18. září 2006

Velká Podzimní Ofensiva české diplomacie

Ze zprávy ČTK:

Česká ambasáda ve Washingtonu dneškem podle MfD zahajuje mohutnou kampaň. Prostřednictvím spřátelených organizací zašle až statisícům Čechoameričanů žijících v USA dopisy, v nichž je vybídne, aby se obrátili na svého kongresmana a požádali ho, ať se zasadí o zrušení víz pro Čechy. Kampaň pořádá podle HN organizace American Friends of the Czech Republic (Američtí přátelé České republiky).
Už vidím to nadšené, ba extatické přijetí mezi českou emigrací: Vzali jste nám majetek? Nechali jste naše domy, pole a louky zdarma nebo "za hubičku" komunistickým aparátníkům, se kterými se už roky, vesměs bezvýsledně, u vašich soudů soudíme? Odpíráte nám české občanství? Ale co! Když nás teď potřebujete, rádi vám pomůžeme... soudruzi!

31 komentářů:

 1. Tak pane Pecino, ja myslim, ze tahle kampan je hlavne urcena domacimu obecenstvu, nez americkym kongresmanum. Ti totiz nejsou zadni hlupaci a dobre vedi, ze Czechenci jsou islamsti teroriste a za Putin musel dvakrat vybombardovat Groznyj, aby tu ruskou svobodu ubranil. A ted by si je tam meli poustet bez viza?

  Navic si myslim, ze starsina Hedvicek jiz v tuto chvili pripravuje kontrakampan za zavedeni jeste horsich podminek nez jsou.

  OdpovědětVymazat
 2. Zajímalo by mě, z jakého důvodu by se měla emigrace o zrušení vizové povinnosti pro ČR vůbec přimlouvat a kolik procent obeslaných lidí české ambasádě vyhoví.

  Z české strany je to docela drzost a pak také plýtvání časem i penězi. Kampaně ale bude v ČR jistě využito k prohloubení protiamerických nálad a kritice USA.

  OdpovědětVymazat
 3. Anonym Krojcfeld to uhodl.

  http://hedvicek.blog.respekt.cz/c/210/Jak-ceska-vlada-buduje-anti-amerikanismus-v-Cesku.html

  OdpovědětVymazat
 4. V každém případě je už jasnější, co Vondra myslel tou "realističtější" zahraniční politikou. Budeme realisticky čekat na zázrak.

  OdpovědětVymazat
 5. Starsino, me ze hlavne nelibi tvoje prirovnani te kampane ke Kristallnacht. To dost zavani antisemitismem. Kristallnacht byla predstupnem holokaustu, pri kterem bylo surove zavrazdeni 6 milionu Zidu.

  Ty si troufas srovnavat tuhle hloupou korespondencni valku s holokaustem? Abych na tebe neposlal ADL!

  OdpovědětVymazat
 6. Nemuseli lhát, stačilo, když řekli, že by po návratu byli za svůj odchod persekuováni, což byla 100% pravda.

  Ekonomické emigrace je zcela legitimní, proto nechápu, že se můžete zastávat režimu, který ji trestal propadnutím majetku. Nikoli, na co ukážou, ale na co mají právo, tedy minimálně majetek a občanství.

  OdpovědětVymazat
 7. Většina západních zemí emigraci z komunistických režimů podporovala, protože to pro ni bylo ekonomicky výhodné, přičemž v případě jiných uprchlíků tyto země byly (a jsou) k lidským právům podstatně vlažnější, nicméně to nic nemění na skutečnosti, že emigranti mají právo jak na české občanství, tak na svůj ukradený majetek.

  To, že nenávidím zloděje, přece neznamená, že má morální právo ponechat si, co mi ukradl! Zda pan Hedvíček o české občanství stojí, nevím, spíše bych soudil, že nikoli.

  To přísloví neznám, rád se poučím.

  OdpovědětVymazat
 8. Pro Jvano: Ceske obcanstvi nemam, de facto jsem se ho zrekl po sve emigraci a de iure jsem o ne prisel ziskanim americkeho obcanstvi. Zajem ho ziskat rovnez nemam - neco takoveho chce pouze pani Jirina Fuchsova. Ja jsem autorem hesla: "Strcte si sve obcanstvi do prdele - vratte co jste ukradli!".

  OdpovědětVymazat
 9. Dve veci na zamysleni.
  Posledni varka ceskych emigrantu udelala v USA peknou ostudu. Pry hlavne na Floride se naslo hodne podvodniku a ruznych zivlu, kteri neutekli od rezimu Havla ale za tim ze si prisli naryzovat lehke prachy. Tak se nedivim, ze USA dala Cesko na tak zvany shit list.

  Druha vec je navsteva nasich pribuznych. Dnes je to tak tezke, ze se do USA ani nekteri nedostanou.

  Takze co je dulezitejsi?

