12. února 2009
Teď to máme
Když jsem napsal článek Česká zahraniční politika spí, tak to nikdo nevzal vážně. Teď to máme: Lavrov zesměšnil našeho ministra zahraničí: "Lavrov mluvil o projektu protiraketového štítu ve východní Evropě, Schwarzenberg se ohradil s tím, že Polsko a ČR leží ve střední Evropě. Nato, jak Právo vítězně konstatuje, Lavrov „s jistou ironií“ vmetl českému ministru do tváře, že v OSN, kde jsou státy pro potřeby kandidatury do orgánů světové organizace rozděleny do zeměpisných skupin, figurují ČR i Polsko ve východoevropské skupině." A za toto ponížení si můžeme sami, nelze se do nekonečna vymlouvat na SSSR.
Štítky:
Bohumil Doležal,
ČR,
Rusko
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Lavrov Vám dal okusit Vaší vlastní medicíny: Vy byste si politicky výhodně chtěl řadit Srbsko, Chorvatsko, Gruzii, Osetii, Severní Koreu, Jižní Koreu k Západu nebo Východu, kam Vám se to hodí. Lavrov Vám cynicky předvedl, že Vy (ani celá česká proradarová klika) o tom nerozhodujete.
OdpovědětVymazatMýlíte se. Lavrov nezesměšnil Schwarzenberga, Schwarzenberg se zesměšnil sám.
OdpovědětVymazatLavrov je sympaťák. Dokonce snad žid, jestli si dobře pamatuji z doslechu. Pokud je to pravda, tak mu chválím, že je diplomatem ve službách především své vlastní země, a nepodporuje aktivně zároveň nějakou nadnárodní ideu, k jejímuž umělému udržování je zapotřebí se neustále uchylovat k násilí...
OdpovědětVymazatTakoví moderní diplomaté ČR bohužel chybí.
"Takoví moderní diplomaté ČR bohužel chybí."
OdpovědětVymazatA USA samozřejmě ještě více!
Spíše bych řekl, že Schwarzenberg svými výroky zesměšňuje svůj vlastní úřad a tím i ČR jako takovou... Zaručeně je prvním ministrem zahraničí na světě, který svou profesi srovnává s nejstarším lidským řemeslem.
OdpovědětVymazatNo tak zrovna v Alkibiadově příkladě ho lze hodnotit spíše kladně za pravdomluvnost ...
OdpovědětVymazatAd Alkibiades: rovněž si myslím, že to je jeho doposud nejlepší výkon, vedle už staršího, kdy odmítl jakékoli trestní stíhání pro ty, kteří ho dali na billboardy spícího. Vším ostatním nám dělá ostudu, zde zabodoval!
OdpovědětVymazatad Vodník: Nesmysl. Schwarzenberg má pravdu: Jsme integrální součástí Střední Evropy. Lavrov má také pravdu: Jsme součástí Eastern European Group. Lavrov zlomyslně zneužil neschopnosti české zahraniční politiky, která se stará o kde koho, místo toho, aby se starala o ČR.
OdpovědětVymazatad Alkibiades. Zdá se, že postrádáte smysl pro humor.
ad Vodník. Tím, že Schwarzenberg podporuje radar, tak tím na rozdíl od ruských agentů ukazuje, kde jsou české národní zájmy. Tím je nepatřit pod ruskou knutu, ale na Západ.
Jistěže jsme součástí Střední Evropy, na tom politické rozdělování Evropy v uplynulých +60 letech nemůže nic změnit. Zrovna tak je Gruzie Orient, bez ohledu na to, jestli tam Američané nasadí svou kukačku coby diktátora, který zahájí jejich proxy válku proti Rusku.
OdpovědětVymazat"Jsme integrální součástí Střední Evropy."
