* * *
Václav Bělohradský mluví o „protiruské vášni“. Nu, nevím, zda bych svůj vztah k Rusku nazval „protiruskou vášní“, ale přiznám se bez mučení, že mám z Ruska strach. Rusko se nijak netají touhou po obnově svého impéria a také v tom podniká účinné kroky … Vztah k Rusku vidím jako naprosto legitimní a velké téma české politiky počátku 21. století a nijak se netajím, co by mělo být naším cílem: Udělat vše proto, abychom se znovu neocitli ve sféře ruského vlivu. Cesta, kterou toho dosáhnout, ovšem není jasně vidět. Zabrání naše aktivní členství v EU tomu, aby se Německo, případně i Itálie a Francie dohodly s Ruskem o tom, jaký bude osud menších národů střední Evropy, nebo nikoli? Nebudu tajit, že v této otázce váhám. Jist jsem si jediným: Měli bychom hledat co nejužší spojenectví s Poláky, Maďary, Slováky a třemi pobaltskými státy, neboť nás spojuje podobná historická zkušenost."
13. července 2009
Odpověď Bělohradskému
Dan Drápal má v mnohém pravdu: "Pro mě byl rozdíl mezi Západem a Východem skutečně rozdíl mezi svobodou (jakkoli nedokonalou) a otroctvím (jakkoli nedokonalým), zatímco mezi komunismem a nacismem vidím víc podobností než rozdílů. Aniž bych chtěl ty rozdíly bagatelizovat, zásadní podobnosti vidím v následujících bodech: Obě tyto ideologie počítaly s kolektivní vinou celých rozsáhlých skupin obyvatelstva, které byly nemilosrdně likvidovány. V prvním případě byly tyto skupiny definovány etnicky či kulturně (Romové, Židé), v druhém případě sociálně (kulaci, potažmo soukromě hospodařící rolníci vůbec, a „kapitalisté“.) Obě ideologie tyto skupiny systematicky likvidovaly. Obě dokázaly využívat demokratických mechanismů, aby posléze demokracii zrušily. Obě se chovaly velmi nepřátelsky vůči církvím. Obě byly násilnické a jejich „bezpečnostní“ složky mučily své odpůrce. Ano, srp a kladivo ve mně vzbuzují podobné pocity jako hákový kříž.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
No vidíte, pane Peters, to je úpadek, je vám bližší myšlení náboženského blouznivce s pěnou u huby než úvahy brilantního intelektuála.
OdpovědětVymazatKalvinisté jsou mi svým důrazem na morálku bližší než intellektuál, který ve svém pohybu od libertarianismu skončil až u ekologismu.
OdpovědětVymazatHmm zvláštní, jak odlišně je bráno Rusko (odkud k nám přišel komunismus) a Německo (prozměnu nacismus) a podobné plky o obnově impéria byly už jednou použity - komunisty hned po druhé světové válce - krásný argument proč si k sobě pustit SSSR - jako ochranu proti těm němcům, kteří si nikdy nedají pokoj. Historie se opakuje. Při pohledu na vývoj obyvatelstva v Rusku nemám nejmenší obavu.
OdpovědětVymazatHowgh.
To nesouvisí jen s kommunismem. Rusko bylo expansivní celá staletí: napoleonské války, 1849, krymská válka, první světová válka apod.
OdpovědětVymazatnapoleonské války, 1849, krymská válka, první světová válka apod
OdpovědětVymazatTo se moc nepovedlo, kdybych chtěl tu nesmyslnou tezi nějak "dokládat", nevybíral bych tři obranné války a jednu pomoc spojenci proti rebelům, která nevedla k žádným územním změnám.
Samozřejmě, že Rusko obvykle války nezačíná. Na to je příliš zbabělé. Jen každé války jako hyena využije k imperiální expansi.
OdpovědětVymazatOd kdy je Rusko četníkem Evropy? Zdusilo positivní vývoj; to stačí.
Jen každé války jako hyena využije k imperiální expansi.
OdpovědětVymazatJeště lépe, to je teze, která se bude dokládat velmi obtížně.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Brestlitevsk%C3%BD_m%C3%ADr
Na liberála máte poněkud silně generalizační a deterministické názory:
OdpovědětVymazat"To nesouvisí jen s kommunismem. Rusko bylo expansivní celá staletí"
"Samozřejmě, že Rusko obvykle války nezačíná. Na to je příliš zbabělé."
Vždy jsem myslel, že liberalismus ve všech svých podobách redukuje veškeré kulturní danosti na jednotlivce a jeho vůli. Vy naopak považujete Rusko, zdá se, za entitu se samostatnou vůlí...?
Je také poněkud pokrytecké kázat o ruském imperialismu (který je mimo jiné věcí minulosti, Ruská federace není Sovětským svazem) a zapomínat na imperialistu historicky nejtrvalejšího a s nejmenším smilováním nad cizími kulturami: Spojené státy (a jejich evropské "spojence"-nohsledy). Stejný fenomén, ale dvojí (subjektivní) metr.
Rusko bylo expansivní celá staletí...což jej naprosto odlišovalo od jiných velmocí, jen tak namátkou mě napadá Velká Británie, Francii, SSA...
OdpovědětVymazatAch jo, proč stále ten černobílý pohled?
"Ach jo, proč stále ten černobílý pohled?"
OdpovědětVymazatPředevším je to vrchol "historické" demagogie. "SSA", jejichž počáteční území zahrnovalo 13 kolonií na východním pobřeží, neustále rozšiřovaly své území napříč historií až na dnešních 9,826,630 km2. Hrubým odhadem to mohlo být tak 7-8x zvětšení oproti počáteční rozloze. Jestli to není příklad imperiální expanze, bylo by zajímavé dozvědět se co tedy skutečně je. "Doplňkové" vraždění indiánů bylo podpořeno teorií o americké výlučnosti (Manifest Destiny), jejíž základy jsou samozřejmě již ve víře puritánů v očistu celého světa od morálního úpadku. Nelze zapomenout ani na to, že jedna z historicky nejrozsáhlejších genocid byla spáchána právě Spojenými státy právě na amerických indiánech(historik David Stannard uvádí až 100 miliónů obětí a i ty nejstřízlivější odhady se pohybují přinejmenším okolo 2-15 miliónů [R. J. Rummel]).
Neznám žádnou velmoc, která by neměla expansionistické choutky. Ony takhle ty velmoci vznikaly :-)
OdpovědětVymazatVůbec bych ani nevypichoval jednu před druhou a nepočítal, která obsadila více území a vyvraždila více původních obyvatel...
Prostě dělat zrovna z Ruska největšího světového strašáka jen proto, že jsme to od něj jednou chytli (68 už byla jen episoda) je odvážím se říci až hloupé.
"Především je to vrchol "historické" demagogie. "SSA", jejichž počáteční území zahrnovalo 13 kolonií na východním pobřeží, neustále rozšiřovaly své území napříč historií až na dnešních 9,826,630 km2."
OdpovědětVymazatTehdy USA nebyla zadna velmoc.
Valky po WW2 temer vsechny prohrali a stejne se nebojovalo z duvodu rozpinani.
Vetsinou slo o byznys kolem oleje a v posledni dobe se jedna o bezpeci Izraele.
Z globálního pohledu nebyli, z lokálního ano. Pro indiánské kmeny nesmírnou. Mimoto nepodceňujme, získali nezávislost na tehdejší globální supervelmoci!
OdpovědětVymazat