22. března 2009

Analysa perské otázky

Ondřej Šlechta na Délském potápěči analysoval nedávné kroky Baraka Obamy. Domnívám se, že se přitom dopustil několika podstatných omylů.

Předně, muslimské státy jsou theokratické. Nacionalism tam hraje ještě mnohem menší roli než v Evropě, a to je co říci. Vzájemný vztah mezi Araby a Peršany tak není podmíněn ethnicky, nýbrž nábožensky, jako vztah mezi sunnity a šíity.

Persie nesousedí s žádným nemuslimským státem, kromě Arménie. A s tou má přátelské styky. Huntingtonovské paradigma je tedy vyvráceno samotnou realitou.

Jinak se však nutno se Šlechtou souhlasit, že neokonservativní povyk válečných štváčů je směšný a že je výrazem paniky z toho, že neokonservativism byl vykázán na smetiště dějin.

9 komentářů:

 1. Ano, to s Huntingtonem je z mé strany přestřel.

  Jinak díky za zpětnou vazbu, ale myslím, že došlo k nepochopení ve věci teokracie vs. nacionalismus. Předně, íránská vláda bezpochyby teokratická je, netvrdím opak, nacionalismus hraje roli zejména u dnešní mládeže a mladších generací, které začínají zdůrazňovat "perskou nadřazenost" (koneckonců Írán znamená "země Árjů") nad ostatní, přičemž nepřezíravěji se dívají právě na Araby, nebo Paštuny, kteří jsou silní v sousedním Afghánistánu. Bavil jsem se s několika íránskými studenty, samozřejmě, nelze generalizovat, ale myslím, že postoje mnoha dnešních mladých Íránců, kteří islám uznávají jen z nutnosti a v soukromí se odávají obdivu Ameriky, nebo, což je podle mě zajímavější, perské tradici a Araby považují za špinavé importéry islámu do své kdysi vrcholně kulturní říše, je potřeba brát v úvahu.

  A jakkoli nechci hájit názor, který Araby považuje za podřadné, tak si myslím, že právě tohoto perského nacionalismu mimo vládnoucí struktury by šlo využít k delikátnímu řešení místní situace. Tedy bezintervenční konec ajatoláhů a případné spojenectví, nebo deklarovaná íránská neutralita, která napomůže kupř. stabilizaci situace Afghánistánu. Ovšem, jak bylo řečeno, stačí když příjde jedna horká izraelská hlava a může se to znovu zabalit.

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem zvědav, co bude dělat Theodor Marjanovič (ale i Neff, Dušan Neuman a další), až neokonservativci a jejich zločinná ideologie definitivně skončí na smetišti dějin.

  Jinak Obama nerozhoduje o ničem, neukvapujte se! Ještě ho pořád můžou zastřelit za bílého dne před očima celého světa, nějaká Warrenova komise to vyšetří a Peters tomu bude věřit...:-\

  OdpovědětVymazat
 3. Nechci otázku nacionalismu nijak podceňovat, ale nehraje podobnou roli jako třeba česká xenofobie vůči Němcům či Polákům?

  Rovněž bych nemluvil o "uznávání islámu jen z nutnosti". Před islámskými státy stojí velký úkol: přechod z theokracie na sekularism. To však neznamená atheism evropského typu. USA jsou sekulární a přitom silně náboženské.

  Nemyslím, že by zoroastrism hrál nějakou úlohu. Vyznává ho 22 000 Peršanů. To je stejné jako pohanství v Evropě. Větší roli bude asi hrát nostalgie po Páhlavím.

  OdpovědětVymazat
 4. zajimavy postreh OS:

  .. nebo, což je podle mě zajímavější, perské tradici a Araby považují za špinavé importéry islámu do své kdysi vrcholně kulturní říše, ..

  Presne tento postoj ma jisty Australan Iranskeho puvodu, ktery jeste pamatuje Sacha a pred Chomejnim utekl. Tvrdi ze vetsina Iranskeho lidu je podobneho nazoru a ze postoj lidi je mozna srovnatelnym s drivejsim postojem lidu v Ceskoslovensku k rezimu komunistickemu. Pokud je to pravda a s generacni vymenou se tento postoj jeste rozmnozi, pak "mirova" zmena rezimu v Iranu neni vyloucena.

  OdpovědětVymazat
 5. No, kdo vlastně tehdy tak usilovně pracoval na svržení Rezavýho Pohlaví, a jeho logické (i když možná nezamýšlené) náhradě islámskym režimem? A neni to v Iráku s kauzou Saddám jen opakování starých chyb v novém měřítku?

  OdpovědětVymazat
 6. Nacionalismus a hrdost na předislámskou zoroastriánskou historii Iránu byl především programem Páhlavího režimu.

  OdpovědětVymazat
 7. No, Pahlaví nebyl žádný svatoušek. SAVAK zavaždila asi 500 lidí.

  OdpovědětVymazat
 8. No, Pahlaví nebyl žádný svatoušek. SAVAK zavaždila asi 500 lidí.
  Proto ho asi svrhli. Návrat k něčemu podobnému bych Íráncům opravdu nepřál!

  OdpovědětVymazat
 9. No, Pahlaví nebyl žádný svatoušek.

  Prokrista to já přece netvrdil

  Jen říkám, že jeho režim se ideologicky v lecčems podobal tureckému kemalismu, včetně rezervovaného postoje k islámu.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>