OdpovědětVymazatAž na to, že nás všude v Západní Evropě mají za Východoevropany. A v USA si téměř všichni myslí (pokud si o nás vůbec něco myslí), že jsme součástí Ruska nebo Sovětského svazu (nebo taky Jugoslávie, no). Každopádně ale, že jsme tam někde, kde se Evropa stýká s Asií. Váš názor je tam vůbec nezajímá.
"na tom politické rozdělování Evropy v uplynulých +60 letech nemůže nic změnit." v. "Až na to, že nás všude v Západní Evropě mají za Východoevropany."
OdpovědětVymazatO to jde a to je právě ten hlavní problém.
Zrovna tak je Gruzie Orient
Je Řecko Orient? Israel? Jihoafrická republika?
který zahájí jejich proxy válku proti Rusku.
USA jsou ty poslední, které by chtěly s Ruskem válčit. Saakašvili se USA vymknul, stejně jako se vymknulo Srbsko Rusku v roce 1914.
Jsme integrální součástí Střední Evropy.
OdpovědětVymazatKomická představa. Pánové, pokud vám to ušlo, výsledkem 2. světové války je, že střední Evropa zanikla.
To sice ano, ale je možné ji obnovit.
OdpovědětVymazatVýchodní Střední Evropa existuje: Máme mnoho společného s Polskem a Maďarskem, ale skoro nic s Rumunskem, Bulharskem či Litvou.
Teď je úkolem sjednotit Východní a Západní (Rakousko, Německo; Švýcarsko a severní Itálie) Střední Evropu.
Střední Evropu by bylo možné obnovit, ale nedovedu si to reálně představit: zejména ne, že by to byla střední Evropa bez Německa. To k tomu nemá příliš ochoty a ani důvod: zatímco ostatní státy tohoto prostoru (vyjma AT) upadly do bezvýznamu, Německo se stalo západoevropskou velmocí.
OdpovědětVymazatAno, je otázka, zda je to možné.
OdpovědětVymazatZdá se, že postrádáte smysl pro humor.
OdpovědětVymazatA jak jste to myslel? Politika většinou místem pro mnoho humoru není. Chcete říct, že se máme vesele plácnout do kolen a u půl litru si dobře zanotovat o tom, jaký je ten "starej Schwarzi" dobrý šprýmař? Co naplat, že o Gaze říkál, že je to "obranná akce", co na tom, že vedl pokryteckou politiku v poměru Kosovo-Gruzie, co na tom, že se jako věrný neoliberál pravidelně účastní setkání Trilaterální komise a sešlosti Bilderberg bez toho, aniž by jakkoli informoval širší politickou veřejnost. Nic, hlavně, že je to takový komediant, co si občas něco potutelně zamumlá pod fousky a bere fakt, že náš úřad se skutečně chová jak prodejná děvka, se špetkou aristokratického nadhledu... tak jste to myslel?
Chcete říct, že se máme vesele plácnout do kolen a u půl litru si dobře zanotovat o tom, jaký je ten "starej Schwarzi" dobrý šprýmař?
OdpovědětVymazatProč ne?
Co naplat, že o Gaze říkál, že je to "obranná akce", co na tom, že vedl pokryteckou politiku v poměru Kosovo-Gruzie, co na tom, že se jako věrný neoliberál pravidelně účastní setkání Trilaterální komise a sešlosti Bilderberg bez toho, aniž by jakkoli informoval širší politickou veřejnost
To s tím nijak nesouvisí.
Nic, hlavně, že je to takový komediant, co si občas něco potutelně zamumlá pod fousky a bere fakt, že náš úřad se skutečně chová jak prodejná děvka, se špetkou aristokratického nadhledu... tak jste to myslel?
Ne. Myslel jsem to tak, že když Schwarzenberg statečně hájí české národní zájmy proti ruským agentům, že si může občas i zavtipkovat. Není to žádný suchar typu Savonaroly či Calvina.
"Máme mnoho společného s Polskem a Maďarskem"
OdpovědětVymazatDoufám, že Vaše vize se neuskuteční, protože s Polskem rozhodně mít nic společného nechci. Ideální by byla železná opona na našich hranicích.
