1. prosince 2007

I Am The Walrus


Slova & essay. Mrož & tesař (anglicky)
The first line was written on one acid trip one weekend. The second line was written on the next acid trip the next weekend, and it was filled in after I met Yoko. Part of it was putting down Hare Krishna. All these people were going on about Hare Krishna, Allen Ginsberg in particular. The reference to 'Element'ry penguin' is the elementary, naive attitude of going around chanting, 'Hare Krishna,' or putting all your faith in any one idol. I was writing obscurely, a la Dylan, in those days. It's from 'The Walrus and the Carpenter.' 'Alice in Wonderland.' To me, it was a beautiful poem. It never dawned on me that Lewis Carroll was commenting on the capitalist and social system. I never went into that bit about what he really meant, like people are doing with the Beatles' work. Later, I went back and looked at it and realized that the walrus was the bad guy in the story and the carpenter was the good guy. I thought, Oh, shit, I picked the wrong guy. I should have said, 'I am the carpenter.' But that wouldn't have been the same, would it? (singing) 'I am the carpenter...'
–Lennonovo Playboy interview 1980

5 komentářů:

 1. :-)))) Díky za video! V posledních několika měsících jsem na Youtube viděl zřejmě všechna videa s Beatles, mnohá z nich skutečně poprvé.

  Film Magical Mystery Tour, ze kterého tento clip pochází, jsem viděl poprvé v r.1981 v L.A. Byl to v r.1967 na Vánoce propadák v britské TV (ono to asi 99% diváků vidělo černobíle a LSD nikdy neokusili). "Walrus" patří bezesporu mezi 5 - 10 písniček, které by měl slyšet každý, kdo má co do činění s Beatles. LSD z toho kape jako z houby a video ukazuje všechny Beatles v pěkném stavu! :-) John Lennon je na prahu naprostého zhroucení osobnosti, kterému podlehl třeba Sid Barrett. Lennona zachránil zřejmě tříměsíční pobyt v Rišikéši s Maharišim a následné seznámení s Yoko (a - paradoxně - s heroinem).

  OdpovědětVymazat
 2. Oprava: následné sblížení a soužití s Yoko. Seznámili se v už r.1966.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdo ví. Je to tak složitá osobnost, že do něj nevidím. Nicméně souhlasím s názorem, že Beatles byli tak skvělí proto, že tam byla vývažena Lennonova ponurost a McCartneyova mělkost.

  OdpovědětVymazat
 4. Ač tato skladba patří mezi mé nejoblíbenější, ten klip mě přesvědčuje o tom, že film MMT asi opravdu stál za houby (předpokládám totiž, že jde o klip z filmu).
  Tak nějak mi připadá, že když film vystavíte na kyselinových cliché, může se zdát úžasný lidem, kteří jsou na kyselině, ale bez tohoto kontextu je to horší, než když ho vystavíte na přiblblém příběhu o prstenu a červené barvě.
  Ale naštěstí toto období zasáhlo hudbu Beatles jen pozitivně, tam si to nějak uhlídat dokázali.
  Narozdíl od Rolling Stones, jejichž Their Satanic Majestic Request se vážně nedá poslouchat.

  OdpovědětVymazat
 5. Trochu jsem očekával, že mi někteří, třeba Vodník, začnou vysvětlovat, že MMT není zas taková sračka, no ale nevadí.

  Tak aspoň opravím Vodníka, že Barrett není Sid ale Syd. Sid je třeba Vicious, ale toho Vodník nemá rád.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>