28. září 2009

Pronikavý odsudek české společnosti

Jan Stern: "Rozklad, který vidíme na ulicích našich měst, onen všeobecný úpadek, ona směska agrese, sprostoty a zoufalství, onen dvoubarevný bezdomovecko-mafiánský hnis, který neobejde prahy nikoho z nás, podle všeho teče "odshora", od stolní alhoholicko-neurotické společnosti, jež si říká "česká kultura"."

14 komentářů:

 1. Téměř jsem si ten text – navdory jeho monumentálnímu rozsahu – přečetl, ale pak mě odradil jeho marxistický úvod, kde Stern zaměňuje demokracii a konsumerismus s "kapitalismem", což není nic víc než komunisty vytvořený caput canis.

  OdpovědětVymazat
 2. Petersi, tímto vám děkuji, mohla bych si to někdy omylem koupit a pak se zlobit, že jsem vyhodila peníze za dalšího konzumního žvanila. Narozdíl od pana Peciny jsem to dočetla...a vyjadřuji tímto panu Sternovi pronikavý odsudek.

  OdpovědětVymazat
 3. Anecdotical evidence: shodou okolností jsem se před pár dny v Praze sešel se známým, Američanem, který tu před čtyřmi lety rok žil a studoval filmovou školu, a teď se se vrátil na krátkou dovolenou. Mezi řečí jsem se ho zeptal co se z jeho perspektivy mezi jeho tehdejším pobytem a dneškem v Praze změnilo? Odpověděl okamžitě a spontáně že vztahy mezi lidmi na ulici a ve službách: jsou podstatně víc v pohodě. Příjemně mi překvapil, přiznám se. Že je mezi Čechy, i těmi co na první pohled vypadají v jako otevření a neomezení, úzkoprsých neurotických bigotů víc než je příjemné mi nikdo nemusí přesvědčovat, ale možná se to opravdu lepší...

  OdpovědětVymazat
 4. Tomáš Pecina i AndyP dělají chybu. Je to sice soft marxism, ale pronikavý. Není to žvanění, pokud za žvanila nepovažujete i Freuda.

  Ten text není třeba brát jako zjevenou pravdu, pouze nastavuje zrcadlo. Výsledný obraz je možná křivý, ale nezlob se na zrcadlo, když máš křivou hubu (Gogol).

  OdpovědětVymazat
 5. To je věc názoru, Petersi. Pokud autorův směr konvenuje s čtenářovým nitrem, pak se může zdát být zrcadlem.
  Není.
  Možná by bylo zajímavé knihu přečíst z čistě "vědeckého" zájmu, ale ukázka mne nezaujala ani stylem, ani obsahem. Ten marxismus by mi vadil nejméně, nezříkám se znalostí jakéhokoliv ismu...Zjevně zmanipulovaná fakta by mi ale skutečně kazila požitek z četby.

  OdpovědětVymazat
 6. Andy, to není druhý Keller. Fakta si sice vybírá (kdo z nás ne?), ale nepíše analysu, nýbrž essay. Má to sloužit jen k zamyšlení, nikoliv k poznání.

  Nicméně určitě nemá cenu Vám nutit knihu, která by Vás netěšila.

  OdpovědětVymazat
 7. Malokdy se vyjadruji v diskusi takto prikre, ale pan Stern je pro me jen dalsi Zid, ktery 'analyzuje' povahu naroda, kterym opovrhuje a nenavidi ho. A tvrzeni o 'tridnim boji jako lecbe' neberu jako soft-marxismus, ale bolsevismus nejhrubsiho zrna. Ale ovsem to neni extremismus, na to to byl pridelen patent jinym.