Knížepán vůbec nehájí české zájmy proti Rusům, nýbrž zájmy, které se projednávají na setkání Bilderbergu a Trilateral Commission. Možná jsou momentálně protiruské, v žádném případě to ale nejsou české zájmy!
OdpovědětVymazatŘecko je Balkán, to je pojem sám o sobě. Israel je v podstatě Orient; jakýsi "neo-orient", nasazující utilitárně Západní mimikry. Jižní Afrika - koloniální stát, kde bílá okcidentální menšina ovládla a (dříve) utiskovala nezápadní domorodce, takže vtiskla státu západní charakter. Konkrétně budoucnost JAR nevidím růžově.
Ad TP: jsme kulturně a historicky Střední Evropa. To, že nás blbí Holanďané považují za "Východ", ačkoli Vídeň leží východněji než Praha, na tom nic nemění. Politické rozdělování je to, co tu presentuje paradoxně právě Peters, a to pochopitelně nemůže zvrátit staletý vývoj. Co je to AT?
USA jsou ty poslední, které by chtěly s Ruskem válčit.
OdpovědětVymazat:-)))))) Ale samozřejmě!! Oni právě místo sebe pošlou Saakašviliho!! :-))
Nebo proč myslíte, že poslední roky Západ, včetně Israele, vyzbrojoval Gruzii (téměř zadarmo), školil vojsko a posílal poradce? Aby tam bránil demokracii??
Nebo proč myslíte, že poslední roky Západ, včetně Israele, vyzbrojoval Gruzii (téměř zadarmo), školil vojsko a posílal poradce? Aby tam bránil demokracii??
OdpovědětVymazatMusíte to postavit z hlavy na nohy, z konspirační theorie na nacionalism. Saakašvili je lokální pošuk, který udělal kariéru tím, že se přidal k Západu. Své neuvěřitelné zbrojení samozřejmě platil, ale přirozeně dostával množstevní slevy a různé jiné výhody.
Je velkou morální otázkou, co dělat, když se k nám chce přidat grasel. Máme ho vyhnat jako Castra? Máme ho podporovat jako Olmerta? Na tuto otázku nemám odpověď.
Tak také přispěji svou troškou do mlýna. Dospěl jsem k tomu, že pojmy jako Západ a Východ jsou pouhé fráze sloužící utilitárním potřebám. Dějiny ukazují, že civilisační linie není zásadní štěpná linie. Viz debata minule.
OdpovědětVymazatMám dojem, že náš národní zájmem naopak vychází z reality střední Evropy a myslím jí v geografickém smyslu slova. Z toho vyplývá že naším zájmem jsou korektní vztahy s Německem, ale i Ruskem a jeho akceptace coby světové mocnosti, jejíž námitky (radar, odpor k členství států východní Evropy v atlantických strukturách) je třeba brát reálně v úvahu a nestavět se k nim z pozice studenoválečnických pouček.
Jedna věc je také přát si, jak by měla energetická situace vypadat a druhá věc vycházet z toho, jaká ve skutečnosti je. Debata o vymanění se z energetické závislosti na Rusku je bezpředmětná, protože závislost vždy bude. I kdybychom zavrhli plyn a ropu a přešli na jaderné palivo, odkud bychom ten uran asi brali? Je také otázka, zda využívat lacinější a ekonomicky výhodnější ruské zdroje, nebo dávat přednost dražším energetickým řešením, která jsou motivována složitými geopolitickými konstrukty s primárním politickým kalkulem, kterým je omezovat prvně jmenované a to se všemi důsledky. To je legitimní otázka pro každou vládu a každá se dvou odpovědí je naprosto opodstatněná, když zváží a přijme všechny možné důsledky. Já jako politik bych dal přednost zachování současného stavu, před nejistotou a nestabilitou, vyplývající z přijetí varianty 2.
