2. června 2009

Co je to fašism

V polemice s mými články, které vajíčkovou válku označily za modrý fašism, AndyO ocitovala wiki. Vzhledem k tomu, že jsem známým "zakladatelem" wiki, mám o úrovni tamních článků jasnou představu. Zde sice historický fašism charakterisuje docela přesně, nicméně, historický fašism zanikl v roce 1945 lynchem Mussoliniho. Tím se tento pojem uprázdnil a je možné ho využít na jiné účely. Např. pro odpůrce demokracie a lidských práv, antidemokraty.

Wiki: "Similarly, fascism as an ideology is also hard to define. Originally, "fascism" referred to a political movement that existed in a single country (Italy) for less than 30 years and ruled the country from 1922 to 1943 under the leadership of Benito Mussolini. Clearly, if the definition is restricted to the original Italian Fascism, then "fascism" has little significance outside of Italian politics. Most scholars prefer to use the word "fascism" in a more general sense, to refer to an ideology (or group of ideologies) that was influential in many countries at many different times."

Ve výmarské republice měly bojůvky všechny strany, SPD nevyjímaje. Nicméně Reichsbanner byl v pouličním násilí aktivní málo, to bylo hlavně domainou nacistů (SA) a kommunistů (RFB). Např. v roce 1930 byli sociální demokraté obětí kommunistického násilí v Magdeburku, když byli zasypáni kameny a láhvemi.

Updated.

10 komentářů:

 1. "Tím se tento pojem uprázdnil a je možné ho využít na jiné účely".
  Aha, jako nezaplacený hrob, chápu. Stará mrtvola se vyhodí a hrob se prodá, takže v něm příště třeba může být uskladněno zelí.
  To je obecně platné, to co jste napsal a ví se o tom ( například ví o tom třeba Paroubek nebo Pecina z MV)? Může tento pojem využívat každý jak chce nebo je někde patentován význam, který jste popsal vy? A "jednotky SA" je také uprázdněné, protože už asi všichni umřeli?
  Skutečně jste mne zmátl, Petersi.

  OdpovědětVymazat
 2. "Tím se tento pojem uprázdnil a je možné ho využít na jiné účely. Např. pro odpůrce demokracie a lidských práv, antidemokraty."

  Ten pojem se nijak sám od sebe neuprázdnil, ale to Vy jste jej vyprázdnil jakéhokoliv specifického významu, když jej používate na vše, co není liberální demokracie. Pokud chcete dělat paralely, tak nemohou být jiné než historické. A fašismus ani Fašismus se na antidemokracii a/nebo antiliberalismus vskutku minimalizovat nedají (viz. Roger Griffin, Zeev Sternhell, Stanley G. Payne].

  OdpovědětVymazat
 3. ad Andy. Vtipné. Nicméně jsem odkázal na článek z USA 1950s, takže si laskavě odpovězte sama.

  OdpovědětVymazat
 4. A komu by to nestačilo, ten si může přečíst lepší wiki než je česká verse nebo Orwella: "It would seem that, as used, the word ‘Fascism’ is almost entirely meaningless. In conversation, of course, it is used even more wildly than in print. I have heard it applied to farmers, shopkeepers, Social Credit, corporal punishment, fox hunting, bullfighting, the 1922 Committee, the 1941 Committee, Kipling, Gandhi, Chiang Kai-Shek, homosexuality, Priestley's broadcasts, Youth Hostels, astrology, women, dogs and I do not know what else."

  OdpovědětVymazat
 5. hehehe, argumentace jako od Stwory = Podunk U. musi byt skutecna, protoze google na ni vyhodi x-tisic odkazu. Realita je vsak zcela odlisna ;-)))

  Da se stejne pouzit na antisemitismus?

  OdpovědětVymazat
 6. v té lepší wiki je, že se po druhé světové onen výraz používá jako urážka v politice.

  Takže ani ne tak uprázdněn jako ukraden a zneužit.

  OdpovědětVymazat
 7. Jistě. Původně slovo antisemitism používali Němci jako označení odporu k Semitům. Protože v Německu jiní Semité než Židé nebyli, ten pojem byl de facto redukován na nenávist k Židům.

  Dnes pojem antisemitism používají Židé na popis postoje Arabů k nim, případně na postoj všech gójim k Židům.

  OdpovědětVymazat
 8. "It would seem that, as used, the word ‘Fascism’ is almost entirely meaningless."

  Ano, přesně tak, a je tomu díky lidem jako Vy Petersi, kteří používají slovo "F/fašismus" jako urážku na vše, co jim zrovna připadá extremistické. To ale ještě neznamená, že to F/fašismus je pojem bez významu, význam má a to poměrně přesně historický.

  OdpovědětVymazat
 9. Je třeba rozlišovat mezi fascismem jako italským historickým hnutím a fascismem dnes.

  OdpovědětVymazat
 10. Já se přiznám, že patřím mezi ty, kteří šmahem applikují termín "fašism" na všechna extremistická a nedemokratická hnutí. V kontextu soudobé falsifikace jazyka to považuji za snesitelný prohřešek.

  Mussolliniho fašism považuji stejně jako Milošvićův mafiánský socialism za zřetelně snesitelnější režimy než byl husákovsko-jakešovský normalisační "socialism" u nás.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>