10. dubna 2008

Dvě skupiny lidí

Já vím. Mnozí zase řeknou, že je to další nesmyslné škatulkování. Ale já mám na paměti, že i když vydělím skupinu červenou a skupinu modrou, většina lidí, resp. všichni jsou tak nebo onak fialoví, s větším nebo menším zastoupením té či oné barvy. Chci ale pojednat o jednom aspektu lidského usilování, o jednom „vektoru“ naší duše, a k tomu jsem si vzal ku pomoci dělení lidí na Ty, kteří zavádějí letní čas a Ty, kteří obnovují staré vinice.

Onehdá jsem si uvědomil, že se v jedné věci zcela shoduji s Vladimírem Stworou (trollové, pište si!): příšerně mi už po léta leze krkem tzv. „letní čas“. Článek si už bohužel nemohu přečíst, protože p. Stworovi neplatím a bohužel jsem si ho nezálohoval.. Jen si pamatuju, že to bylo dáváno do souvislosti se sionisty. Na to nemohu nic říct, neboť o tom nic nevím. Stačí mi ale, abych se dočetl, že ho zaváděli generálové za 1. světové války a pak Hitler, abych nabyl pocitu, že to „není s dobrým“.

Nejen, že mi dvakrát do roka trvá 1-2 týdny než si přeladím biorythmus, což mi těžko přidává na zdraví a života letech. Při weekendové návštěvě Prahy jsem si studoval nějaké detaily kolem pražského orloje. Ten už po staletí ukazuje téměř bezchybně nejrůznější kosmické procesy, pohyby, měření času apod. Se zavedením letního času tento produkt středověké moudrosti ukazuje půl roku situaci v Kyjevě: podle astrolábu má být slunce pod obzorem, ale po mé pravici jasně září nasvícené průčelí Týnského chrámu!

Hle, pýcha lidská! Chtěli by donutit stroj, ukrývající v sobě moudrost středověkých zasvěcenců, aby tancoval podle jejich zběsilé píšťalky! Nevím, zda to zavedli sionisté nebo zaměstnavatelé, toužící effektivněji vyždímat energii ze svých zaměstnanců či nějaká jiná čerchmantská pacquage. Jistotně patří mezi tu sběř, co chtěla poroučet větru dešti. Sběř, která žije podle hesla „všechno jde, když se chce“, která musí pořád něco měnit, vylepšovat, posouvat „kupředu“, zeffektivňovat, znásilnit a vydrancovat přírodu, to vše pochopitelně „pro blaho všeho lidu, všech občanů“. Těmto v pravém slova smyslu bezbožníkům vzkazuji: jděte se vycpat, proklatci! Na Posledním soudu si vezmu jako němého svědka proti vám pražský orloj!

Jako protiváhu mému znechucení těmito bolševiky nejrůznějších barev jsem v Praze zaznamenal roztomilou aktivitu: nad Starými zámeckými schody na Opyši se po mnoha letech, ne-li staletích, objevila opět vinice, na které sv. Václav pracoval a sklízel víno, pro účely (mimo jiné) eucharistie. Jak krásně zbytečné! Jaká rozmilá úcta k tradici a kulturnímu dědictví! Ač jest se obávati, že lidé ze skupiny Těch, kteří zavádějí letní čas najdou nějaký způsob kommerčního využití této vinice, chci věřit tomu, že to nebylo prvoplánovým účelem, ale bohabojným nepraktickým krokem skupiny Těch, kteří obnovují staré vinice.

Tato druhá skupina je dnes na vymření. Nemalou zásluhu na tom má první skupina, které dnes bezpochyby patří svět, která donutila druhou skupinu žít podle jejich kletého letního času a která nade vší pochybnost v konečné instanci přivede tento svět do záhuby, na čemž ostatně pracuje již po věky, leč v dobách dřívějších bylo její působení neutralisováno skupinou první, tehdy značně početnou a u moci. Jak k tomu došlo, že tito bezbožníci svět ovládli a přivádějí jej do záhuby, to budiž náplní jiného článku někdy jindy. Na závěr mi dovolte složit hold mému příteli, ikonopisci Makáriovi z Wiesbadenu (autoru deskového obrazu sv. Anežky České v Chrámu sv. Víta): tento fundamentalista a prototyp příslušníka skupiny Těch, kteří obnovují staré vinice nosí v kapse cibulové hodinky, ukazující čas v Konstantinopoli...

12 komentářů:

  1. Zmeny casu jsou stejne nesmysl. Tak zvane sporeni energie nechapu, protoze v komercnich prostorech se sviti cely den at je zamraceno ci sviti slunicko.

