14. března 2009

Proč z Čech zmizel mor?

"Mor se v Čechách neobjevil od roku 1716." Příčiny jsou neznámé.

32 komentářů:

 1. Zajímavé. Hygienou to asi taky nebylo, něco podobného říkal Starý pán o choleře.

  OdpovědětVymazat
 2. To si však, IMHO, spletl. Cholera zuřila ještě hluboko v 19. století.

  OdpovědětVymazat
 3. Nám říkali, že mor vymizel proto, že krysy byly vytlačeny potkany. Jestli to je pravda, nevím.

  OdpovědětVymazat
 4. Jo, to vypadá jako přesné vysvětlení.

  OdpovědětVymazat
 5. Ještě k choleře Starého pána.
  Což o to, nevylučuji, že se spletl, protože šlo jen o mlhavou přes deset let starou vzpomínku z Hygieny. Pak je také možné to, že se spletl přednášející hygienik (čemuž by se Starý pán také vůbec nedivil). No a konečně je také možné to, že se nezmýlil nikdo, ale že importované epidemie je cholery je třeba posuzovat odděleně, protože jde o abnormální situace. Myslím, že si rozhodně nespletl choleru s morem, protože to by si nepamatoval to s těmi potkany, respektive by to dohromady nedávalo moc smysl. Ověřit si to nemůže, protože přednášky z Hygieny a epidemiologie dávno vyhodil, protože co by asi tak dělal s takovými chujovinami? (Jako třeba že jestli po vláknině prdíme, tak máme jíst borůvky.)

  OdpovědětVymazat
 6. Myslím, že choleru jsme skutečně vymýtili lepší hygienou.

  Co se týká moru, zdá se, že ho vymýtil pokrok: "Další teorie tvrdí, že krysám ubývalo jejich přirozené prostředí – dřevěné stavby a doškové střechy, ve kterých žily a nacházely zde dostatek úkrytů. Místo ze dřeva lidé stavěli z cihel a betonu. Také stále méně ukládali obilí a jiné zásoby na půdách, protože přestávali být závislí jen na vlastní produkci. Tím krysám ubývala potrava."

  Další možností je, že mor vymýtilo globální ochlazování: "Třetí teorie je o tom, že krysám začala být v Evropě zima. Krysy ze světa nezmizely, žijí tam, kde je tepleji, jsou to teplomilná zvířata."

  OdpovědětVymazat
 7. Já myslel, že mor přenášeli právě ty kanáloidní potkani, nikoli suchomilné, relativně čisté krysy.

  OdpovědětVymazat
 8. Krysy vs. potkani:

  Mlhavě si vzpomínám, že nešlo o to, že nějaké zvíře je čisté a jiné špinavé, ale o to, že krysy na mor umíraly, zatímco potkani ne. A když ta krysa umřela, tak blechy z ní (které jsou skutečnými vektory) přeskákaly na člověka.
  Ale je to hodně komplikovaná teorie, takže asi nebude správná.

  OdpovědětVymazat
 9. Doporučuji ještě poznámku o anthraxu, a Carnivore nechá Starého pána převézt z Bostonu rovnou na Guantánamo.

  OdpovědětVymazat
 10. Re: Tomáš Pecina

  Pozdě, ten dědek už jim unikl. Píše totiž ex post a falšuje datum. Nadále dokonce bude muset předstírat, že den první vložil den po dnu nultém, ač ve skutečnosti bude muset asi dva týdny čekat, než bude moct upravit fotky na svém oblíbeném softwaru na svém domácím počítači, který je momentálně zabarikádovaný v ložnici:o(

  OdpovědětVymazat
 11. Škoda. Další upláchl. V boji terorismem, jak víte, platí, že lepší tisíc nevinně vězněných než jeden terorista na svobodě (ono je to do jisté míry i logické).

  OdpovědětVymazat
 12. V boji terorismem, jak víte, platí, že lepší tisíc nevinně vězněných než jeden terorista na svobodě
  Ty si moc nevyskakuj!! Nějaký četař Kurel, kterými se český internet jen hemží, by si mohl vzpomenout na Tvou podporu Kopalovi v r.2001! Srandičkami to začíná a plynovými komorami končí! Za to jsme klíčema nezvonili! Oni Ti už na Guantanámu ty terroristy vyženou z hlavy!

  OdpovědětVymazat
 13. >V boji terorismem, jak víte, platí, že lepší tisíc nevinně vězněných než jeden terorista na svobodě (ono je to do jisté míry i logické).

  To je častý omyl současných politiků. Je lépe jeden nechycený terorista, jak 1000 nově vytvořených nepřátel. Mezi tím množstvím lidí se jistě najde ne jeden, ale více lidí, kteří to líbit nenechají a k teroristům se přidají.

  OdpovědětVymazat
 14. Mezi tím množstvím lidí se jistě najde ne jeden, ale více lidí, kteří to líbit nenechají a k teroristům se přidají.

  Pokud vím, podezřelé z terorismu není zvykem propouštět na svobodu, takže tato risika bych pominul.

