26. listopadu 2010

Levičácká kritika Církve

Hans Küng, hlava modernistického křídla Církve, napsal rozsáhlou kritiku současného papeže k 5. výročí jeho pontifikátu. Fascinující na tom je, jak doslova papouškuje všechny výhrady mainstremových levicových medií typu New York Times. A samozřejmě zcela zamlčel vše, co se modernistům nehodí do krámu: Podle Künga má Církev hledat smíření s heretiky, včetně kalvinistických pseudocírkví, ale hlavní úkol, před nímž Církev stojí, tj. překonání Velkého schismatu (od 1054), nezmínil ani slovem. Stejně velkým úkolem je odstranění rozkolu s orientálními církvem: s nestoriány (od 431) a miafysity (od 451).

Dojemná je péče o nepřátele Kristovy: Bůh jasně ukázal, co si o nich myslí, když je vyhnal do diaspory a jejich nový stát sužuje neustálými ranami. Zavinili to svým neslýchaným rouháním: „A všechen lid zvolal: „Jeho krev na nás a na naše děti!““ (Mt 27, 25)

Na druhou stranu má pravdu, že se musí změnit církevní sexuální morálka, protože je to jednak neúnosné břemeno, a jednak budí pohoršení. Středověký celibát pro všechny kněží bez výjimky by měl být nahrazen pravoslavným principem celibátu toliko ordinářů. Princip je jasný: Stejně jako evagelijní rady mladíkovi jsou určeny jen pro někoho, tak by i tradiční církevní sexuální morálka měla být přeměněna na morálku aspirace.

16 komentářů:

 1. No vidíte, tady s Vámi souhlasím v mnoha ohledech. Hans Küng, ke kterému jsem se vyjádřil kriticky už v debatách s Alešem Zemanem, promluvil hlasem korporátních medií, nikoli římskokatholické církve.

  OdpovědětVymazat
 2. "...mainstremových levicových medií typu New York Times..."

  New York Times jsou asi tak levicové, jako jste vy pravicový... : )

  OdpovědětVymazat
 3. ??? Nenalezl jsem v clanku zadne argumenty o tom, ze jsou NYT levicove.

  V USA podle me neexistuji levicova mainstream media. Jsou zde jen media stredne pravicova, pravicova a extremne pravicova.

  To, ze nejaci posluchaci Rushe Limbaugha a nebo prazsti novinari povazuji NYT za pravicove vubec nic neznamena...

  OdpovědětVymazat
 4. Vždyť se tam píše na mnoha místech: "The Times has been variously described as having a liberal bias or described as being a liberal newspaper", "40% believe The Times has a liberal slant", "In December 2004 a University of California, Los Angeles study gave The Times a score of 73.7 on a 100 point scale, with 0 being most conservative and 100 being most liberal.", "Daniel Okrent, wrote a piece in which he concluded that The Times did have a liberal bias in coverage of certain social issues such as gay marriage."

  OdpovědětVymazat
 5. Opět, mohu pouze zopakovat svůj předchozí prostřední odstavec.

  Co všechny ty studie chtějí řict je, že NYT jsou možná středně pravicové (a od roku 2004 se hodně změnilo)...

  OdpovědětVymazat
 6. P. Juchelko, pokud ve Vašem dělení: „stredne pravicova, pravicova a extremne pravicova“ škrtnete naprosto zbytečný přívlastek („pravicový“), tak snadno dostane standardní klassifikaci.

  OdpovědětVymazat
 7. To právě nedostanete, pane Petersi. V tom je ten celý vtip : )

  OdpovědětVymazat
 8. Dodatek: Platí rozhodně více, že té správné (tzn. momentálně pravdivé) klassifikace byste dosáhl odstraněním přivlastků 'střední' a 'extrémní'...

  OdpovědětVymazat
 9. Pokud, p. Juchelko, budete mluvit o tom, že v USA je vše pravicové, jaký to má smysl? Nullový. Doporučuji si prostudovat sinistrisme + wiki: „Left and right in the U.S. are generally associated with liberal and conservative respectively, although the meanings of the two sets of terms do not entirely coincide. […] The contemporary Left in the United States is usually understood as a category including New Deal liberals, Rawlsian liberals, social democrats and civil libertarians, and is generally identified with the Democratic Party. In general, left-wing implies a commitment to egalitarianism, support for social policies that favor the working class, and multiculturalism. The contemporary Left usually defines itself as promoting government regulation of business, commerce and industry; protection of fundamental rights such as freedom of speech and separation of church and state; and government intervention on behalf of racial, ethnic, and sexual minorities and the working class.“ Jestli toto nevystihuje New York Times, pak už nevím co.

  OdpovědětVymazat
 10. Nullovy smysl vidím v tom, aby mě někdo z ČR poučoval na základě nějakého obskurního hesla z Wikipedie, o tom, kdo je, či není v USA levicový.

  BTW, nikde netvrdím, že v USA je *vše* pravicové, to je z vaší strany účelová lež. Ale skutečnost, že v USA jsou mainstreamová média v podstatě pravicová má hluboký význam, který, obávám se, díky svému naprostému nedostatku osobní zkušenosti nejste schopen pochopit...

  OdpovědětVymazat
 11. P. Juchelko, obávám se, že jste nakažen stejným fetišem autopsie jako p. Zeman, ačkoliv v dnešní době Internetu se situace podstatně změnila. Hlavní rozdíl mezi obyvatelem nějaké země a cizincem vždy spočíval v tom, že cizinec neznal pop-kulturní reálie. Ještě v roce 1988 psal Roman Lipčík o tom, že Angličan nedokáže vyplnit vstupní test do Lazy Larry I. Dnes se mnoho Čechů dívá na premiérové díly seriálů např. na CBS prakticky ve stejnou dobu jako Američané.

  Vím, že máte nevykořenitelné předsudky proti lidem jako je Bill O'Reilly, ale zkuste tedy pro jednou věřit jemu, když už nevěříte mně: „There's a study we cited yesterday, alright, that proved the elite media in this country is left-wing, alright? […] So, if you don't believe it, if you don't believe the New York Times is left-wing, I can't - there's nothin' I can tell ya'.“

  Od člověka, který žije v USA jako Vy, bych očekával větší orientaci.

  OdpovědětVymazat
 12. Já přece netvrdím, že situaci v USA nemůžete komentovat na základě internetových a jiných zdrojů. To ale vůbec neznamená, že tamějším poměrům budete automaticky rozumět a jen z internetových zdrojů si o jakékoliv zemi těžko můžete udělat komplexní, realistickou představu.

  Billa O'Reillyho sem nepleťte, jeho agenda je úplně jiná, než vaše a je za své žvásty velmi dobře placený.

  OdpovědětVymazat
 13. Bůh to chce, aby měl Guy Peters stejné názory jako dřevorubec z Apalačských hor.

  OdpovědětVymazat
 14. Ve skutečnosti sice chodil déle do školy než onen dřevorubec, ale je takový konformista, že i kdyby toho více věděl (a on ví ledacos, ale jen velmi povrchně), styděl by se to přiznat.

  OdpovědětVymazat
 15. Pro pořádek: Když jsem napsal "To, ze nejaci posluchaci Rushe Limbaugha a nebo prazsti novinari povazuji NYT za pravicove vubec nic neznamena..."

  Mínil jsem pochopitelně 'levicové'. Zdá se, že to všichni pochopili. Moje chyba : )

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>