    Dnesni clovek je obklopen mnoha casomerici a tim padem musi obehnou sve male kralovstvi a dvakrat v roce menit cas na kazde masince, sporaku, v aute i v kamerach.
    Mnohe se dnes meni automaticky. Nektere ani nemenim a nechavam delsi letni cas.
    Nejlepsi jsou tak zvane atomove hodiny, ktere mam povesene v kuchyni. Take existuji naramkove.
    http://www.ehodinky.cz/slovnicek-hodinky/radiem-rizene-hodinky-61.html
    Znamena tento vyrobek konec drahych Rolexu a ostatnich preciznich naramkovych orloju?

    OdpovědětVymazat
  2. Chybná analysa. Letní čas nebyl zaveden kvůli lepšímu vykořisťování zaměstnanců, ale kvůli úspoře elektřiny. Tedy ekologisté již před 100 lety.

    Souhlasím s tím, že letní čas je něco úděsného a měl by být zrušen. Zvláště v ČR, kde se pracuje od 6 či 7, takže místo úspory elektřiny jde o čistou ztrátu.

    Jinak pražský orloj musí jít špatně vždycky, protože ukazuje pražský čas, zatímco my používáme SEČ. A přestože jsem velký staromilec, zrušit pásmový čas by byl úděsný krok zpět.

    OdpovědětVymazat
  3. No ale on ten pražský čas je přece přesně středoevropský, když Praha laží na 15. poledníku!? Drobné nepřesnosti (překvapivě drobné vzhledem k době vzniku orloje, cca 1410) byly ještě nedávno úspěšně zkorigovány.

    V tom článku na Zvědavci psali, že ta domnělá úspora energie byl nesmysl. Prostě bolševická choutka poroučet větru dešti...:-(((

    OdpovědětVymazat
  4. Praha neleží na 15. poledníku, na tom leží např. Jindřichův Hradec. Poledník, který je vyznačen na Staroměstském náměstí, není 15. poledník, ale poledník, podle kterého se řídil v historii pražský čas.

    OdpovědětVymazat
  5. Kolik je ten rozdíl? Dvě minuty? Tři? Tady v Utrechtu se řídíme taky SEČ a jsme od 15. poledníku o hodný fous dál.

    OdpovědětVymazat
  6. Aha, pardon, jestli jste to myslel takhle s tolerancí, tak Praha leží na 15. poledníku. :-) Rozdíl je skutečně zhruba dvě minuty.

    Ale když jste se bavili o orloji, myslel jsem, že i ty dvě minuty hrají roli. Omlouvám se.

    OdpovědětVymazat
  7. "Stačí mi ale, abych se dočetl, že ho zaváděli generálové za 1. světové války a pak Hitler, abych nabyl pocitu, že to „není s dobrým“."

    Věta naznačuje, že je to nějaký německý a totalitní projekt. Mezi jeho podporovatele patřili ale také Churchill, král Eduard VII., prezident W. Wilson a další. Jedním z těch, kteří s myšlenkou přišli jako první, je Benjamin Franklin. To jen pro pestřejší obraz.

    A to, do jaké míry je zavádění letního času poroučením větru dešti , nebo naopak přizpůsobováním denního režimu větru a dešti, už nechám na každém z vás. :-)

    OdpovědětVymazat
  8. Věta naznačuje, že je to nějaký smrdutý a ďábelský projekt. Všichni Vámi jmenovaní (kromě krále Eduarda VII., kterého neznám) jsou z té první skupiny, ač se v ostatních ohledech od Hitlera můžou lišit. On už jim to Pán Bůh ukáže, zač je toho loket strkat mu casné prsty do řemesla!...

    OdpovědětVymazat
  9. kristepane, to jsou zase zmatene chlisty.
    Jakto, ze fundamentalisticky rusofil a vztekly nedouk, neposila sve cancy napsane uhlikem na brezove kure pomoci pesich poslu v laptich a tapetuje je po internetu, dabelskem to vynalezu americkych zpytaku?
    Pokrytectvi nejhrubsiho zrna, IMHO.
    BelU

    OdpovědětVymazat
  10. Jak jsem říkal, jen jsem chtěl vytvořit pestřejší obrázek. Hitlerovo jméno působí jako konkrétní symbol něčeho víc zlého než jména ostatní, čímž ale neříkám, že v otázce letního času a poroučení větru dešti nemají tihle všichni něco společného. Někoho by to mohlo zmást.

    OdpovědětVymazat
  11. Podle wiki je Praha na 14. poledníku a 25 minutách.

    OdpovědětVymazat
  12. Na 14°25' je nejen podle wiki, ale i ve skutečnosti - a odpovídá to zhruba těm dvěma minutám rozdílu. Tedy nikoli úhlovým, ale časovým. Aby bylo nám všem jasno :-)

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>