Jinak s Rusy nemusíme mít vůbec nic společného a osobně jsem proti jakémukoli posilování vlivu ruských státem řízených firem na politický chod Česka. Pak se ale nabízí otázka, proč mám být za to, že nepodporuji radar a jsem pro zachování energetických zdrojů z Ruska nazýván "rusofilem", když je to právě "prozápadní" vláda České republiky, která nechce prodat ČSA nikomu jinému, než ruskému Aeroflotu.
Díky, to je seriosní úvaha. Ale bohužel s ní nesouhlasím.
OdpovědětVymazatZápad je přeci viditelná entita zhmotněná v EU. Nebo EU nic neznamená?
Střední Evropa nikdy neměla korrektní vztahy s Ruskem. Naopak to byl její nepřítel číslo jedna. Výjimku tvořily napoleonské války, ale to byla situace srovnatelná s WW II. Druhou výjimkou byl 1849, kdy se Rakousko zachovalo jako v roce 1968 Československo. Ostudně.
Ruské námitky sice musíme brát v úvahu, ale jen potud, abychom věděli, co nás od Ruska čeká. Právo Ruska rozhodovat o naší politice skončilo v roce 1989. Tento geopolitický experiment se nevydařil.
Debata o vymanění se z energetické závislosti na Rusku je bezpředmětná, protože závislost vždy bude.
Nemyslím. Jakmile budeme schopni ruský výpadek 100% pokrýt z jiných zdrojů, je závislost na Rusku nullová.
odkud bychom ten uran asi brali?
Máme vlastní.
Je také otázka, zda využívat lacinější a ekonomicky výhodnější ruské zdroje, nebo dávat přednost dražším energetickým řešením
Pro mne to otázka ani trochu není. Jinak dopadneme jako Ukrajina, u níž je Rusko dokonce schopno vnutit světovému veřejnému mínění roli viníka, jako Hitler Československu v roce 1938.
když je to právě "prozápadní" vláda České republiky, která nechce prodat ČSA nikomu jinému, než ruskému Aeroflotu.
ČSA jsou před krachem. Je otázka, co s nimi. Není to strategický podnik. Ruského kapitálu bych se nebál.
Něco úplně jiného je letiště či jiná infrastruktura.
Ad OS: souhlasím s tím, že politické dělení na "Východ" a "Západ" je nesmysl. Už jsem na to Peterse na jiném místě upozorňoval. V odkazovaném kommentáři je odkaz na mapku, která představuje IMHO reálné dělení na "Západ" a "Východ", dělení kulturně historické na oblast římskokatholicko-protestantskou a pravoslavnou; pouze bych tam doplnil ty přechodné zóny.
OdpovědětVymazatPak ještě existuje dělení na duchovní "Východ" a "Západ", kde osobně raději používám (byť ne konsekventně) termíny "Okcident" a "Orient".
Víte, Vodníku, Vy máte příliš rád škatulky. Což o to, já je taky mám rád, ale nesnažím se usekávat to, co přečuhuje.
OdpovědětVymazatodkud bychom ten uran asi brali?
OdpovědětVymazatMáme vlastní.
To jo, ale těžba uranu se v ČR za současných podmínek nevyplatí (což se samozřejmě může časem změnit) a především nemáme a nebudeme mít vlastní závod na výrobu jaderného paliva, to jsme (nekvalitní) dosud odebírali z USA, nyní se vracíme k osvědčenému standardu, protože s americkým jsou vážné technologické problémy.
Mě to rozhodně nepřipadá jako ponížení, kdybychom měli takové kulturní tradice jako Rusko mohli bychom si gratulovat. Jinak samozřejmě politicky a hospodářsky do Východní Evropy bezpochyby patříme, je tu privatizací vzniklá věrchuška, opovrhovaná dělnická třída, rovná daň, očividné volební manipulace, odmítání sociálního státu etc. atp.
