10. listopadu 2007

Israelské SPZ

Neonacistické stránky se lakonicky ptají: "Věděl jsi, že poznávací značky aut v Izraeli a na okupovaných území jsou barevně kodovány, aby rozlišili židy od nežidů?" Jak je to ve skutečnosti? Stát Israel sice eviduje ethnické složení svých obyvatel i jejich náboženství, ale na občankách vyznačoval jen jejich národnost. To však v roce 2002 zrušil. Proto, kdyby neonacisté chtěli být přesní, museli by mluvit o Židech či Nežidech.

Nicméně, israelské SPZ neukazují národnost, nýbrž státní občanství. Standardní SPZ – israelského občana (Žida, Araba apod.) – má barvu žlutou, cizince, např. Araba z okupovaných území, má barvu modrou nebo bílou. Úplně stejně to fungovalo a funguje v mnoha jiných zemích, i u nás.

2 komentáře:

  1. odpor.org, stejně jako eretz.cz, obsahují často hrozné blbiny. To snad nemá ani cenu komentovat.

    Na druhou stranu dneska jsem četl Novinky.cz a tolik faktografických chyb či předkládání názorů jako fakt se taky jen tak nevidí.

    OdpovědětVymazat
  2. Ano, to mne také velice irrituje. Proč někdo není schopen se ani držet jednoduchých faktů? Vždyť pak stačí účelová interpretace či jiný spin. Lhát se k dosažení účelu snad nemusí. Můj dávný protiisraelský článek žádná fakta nepřekrucoval a kolik vyvolal vzruchu. Stačilo jen jednostranně vybírat. :-)

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>