobných výtečníků), nemají nikoho zavazovat, ale přesto se jejich porušení trestá. A to selektivně: poruší-li "doporučení" Cynik, je za to málem pochválen. Poruší-li "doporučení" "troll", může až několik týdnů přemýšlet o tom, zda se mu vyplatilo s chodit s pány na led, např. se pouštět s nimi do sporů nebo je dokonce kritisovat (jaká troufalost!).

Napíše-li někdo na wiki, že správci jsou gauneři, je minimálně pokárán za uplatňování kolektivní viny, nedostane-li se mu horšího zacházení. Napíše-li se Ludek, že právníci jsou pro své klienty schopni jakékoliv špatnosti a podlosti, je mlčky pasován za bystrého analytika. Tomáš Pecina se totiž dopustil "zločinů", které se neodpouštějí. Opravdu argumentuje, a proto to musí povýšenecký byrokrat znevážit uvozovkami. Naproti tomu emocionální výlevy Cynika či Egga jsou zřejmě argumenty a důkazy bez uvozovek. Tomáš Pecina v případě sporů vyžaduje racionální discours. Wikipedická rádoby elita naproti tomu dává přednost soutěži krásy: ničím nepodloženými spekulacemi o minulosti a budoucnosti, garantovanými toliko osobní oblíbeností sdělovatele v kommunitě.

Ve skutečnosti, kdyby řešení sporů ve wikipedii fungovalo jako soudní přelíčení, všichni by si oddechli. Vyřešit triviální spor by tam netrvalo půl roku, ale pár dnů, maximálně týdnů. V "arbitragi" by nebyly dovoleny veškeré prostředky jako dnes, čili pomluvy, lži, očerňování protivníků, jak to praktikuje zejména Beren vulgo Rum vulgo Moonglum, ale naopak by byly zákázány, protože ArbCom by k nim nebyl netečný jako teď, ale ze stránek arbitrage by je vymazal.

Kdyby spory na wiki rozhodovali právníci, tak by si byli vědomi, že žádný skutečně hluboký spor není soubojem dobra a zla, jak si myslí např. -jkb- na základě své trockistické minulosti (hodná dělnická třída v. zlá buržoasie), nýbrž řetězcem chyb na obou stranách. Byli by si vědomi, že provokace je polehčující okolnost a neodmítali by sám pojem "polehčující okolnost" poukazem na to, že wiki není právní stát – je tedy institucionalisovaným bezprávím spolčení správců, ArbComu a zasloužilých wikipedistů z IRC. Byli by si vědomi, že každý spor má 2 strany (ne méně a ne více) a že tedy soud musí stát nad nimi a nikoliv se snažit přimět jednu stranu (která mu není sympathická), aby slíbila, že své zločinné jednání už nebude opakovat, a tím se k němu vlastně přiznala.

Avšak v prostředí polobohů, kteří nejlépe vědí, co je Pravda a Dobro jako Beren a Ludek, není pro nějaký postmoderní relativism místo. Trollové skončí na smetišti dějin. Když se kácí les, tak lítají třísky. Doživotní trest je jediný spravedlivý; popravit je bohužel nemůžeme.

8 komentářů:

 1. Luděk Vašta patří mezi vůbec nejhloupější správce, věnovat tolik prostoru rozboru jeho "obrazu ducha" považuji za plýtvání energií autora i časem čtenářů.

  Myslím, že je z velké části vinou medií, proč má právo a jeho praktikování tak špatnou pověst: na 1 % případů, kdy darebák odejde od soudu díky svému obhájci nepotrestán, připadá 99 % spravedlivě potrestaných ničemů – bohužel, píše se převážně o tom jednu procentu.

  Toho si povšiml už Karel Čapek – volně parafrasuji: protože noviny nepíšou o pokrývačích kteří nespadli ze střechy, zdá se být povolání pokrývače rovnocenné sebevraždě.

  OdpovědětVymazat
 2. Znám ho osobně, takže vím, že své snahy míní poctivě. Bohužel mu stoupla sláva do hlavy, takže není schopen sebereflexe. Smutný konec.

  Ano, media zkreslují, ale myslím, že to není jediný, ba ani hlavní důvod. Stejně se píše pouze o nepoctivých účetních; přesto účetnictví nemá tak špatnou pověst.

  Myslím, že příčina vězí v nechuti uznat právo jako svébytnou disciplinu, která má své zákonitosti, takže není úplně triviální. Kde se však ta nechuť bere, to netuším.

  OdpovědětVymazat
 3. Víte, začínám si o vás myslet, že jste pěkný pokrytec. Nejprve tady vášnivě obhajujete, že oprava hrubky v nicku Cinik na Cynik je zcela správná a legitimní a nyní tady odmítáte jméno Ludek skloňovat správně na Luďkova (popřípadě bez diakritiky Ludkova) na naprosto nesmyslné Ludekova.

  A zadruhé jste tady uvedl jeho osobní údaj - jméno a přitom požadujete odstranění jména nějakého Rossova kamaráda ze stránek wiki...jak tomu mám rozumět, věnujete mi pár minut a objasníte mi můj zmatek, vyvolaný čtením vašich článků?

  OdpovědětVymazat
 4. Kdyby Ludek chtěl používat nick Luděk, nic by mu nebránilo. Takže Váš argument je nepřípadný.

  Na základě čeho se domníváte, že Ludek, bez Ludeka, se správně skloňuje Ludek, bez Ludka?

  Čí jméno jsem uvedl?

  OdpovědětVymazat
 5. Že Ludek = Luděk dokazuje třeba jím používaný podpis "Luděk"

  "Ludek" se sklonuje jako "Dudek" - Ludek bez Ludka - Dudek bez Dudka.

  OdpovědětVymazat
 6. To je otázka. Ano, v podpisu sice používá e s háčkem, ale v loginu ho nemá. Je otázka proč.

  Díky za poučení. Zjevně jsem to tedy skloňoval špatně.

  OdpovědětVymazat
 7. Na těhle stránkách se lze dovědět Ludkovo celé jméno - tedy jeho osobní údaj. Jako majitel tohoto blogu jste tento příspěvek neměl buď vůbec pustit, nebo ho zcenzurovat.

  OdpovědětVymazat
 8. Pokud vím, tak se se svým jménem netají. Nicméně, bude-li si mi stěžovat on osobně (můj e-mail zná), tak inkriminovaný příspěvek smažu.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>