  OdpovědětVymazat
 15. >V boji terorismem, jak víte, platí, že lepší tisíc nevinně vězněných než jeden terorista na svobodě (ono je to do jisté míry i logické).

  Vám nedošlo, že systém ty teroristy potřebuje

  OdpovědětVymazat
 16. Re: Jan

  Vám asi hlavně nedošlo, že to byl vtip. Asi taky patříte k těm, co jsou bez lehce slaboduchých kombinací teček, dvouteček a závorek zmatení, že?

  OdpovědětVymazat
 17. Tak si počtěte o další žertovné věci

  http://en.wikipedia.org/wiki/Bologna_massacre

  OdpovědětVymazat
 18. Hm, jenže pořád to s tím nemá moc dělat.
  Víte, Luisa Landová-Štychová na to měla právo, protože byla jiná doba, ale Vy už můžete být jen legrační.
  Je zvláštní, jak komunisté - největší masoví vrazi v dějinách - rádi poukazují na zločiny svých oponentů, přestože jsou daleko menší než ty jejich.

  OdpovědětVymazat
 19. Jo tak to chcete něco většího?

  http://en.wikipedia.org/wiki/September_11_attacks

  OdpovědětVymazat
 20. Je zvláštní, jak komunisté - největší masoví vrazi v dějinách - rádi poukazují na zločiny svých oponentů, přestože jsou daleko menší než ty jejich.

  Přesně. A nejvíc mě dokáže rozzlobit, když se komunisté dovolávají termínů jako "humanismus" nebo "sociální spravedlnost"; byli to právě oni, kteří zabili víc lidí než všechny ostatní diktátorské režimy dohromady, a spravedlivá na jejich realisované visi byla nejvýš společně sdílená bída, materiální i duchovní.

  OdpovědětVymazat
 21. Pravda je, že se velmi zanedbalo studium humanitních věd a marxismus se vyučoval ve velmi ubohé podobě, takže zde bují primitivismus

  OdpovědětVymazat
 22. "zde bují primitivismus"

  To máte pravdu, dokazujete to každým svým komentářem.

  OdpovědětVymazat
 23. To je také charakteristické, nadávat nekomunistům do primitivů. Přitom stát se fanatickým vyznavačem této odporné ideologie nepředstavuje o nic sofistikovanější mentální výkon než se stát, řekněme, skinheadem nebo členem fotbalových "ultras".

  OdpovědětVymazat
 24. Stát se vyznavačem možná. Seriózně se tím zabývat ovšem tak snadné není. Nabízí to však i výhody, povšimněte si například, k jakému datu si pan Peters, který je na internetu pečený vařený a i cizími jazyky hovoří, všimnul té krize a došlo mu, že jde o něco důležitého.

  OdpovědětVymazat
 25. .... zatimco marxiste odhalili smrdute zahnivani kapitalismu a jeho vseobecnou a konecnou krisi jiz pred vice nez stoletim.... a ted na jejich vzdelana slova, pokolikate uz!, doslo...

  OdpovědětVymazat
 26. vseobecnou a konecnou krisi

  Jenom bych to upřesnil, nikoli vseobecnou a konecnou, nýbrž cyklickou

  OdpovědětVymazat
 27. Lepší takovéhle cyklické krize, než to, co se dělo v komunistických rájích.

  OdpovědětVymazat
 28. Re: Starý pán

  Je to asi opravdu lepší, jak říkáte, ale zároveň si nejsem jist, zda si to tak trochu neidealisujete.

  Kapitalismus je skvělý systém - když funguje... Momentálně moc nefunguje a řekl bych, že spousta Američanů by na základě toho nepohrdla nějakou formou socíku.

  Ono i v tom panelákovém socialismu bylo možno přežít s relativně vztyčenou hlavou. Když se to vás sesype zde, tak člověku IMHO někdy skutečně moc nezbývá, a jít s rodinou někam do útulku, apd. znamená tu hlavu sklonit...

  OdpovědětVymazat
 29. Pane Juchelko,
  já nepsal o socíku, já psal přímo o kommunismu, o Stalinovi, Maovi, Trockém a dalších Janových bratrech. Kapitalismus si neidealizuji, jen mi to pořád připadá lepší než alternativa vulgárního Jana.

  OdpovědětVymazat
 30. Re: Starý pán

  Vulgární Jan je kořením diskuse. Tak to aspoň beru já. Možná špatně.

  Kapitalismus: OK, OK. Jsem asi zvyklý, že lidé jsou většinou v tomto směru zcela nekritičtí.

  OdpovědětVymazat
 31. Předpovědi marx-leninistů ohledně upadání "kapitalismu" jsou zhruba stejně přesné jako jejich předpovědi týkající se rozkvětu komunismu.

  Pro přesné predikce ostatně nemusíme k Marxovi, současnou bankovní krisi předpověděl v r. 1999 JaroSlav Krátký.

  OdpovědětVymazat
 32. Re: TP

  Podle vás jsou 'marxisti' všichni, kdo kritizují současnou krizi? To snad ne??? : )

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>