30. listopadu 2007
Další prázdná nálepka
Po židovsko-křesťanské a řecko-křesťanské kultuře zde máme i kulturu anticko-křesťanskou. Nicméně, stejně jako bývalý senátor Zdeněk Bárta si myslím, že tato iniciativa je více než pochybná: "Vždyť co znamená v jedné současné „slušné“ proklamaci: „Uznávám západní, anticko-křesťanské kořeny naší tradiční kultury a odmítám její účelové „úpravy“ v duchu tzv. politické korektnosti, uznávám relativní hodnotu různých lidských kultur“? Obávám se, že to znamená právě přetvoření Ježíše k obrazu zákonictví a farizeismu. Ta proklamace na mne dýchá hranicemi a lágry.""
Štítky:
Terminologie
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Přísahám, že jsem na ten termín přišel (pod tím Vaším druhým článkem) sám a neopsal ho. Měl jsem na mysli čistě historickou situaci. Dnešní západní civilisace je postkřesťansko-židovská víc než anticko-křesťanská.
OdpovědětVymazatBTW, mezi signatáři D.O.S.T. jsem nalezl i Vladimíra Stworu a Kajana ze Psa. O budoucnosti tohoto hnutí mám dost jasnou a pro hnutí samo nikoli růžovou představu.
Problém všech těchto přívlastků je v tom, že jsou nesmyslné. Křesťaství je totiž z definice synthesa řectví (hellenismu) a židovství. Zde je navíc vedle Řecka Řím. To už je úplně mimo, protože, jak známo, latinská vzdělanost až do sv. Augustina nehrála v křesťanství prakticky žádnou roli.
OdpovědětVymazatCo se týká dnešní situace, židovství (judaism) v něm hraje stejně chabou roli jako např. protestanství. Židé jsou totiž stejně jako ostatní v naprosté většině atheisté.
Co se týká DOST, pokud budu mít náladu, napíšu širší rozbor.
Tím židovstvím nemyslím judaismus. Ale Židé, ať věřící nebo atheisté, vtiskli v posledních 200 letech trvalou a charakteristickou pečeť okcidentálnímu intelektualismu a umění. Spinoza, Mendelssohn, Marx, Mahler, Freud, Jung, Bergson, Einstein, Proust, Chagall, Soutine, Kafka, Menuhin, Rubinstein, Derrida, Levinas, Chomsky - to je jen namátkou pár nejvýznamnějších, bez nichž by dnešní západní civilisace nebyla dnešní západní civilisací.
OdpovědětVymazatPodobně jako protestanství: nehraje žádnou podstatnější roli, ale ethos a intelektualismus, který se z něho zrodil, přežívá i jeho pomalé odumírání. Judaismus rovněž nemá nějaké významnější postavení, ale mentalita a intelektualita lidí z něj vyrostlých ovlivnila náš svět trvale.
Dobře, ale pak to má ethnický význam, takže stejně dobře můžeme debatovat o obrovském přínosu Němců, Angličanů či Francouzů.
OdpovědětVymazatVodniku Tys prebral?
OdpovědětVymazatNebo kdes to vrastne sebral ?
Co ten dlouhy seznam Zidovskych kapacit bez nich by nas svet svetem gulturnim nemoh byt.
Zadny anti-sionismus, zadny anti-semitismus, jak si to mam vysvetlit, kam se podel slov Tvych brit?
s Zidy nic uz nechces mit?
Vodnik to byl prece pojem,
vzdycky delal dobry dojem
lasku rozda, usmev rozda,
dobrem laskou obdari
jen komu se tohle nezda
vyjimkou jsou Chazari
tatarsky ten jejich puvod
k semitismu zadny duvod
vytaci ho hlavne mravne
hledi na vec pravoslavne
bible jeho, verouka
Chazarum to cini muka
dnes prispevkem napravil
minule co pokazil
s Vodnikem ted positivne
i kdyz to zni mozna divne
psat se bude mirne klidne
zadne ostre debaty
utoky ci prehmaty.
Velka laska objimani,
od dneska az do skonani
vsem On splni jejich prani:-)
Nejen ethnický - vždyť víte, že někteří Židé mají stále problém s tím, jsou-li vlastně národem. Jejich odlišnost - minimálně až do toho 19. stol. - byla i náboženská a kulturní a toto jejich "špecifikum" se spolupodílí na vytváření fenomenu "západní kultury" až od této doby.
OdpovědětVymazatAstře, když Ty začneš veršovat, tak nemám slov...:-)))
OdpovědětVymazatDokud Židé byli jen židé, tak žádný přínos pro evropskou kulturu neměli. Teprve, když se stali Židy, tak přínos začali mít.
OdpovědětVymazatAno, říkáte totéž jinými slovy. Ti Židé pak (po r.1800) investovali to své židovství...
OdpovědětVymazatinvestovali to své židovství...
OdpovědětVymazatVodniku, zapomels dopsat:
FSECHNO umi zpenezit
ze se s tim pak neda zit...