OdpovědětVymazatto jsme (nekvalitní) dosud odebírali z USA, nyní se vracíme k osvědčenému standardu, protože s americkým jsou vážné technologické problémy
OdpovědětVymazatZápadní zboží je tradičně nekvalitní, a ruskému se nemůže vyrovnat vůbec. Vždyť porovnejte třeba zaostalé mercedesy s elegantními, výkonnými a přitom levnými žigulíky nebo volhami!
Jsme kulturně a historicky Střední Evropa.
OdpovědětVymazatNejsme. Střední Evropa zanikla, když ji rozdělila Železná opona. Nyní se snažíme hledat svou západní identitu, ale zdá se, že marně. Ke středoevropské se hlásit nemůžeme, k východoevropské nechceme, a Západ nás odmítá.
Co je to AT?
Rakousko.
Re: Pecina (popis posice ČR v Evropě)
OdpovědětVymazatDobrá charakteristika!
Re: Starý pán
OdpovědětVymazatŽelezná opona mezi ČR a Polskem? Proč proboha???
Re: OS
OdpovědětVymazatVidím to podobně, ne-li stejně... : )
Re: Jan
OdpovědětVymazatJaderné palivo z USA - zajímavé... Máte nějaké podrobnosti?
Ad TP: Střední Evropa zanikla, když ji rozdělila Železná opona. Nyní se snažíme hledat svou západní identitu, ale zdá se, že marně. Ke středoevropské se hlásit nemůžeme, k východoevropské nechceme, a Západ nás odmítá.
OdpovědětVymazatSTŘEDNÍ EVROPA
- geograficky existuje pochopitelně stále
- politicko-ekonomicky zanikla, jak píšeš, ale toto kategorisování odmítám jako politicko-utilitární a nerespektující skutečný charakter země/regionu
- kulturně historicky samozřejmě střední Evropou být nepřestáváme, čímž chci říct, že naprostá většina (víceméně celá) tato oblast patří do sféry Západu, bez ohledu na to, že nás Západ (čti: ten blbý Holanďan, oběť Petersem protěžovaného vzdělávacího systému) odmítá.
- aktuální situace: Česko či Maďarsko odlišuje od Rakouska pouze postkommunismus. Tento problém budou mít možná dodnes v Německu s Ossis a Wessis, a to je, prosím, jedna země!
Ad Vodník:
OdpovědětVymazatGeografie nehraje roli, Vídeň je kulturně na západ od Prahy bez ohledu na svou skutečnou polohu.
Střední Evropa jako kulturní okruh odlišující se jak od západní, tak východní Evropy (lingua franca = němčina), neexistuje, a není s kým ji vytvořit, resp. obnovit: Němci nemají zájem, Rakušané by i chtěli, ale jsou zděšeni úrovní svých východních (tj. geograficky, jak vysvětleno, případně i západních sousedů), Slováci s Čechy už do ničeho nepůjdou, Poláci vidí své ambice jinde. Zbývají Maďaři, ale to je málo.
ad Jan.
OdpovědětVymazatTo jo, ale těžba uranu se v ČR za současných podmínek nevyplatí
Ano, to je pravda.
kdybychom měli takové kulturní tradice jako Rusko mohli bychom si gratulovat
OdpovědětVymazatCo tím myslíte? Ruská mužická kultura pro nás není vzorem ani trochu.
Jinak samozřejmě politicky a hospodářsky do Východní Evropy bezpochyby patříme
To už je skoro urážka. Náš hlavní obchodní partner je Německo. Naštěstí. Nejsme odkázáni na diktátory typu Lukašenka či Putina.
- geograficky existuje pochopitelně stále
OdpovědětVymazatJak? To ji někdo vykolíkoval? Vždyť je to jen pomyslná entita.
Ano, možná jsem se měl vyjádřit lépe. Samozřejmě že "Západ" něco znamená, ale mám problém s tím, definovat se jako "západní" s cílem vymezit se vůči "východnímu" a podobně. Zkrátka že označení "Západ", "Východ" jsem ochoten akceptovat jako jisté celky se svébytnými kulturními a politickými zvyky, nikoli s cílem vymezit se vůči druhému.