  OdpovědětVymazat
 10. Dvě poznámky:

  1. S emigranty komunistické vlády jednaly mnohem lépe než s vlastním, za ostnatým drátem chovaným obyvatelstvem. Nad ním měly moc.

  2. Restituce jsou ohavnost, způsobená kontinuitou právního řádu s totalitním "právem". Spravedlivě měly být restitucemi "částečně" napravované majektové křivdy prohlášeny za od počátku neplatné, takže bývalý papalášek s rodinkou, který se uvelebil v konfiskátu, by se ze dne na den stal bezdomovcem. Skoro bych řekl, že pohled KSČ na lidská práva by se tím dnem obrátil o 180 stupňů.

  OdpovědětVymazat
 11. V Maďarsku už to jede! To potřebuje i český postsametový establishment!

  OdpovědětVymazat
 12. nerozumim proc kdyz Vy coby obcan muzete mit tento pohled na vec, proc ne Vase vlada ?

  Hlavní důvody byly dva:

  1. Místní obyvatelstvo mělo proti emigrantům výhodu v tom, že nebylo zvyklé domáhat na vládě svých práv, bylo nadšené a vděčné i za to málo, co dostalo, a rovněž je bylo možné držet v poslušnosti poukazem na jeho "zkompromitovanost" spoluprací s komunistickým režimem. Proto měl takový význam mythus Havla-vykupitele, hrdiny v zastoupení, který svou obětí sňal z národa stigma jeho kolaborace (psal jsem o tom kdysi pro Gazetę Wyborczą, nechte se mi teď ten článek hledat, ale určitě bude na Internetu).

  2. Spravovat změnu je složitější než držet kontinuitu, rychle by se ukázalo, jak je nová chartistická elita v praktických věcech neschopná a nezpůsobilá vládnout. Populistické projekty jako "vaše kuponová knížka volí pravici" byly mnohem jednodušší a slibovaly vyšší podporu zblbé veřejnosti než něco tak složitého, jako je revise majetkoprávního uspořádání.

  OdpovědětVymazat
 13. A emigranti toto chování nezažili? etc.

  Čtete můj text příliš přímočaře. Byl míněn se značnou dávkou ironie.

  OdpovědětVymazat
 14. Ono je tam te krecovite ironie tolik, ze se v tom ztraci jakakoliv rezidualni logika. A je to skoda.

  OdpovědětVymazat
 15. Ale no jo, tak dobře... Můj text, verse 1.1:

  Komunisti emigranty samozřejmě nenáviděli, jejich smůlou bylo, že emigranti stanuli jaksi z definice mimo dosah jejich moci, takže kromě článků v Rudém právu jim nemohli výrazněji uškodit. Z toho vznikl jvanem zmiňovaný paradox.

  OdpovědětVymazat
 16. Debata o tom, kdo víc trpěl, mi připomněla starý vtip o chlapečkovi, kterému tatínek ukazuje dráty a zátarasy na hranici s Německem, a chlapeček se ptá: "A co je za tím plotem, tatínku" - "My, chlapče."

  Pan Juchelka měl rozsudek, že nesmí dovnitř, zatímco já jsem nesměl ven. A to byla, myslím, horší možnost.

  OdpovědětVymazat
 17. Amerika již Čechy netáhne.

  Tvrzení bude nejspíš nějaký tzv. axiom.

  OdpovědětVymazat
 18. Dlouho jsewm premyslel, zda strahnout investice z USA do Evropy. Co si o tom myslite, pane Neckar, ze za dva roky bude za 18?

  On asi bude, ale co za 10 let, za 18 ci za 20? Tot otazka ktera mne trapi.

  OdpovědětVymazat
 19. R.Hedvíček umístil svůj článek »Jak česká vláda buduje antiamerikanismus« na blogy respekt.cz a sme.sk .

  Ohlasy čtenářů (i ty záporné) v diskuzi pod článkem na českém
  respektu, na slov. SME a nakonec i ve fóru Česká politika na
  Lidé.cz , vlastně jen potvrzují, co dotyčný RH píše.

  Smýšlení většiny lidí v postkom. ČSSR je zpravidla tragédie.

  OdpovědětVymazat
 20. Je mi docela lito, ze se z tohoto puvodne tak slibneho blogu stal blog, kde prevazuje komunisticka mentalita bez RESPEKTU k pravum poskozenych. Pokud jde o RESPEKT - navstivte http://hedvicek.blog.respekt.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Ja se divim soudruhu starsino, ze ten Respekt podporujete. Asi nevite, ze to jsou sami pravdolaskari, kteri tam veskrnuji podle toho co jim loutkar prikaze. Kdo myslite, ze jsou asi ten Schwarzenegger a Bakala? jsou to Veskrnovi nohsledi. Napakovali se na restitucich a privatizacich, kdyz si PRAVDA a LASKA rozdelovala MUNNY! Ted tem dobrotivym pantatum obcas spadne kus jitrnicky ze stolu, nebo napul ohlodana kustka pro oddane poddane a jednim z nich je prave Respekt.

