12. března 2009

Tomáš Sedláček o finanční krizi

Ekonom Tomáš Sedláček v jednom ze starších rozhovorů (2. 1. 2009) o finanční krizi :
"My jsme uspokojení z konzumu vytěžili do mrtě, tam už není ani kapka. Jít v tom dál, to je, jako bychom chtěli nacpanému člověku udělat radost tím, že mu nacpeme ještě jeden steak do pusy. Přitom si jenom potřebuje odpočinout. Trpíme nedostatkem dostatku. Všechno máme, po ničem netoužíme. A kde umře touha, umře i naplnění."

6 komentářů:

 1. Další skvělý článek od Sedláčka je na jeho blogu zde. Tentokráte oponuje politice neustálého růstu a navrhuje např. "vytvořit novou definic[i] HDP, u kterého se bude odečítat deficit za daný rok. Politik tak nebude moci vyhrávat volby na dluhově anabolickém růstu HDP" .

  OdpovědětVymazat
 2. Je opravdu budoucnost tak černá?
  viz J. Hlavenka bloc.

  OdpovědětVymazat
 3. Commura: Děkuji za odkaz na velmi zajímavý blog a skvělý článek.

  OdpovědětVymazat
 4. Popravdě řečeno to varování před konzumem ve mě budí podezřívavost, on totiž i prezident Havel, kterému on dělal poradce, takovéto řeči vedl, přečtěte si třeba ten jeho text o zelinářovi, který na jeho gusto hromadil příliš majetku, ale sám na sebe to jaksi nevztáhl.

  OdpovědětVymazat
 5. Jéžiš, to je známo už od Senecy, že kdo takové řeči vede, na sebe je nevztáhne. (O kommunistických vůdcích nemluvě).

  OdpovědětVymazat
 6. Jan: Pravda, od slov k činům je často daleko. Obzvláště mezi (námi) "intelektuály". Havel toho každopádně napovídal spoustu, než přešel ke své nekriticky pro-americké a humanitární rétorice (Kosovo), měl možná některé názory docela zajímavé (tvrdil o sobě například, že je personalista stylu Jana Pavla II., v zahraničních ak. žurnálech o něm naopak na přelomu 80.-90. let psali, že je "Heideggerián"). Sám nemohu posoudit, odpor z jeho osoby několika posledních let mi studium jeho starších názorů dosud zabraňoval.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>