OdpovědětVymazatCo se EU týče, spíš bych řekl, že se Západ pokouší zhmotnit v evropské integraci, než v EU jako instituci.
Jakmile budeme schopni ruský výpadek 100% pokrýt z jiných zdrojů, je závislost na Rusku nullová. A to právě nikdy nepůjde, vyjma nějakých šílených a finančně neúnosných energetických experimentů, do kterých zase nepůjde žádná alespoň trochu soudná vláda. I Vondra, kterého možno považovat za jakési ztělesnění protiruského neokonservatismu v ČR hovoří o diverzifikaci maximálně v řádech desítek procent.
Nevím přesně, jak na tom se zásobami uranu jsme, ale tuším, že uzavření některých dolů v 90. letech bylo způsobeno jejich vytěžením. Opět ale nutno přípočítat obstrukce, jaké by v případě znovuotevření uranových dolů dělali Zelení a ekologičtí aktivisté. To nás vrací na začátek, protože ekologické cítění populace je poměrně vysoké a tak by výsledkem nemohlo být nic jiného, než maximálně nemastný neslaný kompromis, kdy by nedostatky původního plánu před kompromisem byly kompenzovány zase ropou, nebo plynem.
u níž je Rusko dokonce schopno vnutit světovému veřejnému mínění roli viníka
Rusko by samozřejmě bylo padlé na hlavu, kdyby krize nevyužilo k pokusu vytlouci nějaký politický potenciál (jako by to udělal každý jiný stát), ale základním viníkem Ukrajina je.
Ano, ohledně letiště máte pravdu. Principiálně je to jedno, ten vstupo Lukoilu jako výhradního dodavatele paliva na Ruzyni je ale také dílem této vlády ne?
Náš největší obchodní partner je Německo. To je pravda. A největším obchodním partnerem Německa je Ruská federace, která se i politicky s Němci rychle sbližuje. V globalizovaném světě nelze mít dobré vztahy s nějvětším obchodním partnerem a vymezovat se vůči hlavnímu partnerovi našeho největšího partnera.
OdpovědětVymazatnerespektující skutečný charakter země/regionu
OdpovědětVymazatNěkdy to s tím realismem vážně přeháníte. Generalia sunt nomina!
A to právě nikdy nepůjde, vyjma nějakých šílených a finančně neúnosných energetických experimentů, do kterých zase nepůjde žádná alespoň trochu soudná vláda. I Vondra, kterého možno považovat za jakési ztělesnění protiruského neokonservatismu v ČR hovoří o diverzifikaci maximálně v řádech desítek procent.
OdpovědětVymazatMusí jít. Musíme suroviny dovážet z Ruska z méně než 50 % a ještě být okamžitě schopni pokrýt výpadek toho 50% ruského podílu na základě práva opce, ať to stojí, co to stojí. Do doby, než to dokážeme, budeme kolonií Ruska, ať chceme (ruští agenti) nebo nechceme (stoupenci Západu). Je to prvořadý úkol strategické bezpečnosti ČR.
(jako by to udělal každý jiný stát), ale základním viníkem Ukrajina je.
OdpovědětVymazatTotální nesmysl. Rusové se rozhodli, že Ukrajinu skřípnou a bylo jim úplně jedno, že je to na úkor EU. Jsou to nebezpeční dobrodruzi. Všechny postižené státy by Rusko měly žalovat v mezinárodní arbitragi.
ten vstupo Lukoilu jako výhradního dodavatele paliva na Ruzyni je ale také dílem této vlády ne?
OdpovědětVymazatO tom nic nevím. Ale vypadá to, že je to špatně.
A největším obchodním partnerem Německa je Ruská federace, která se i politicky s Němci rychle sbližuje. V globalizovaném světě nelze mít dobré vztahy s nějvětším obchodním partnerem a vymezovat se vůči hlavnímu partnerovi našeho největšího partnera.