  OdpovědětVymazat
 22. Je mi docela lito, ze se z tohoto puvodne tak slibneho blogu stal blog, kde prevazuje komunisticka mentalita bez RESPEKTU k pravum poskozenych.

  Vaše vina - nechal jste nás tu zvlčit. Kdybyste nám každý den dělal ideologickou desetiminutovku jako dřív, nikdy to nemohlo dojít tak daleko.

  Váš text jsem četl, přišel mi emailem, burlakům jsem se zasmál, ale hned mě napadlo: Když slyším italská architektura, představím si Basiliku Sv. Petra a Pavla v Římě, když slyším německá architektura, představím si Dóm v Kolíně nad Rýnem, když slyším ruská architektura, představím si Chrám Vasilije Blaženého v Moskvě, a když slyším americká architektura, představím si typisovanou "restauraci" McDonald's (právě takovou).

  Stereotypům bychom neměli podléhat. Když slyším, ruská technologie, představím si v prvé řadě Černobyl, kolo Ukrajina a nekonečnou řadu podřadných napodobenin západních výrobků (Jeep, Ford Gallaxy, Leica...). To je, myslím, podstatně přesnější příměr.

  OdpovědětVymazat
 23. Já vůbec nepreferuji rozhořčení, naopak, myslím, že nejlepší postoj je rozum, střízlivost, objektivita.

  Já mám jen obavu, že si pod "objektivitou" představujete, že vyslechneme zloděje i okradeného a uzavřeme, že každý má svou pravdu a co jsme si, to jsme si. Mýlím se?

  OdpovědětVymazat
 24. ... vyslechneme zloděje i okradeného a uzavřeme, že každý má svou pravdu a co jsme si, to jsme si.

  Konfiskáty po emigrantech si užívají komunisté. Tito aparátníci a vyšší knechtové býv. režimu koupili za pakatel ukradený majetek (domy, auta ...) a ten měl být pův. majiteli po "Vítězném listopadu" okamžitě vrácen zpátky.

  Okradený emigrant (pův. vlastník) by mohl případně od nynějšího uživatele (zloděje) dostat i finanční odškodnění, se zohledněnou inflací jako i cenou podobných věcí dnes. Protože zloděj neplatil z věcí po celá léta nájem, nemá nárok ani na náhradu svých evtl. investic.

  Tyto nově vzniklé bezdomovce měl zaopatřit stát z prostředků KSČ. Protože se tak nestalo, stát vlastně podporuje zloděje.

  OdpovědětVymazat
 25. Nesouhlasím, snad s výjimkou těch aut. Je třeba okamžitě vyhledat všechny ty Škody 100 a podobné vozy a na náklady KSČ je dopravit do Austrálie.

  Nikoli, stačí stanovit jejich cenu v době konfiskace a tu zaplatit vlastníkovi (expropriátovi), včetně příslušného úroku.

  Tyto nově vzniklé bezdomovce měl zaopatřit stát z prostředků KSČ.

  Měl jim vrátit cenu, kterou za konfiskáty zaplatili. Oni by naopak měli mít povinnost zaplatit nájemné za období, po kterou nemovitosti bez právního důvodu užívali, skutečnému vlastníkovi.

  Nic takového se nestalo, lidé, kteří připravovali zákony, měli na právo a spravedlnost stejný názor jako pan Jvano.

  OdpovědětVymazat
 26. Nic takového se nestalo, lidé, kteří připravovali zákony, měli na právo a spravedlnost stejný názor jako pan Jvano.

  Asi pro to měli (mají) svoje důvody.

  OdpovědětVymazat
 27. Neměli, já si myslím, že restituce neměly být vůbec.

  S tímto názorem to můžete dotáhnout až na presidenta, níkoli ale, obávám se, na slušného a práva druhých respektujícího člověka.

  OdpovědětVymazat
 28. Slušný člověk nehájí krádež. Zda konfiskace majetku osob, které opustily bez povolení úřadů Československo, je nebo není krádeží, nepokládám za právní ani politický názor, ale za věc ethického postoje.

  OdpovědětVymazat
 29. Slušný člověk nehájí krádež.

  To je svatá pravda. Ještě je ale nutno dodat, že v býv. ČSSR je také mnoho těch, kteří hájí i loupeže a vraždy.

  OdpovědětVymazat
 30. Na události r. 1948 vzpomíná býv. politický vězeň ing. Vladimír Hradec ve svém dopisu čtenářům.

  O setkání s rodinou Mašínů a dění v Poděbradech po válce jej zpovídá Tomáš Vlček v rozhovoru 01 - 12.

  OdpovědětVymazat
 31. Triky a mlžení, to je ono.
  R. Hedvíček napsal článek »Nový podfuk české diplomacie ( Czech CON Artists in Action )« ukazující mj. i korespodenci konzulátu ČR s jednou Čechoameričankou. K přečtení je zde .

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>