  OdpovědětVymazat
 8. hezky jste to napsal pane Waldgänger, ale on pan Stern je Zid, ktery 'analyzuje' povahu naroda, mozna ne proto ze jim opovrhuje a nenavidi ho, ale proto ze je mu smutno z moralniho rozkladu ktery nastal nesametove posametove a rad by narod plny "pravdy a lasky" a ona nikde:-(

  Kazdy jsme na neco vice ci mene "hajklich", pan blogu vazeny pan GP se jak se nize doctete velmi ostre vyjadruje ke vsem komunistum, Marxem pocinaje a tem co jeste ziji a i kdyz se myslenky zrekli (viz Rychetsky a dalsi) nikdy jim neodpusti. Jeste je rozmazne a prida Ruske nebezpeci. A i to ma do hloubky rozebrane a na procenta presne i kolik Zidu v jakem polytbyru, aby znel historicky presne a ne histericky nepresne.
  No a pan Stern popojel jen o kousek dal. Nemoralni narod uprostred Evropy si vsak s urcitosti vetsi nez malou nejen neprecte co pan Stern napsal, ale i kdyby, do sebe nepudou a lepsi nebudou:-(
  Berte to jako muj pohled (IMHO) ze bych si hloubkou citu pana Sterna nebyl az tam moc jist
  a vsadil bych se at nemam co jist :-)
  ----------------------------------

  OdpovědětVymazat
 9. Vypadá, že pan Stern pokročil od analýzy Karkulčina hovna k analýze celého národa.
  Jsem zvědav na další krok.

  OdpovědětVymazat
 10. a jen pripodotek:-)
  i tento blog se hemzi rozbory vad. Proc ne pokud to byt i jen jednoho ctenare privede k tomu aby sel do sebe ci zmenil svuj pokriveny nazor, hosana :-)
  Hlavne nic neprehanet a jak se nize doctete jsou situace kdy neni dobre ani zadrzovat dech.
  Stalo se to sice sousedovic dedeckovi, ale muze to potkat kazdeho a v kazdem veku, kdyz se to prezene:
  ---------------------

  Goodbye Granddad
  Poor old Granddad's passed away, cut off in his prime,
  He never had a day off crook - gone before his time,
  We found him in the dunny, collapsed there on the seat,
  A startled look upon his face, his trousers around his feet,
  The doctor said his heart was good - fit as any trout,
  The Constable he had his say, 'foul play' was not ruled out.
  There were theories at the inquest of snakebite without trace,
  Of redbacks quietly creeping and death from outer space,
  No-one had a clue at all - the judge was in some doubt,
  When Dad was called to have his say as to how it came about,
  'I reckon I can clear it up,' said Dad with trembling breath,
  'You see it's quite a story - but it could explain his death.'
  'This here exploration mob had been looking at our soil,
  And they reckoned that our farm was just the place for oil,
  So they came and put a bore down and said they'd make some trials,
  They drilled a hole as deep as hell, they said about three miles.
  Well, they never found a trace of oil and off they went, post haste,
  And I couldn't see a hole like that go to flamin' waste,
  So I moved the dunny over it - real smart move I thought,
  I'd never have to dig again - I'd never be 'caught short'.
  The day I moved the dunny, it looked a proper sight,
  But I didn't dream poor Granddad would pass away that night,
  Now I reckon what has happened - poor Granddad didn't know,
  The dunny was re-located when that night he had to go.
  And you'll probably be wondering how poor Granddad did his dash--
  Well, he always used to hold his breath
  Until he heard the splash!!
  -----------------------------

  OdpovědětVymazat
 11. Astře, co je to 'dunny'? Něco, čím se jezdí v AU?

  OdpovědětVymazat
 12. Nevite nahodou nekdo o nejake studii, ktera nachazi neco pozitivniho na ceskem narode a rysuje nejakou pozitivnejsi budoucnost? Nebo je nejakym modnim trendem verejne mrskat jednorozmerneho Svejka do zblbnuti?

  OdpovědětVymazat
 13. to TP :-)

  The Great Australian Dunny

  When we talk of a dunny we are talking about a place similar to a toilet, lavatory, loo, littlest house or any other euphemism you care to name to describe the place where we ablaut. However dunny has come to most often mean an outside toilet, also known as an outhouse in some places. The word dunny is part of the Australian Slanguage (also occasionally spelt dunnee) and has its roots in 17th centurydunnakin; from danna, meaning human ordure, and ken, meaning a place or house.

  The dunny itself seems to have always been with us, in one form or another, and be it a longdrop, flaming fury or even a septic system, it's likely it will be with us for years to come due to its sheer usefulness. After all, in the middle of nowhere all you need is to dig a hole, stick some form of seat over it, and you have yourself a serviceable (if uncomfortable) dunny.
  -------------------------

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>