OdpovědětVymazatV Německu byla ruská strana vždy silná (za všechny Bismarck, Ribbentrop). Úkolem české zahraniční politiky v Německu je ruskou stranu všemožně oslabovat. Naši hoši tam nejsou proto, aby si jen váleli šunky.
Je otázkou, zda má česká zahraniční politika něco dělat s megalomanem Sarkozym, např. proti němu intrikovat. Podle mne nikoliv. Naší rolí v EU je prosazovat český národní zájem. Ten je ale mnohem více souladu s celoevropským než si myslí eurorealisté.
OdpovědětVymazatJaderné palivo z USA - zajímavé... Máte nějaké podrobnosti?
OdpovědětVymazatMám, ale my nesmíme ani naznačovat ...
Informace v pablik domejn
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=449553
TP: Geografie nehraje roli, Vídeň je kulturně na západ od Prahy bez ohledu na svou skutečnou polohu.
OdpovědětVymazatV čem je kulturně na západ? Jen v tom, že se lidé umějí líp chovat a nepotýkají se s dědictvím bolševismu. Je snad Západní Berlín (a nikoli Východní) kulturně na západ od Magdeburgu?
To, že Střední Evropu nelze viditelně vytvořit/vymezit, neznamená, že neexistuje. A není/nebyla IMHO zásadně odlišná od Západní Evropy, spíš byla její součástí - asi tak, jako Morava v Česku.
Zásadnější věc je ta, že s postupující globalisací budou tyto pojmy tak jako tak ztrácet význam a stanou se zcela historickými nebo historisujícími označeními. Asi tak jako když já označuji Holandsko za Germania inferior, Utrecht za Traiectum a k datu v dopise píšu jméno svatého, který se ten den připomíná.
GP:Jak? To ji někdo vykolíkoval? Vždyť je to jen pomyslná entita.
OdpovědětVymazatVizte mou odpověď TP - 40 let bolševismu nemohlo změnit naši příslušnost k západnímu kulturně-civilisačnímu okruhu, do nějž Střední Evropa náleží (snad s výjimkou Rusínů a jižních oblastí, které už možná tvoří přechod k Balkánu).
Zničilo. Západ má k nám oprávněnou skepsi. Chybí nám právě ty kulturní návyky, které Vy pokládáte za nezničitelné. Ale Vy tvrdíte i to, že Rusové v roce 1917 zanikli a vynořili se opět v roce 1991, takže Vaše představy nelze brát příliš seriosně. Zkrátka krajní realism, který zcela abstrahuje od reality samé.
OdpovědětVymazatVodníku, dám Vám příklad. Na FB jsem debatoval s Rakušankou Angelou Rogner. Říkala, že ji v ČR nejvíce zaráží, jak ji peskují uklízečky za porušení nikým neoznámených pravidel. Typické byzantské dědictví, do ČR zavlečené Rusy, dodávám já.
OdpovědětVymazatRe: Alex Juchelka
OdpovědětVymazatProtože ty ožralé fanatické papežence nesnáším.
A to mi stačí. Za dva roky plánuju státní převrat, prohlásím se za generála a nechám tu zeď postavit.
A každej, kdo se ji pokusí obejít zleva či zprava, to pak stejně schytá od karabiníků na ulici. Pozná je totiž každý, široká hlava, pach vodky, na krku papeženecký kříž a na rtech "Proše pana".
Re: Starý pán
OdpovědětVymazatOK. V tom jsem jiný. Já mám naopak Poláky rád.
Je fakt, že ty 'dnešní' neznám a možná by mi vadily stejné věci jako vám (extrémní katolicismus, apd.). Na druhé straně polština je IMHO hezký jazyk a v době před 1989 udělali Poláci pro návrat ČR do lůna západní ; ) Evropy určitě víc, než samotní Češi.
V neposlední řadě, myslím, že stavby zdí vypovídají nejvíc o jejich stavitelích...