4. září 2009

Sovětský duch

Něco pro Vodníka: Už ani v Rusku nežije sovětský duch, či lépe řečeno přízrak. Putin doslova prohlásil: "A také vzhledem k tomu, že Rusko a Polsko byly v této spravedlivé bitvě [= druhé světové válce] spojenci."

11 komentářů:

 1. Asi mi to takhle večer nemyslí, ale co jste tím chtěl říct?

  OdpovědětVymazat
 2. To, že ani Rusové si nemyslí, že Rusko v roce 1922 (1917?) zázračně zmizelo, aby se v roce 1991 obnovilo.

  OdpovědětVymazat
 3. To je jediné místo, kde použil termínu "Rusko" místo "SSSR". Překlep? Naschvál, propagandisticky? Těžko říct... Všude jinde používá "SSSR". Je to propagandistický projev, nic bych z toho být Vámi nevyvozoval.

  O kousek níž píše: "Pro ruský lid, jehož osud znetvořil totalitní režim, jsou dobře pochopitelné vypjaté city Poláků, spojené s Katyní, kde jsou pochovány tisíce polských vojáků."

  OdpovědětVymazat
 4. Ano, je to jediné místo, nicméně překlep to zcela jistě není. V tom článku každá věta něco znamená.

  Takže explicitní uznání existence Ruska v letech 1922 (1917?) – 1991 pro Vás nic neznamená?

  OdpovědětVymazat
 5. Vždyť Vám to říkám: je to propagandistický plk. Vzhledem k tomu, že jinde říká "SSSR", je jasné, že si to sám Putin uvědomuje. "Rusové a Poláci byli spojenci" zní však lépe než "Sověti a Poláci byli spojenci". Sám si přece uvědomujete, že každá věta něco znamená.

  Hádal bych se se samotným Putinem, kdyby mi tvrdil, že SSSR je přirozeným kontinuem carského Ruska! Vzal bych si na pomoc patriarchu Kyrila a pěkně bychom mu to vytmavili!

  OdpovědětVymazat
 6. Jinde říká SSSR proto, že je to ruská tradice. Tu nemůže jen tak zrušit. Stejně jako je ruská tradice říkat nacismu fašism.

  "Rusové a Poláci byli spojenci" zní však lépe než "Sověti a Poláci byli spojenci"

  Ha. A co Ukrajinci a Kyrgyzové? To nebyli polští spojenci?

  Hádal bych se se samotným Putinem, kdyby mi tvrdil, že SSSR je přirozeným kontinuem carského Ruska!

  Aha. SSSR asi existoval mimo čas a prostor a to, že většina důstojnického sboru byla z carské armády, je pouhá náhoda. Holt úplně jiný stát.

  A co 1917–1922, to Rusko rovněž neexistovalo?

  OdpovědětVymazat
 7. Jinde říká SSSR proto, že je to ruská tradice.
  Ruská tradice je car, Pascha a baba Jaga, nikoli SSSR.

  A co Ukrajinci a Kyrgyzové? To nebyli polští spojenci?
  Putin říká "Rusko". V tom žijí i Ujgurové nebo Bulati, zkrátka "Rosijani".

  A co 1917–1922, to Rusko rovněž neexistovalo?
  Ne. Jediná sporná perioda je únor - listopad 1917, ta však trvala příliš krátce na to, abych ji dokázal v téhle perspektivě zhodnotit. Od listopadu 1917 ovládali Rusko a Rusy jejich vrahové. Paradoxně jeden z nich, J.V.Stalin, dokázal díky hitlerovskému napadení SSSR přesvědčit Rusy, že je to jejich země a že oni za svou "svatou Rus" (ano, to prý řekl!) mají bojovat. Poválečné SSSR už velká část Rusů brala za své. Že to ovšem i tak nemělo nic společného s pravoslavným carským Ruskem, je jasné každému, kdo nemá mozek zatemněný rusofobní paranoiou.

  OdpovědětVymazat
 8. Ruská tradice je car, Pascha a baba Jaga, nikoli SSSR.

  Vodníku, už byste si měl opravdu uvědomit, že 70 let nelze škrtnout jako Mnichovskou dohodu. S Vaším přístupem byste mohl škrtnout i Tatary, ačkoliv ti nejvíce určili orientální charakter Ruska.

  A co 1917–1922, to Rusko rovněž neexistovalo? Ne.

  Pak nemá cenu diskutovat. S fantasmagoriemi nemá smysl polemisovat.

  Od listopadu 1917 ovládali Rusko a Rusy jejich vrahové.

  Z větší části čistokrevní Rusové, jak jsem dokázal hned ve 3 článcích: 1, 2 a 3.

  Že to ovšem i tak nemělo nic společného s pravoslavným carským Ruskem, je jasné každému, kdo nemá mozek zatemněný rusofobní paranoiou.

  Aha. A ty byzantské tradice, definiční součást kommunismu, asi pocházely ze Západu.

  OdpovědětVymazat
 9. Hádal bych se se samotným Putinem, kdyby mi tvrdil, že SSSR je přirozeným kontinuem carského Ruska!
  =========================
  Vodniku Ty patrne chces z GP vypacit nejaky jiny pro Tebe zavazny duvod ze ktereho by jasne vyplyvalo ze Rusko od zalozeni Vikingy pres Tatary pres Carske obdobi vse krasna navazuje na komunismus, a ted az na Putina.
  GP se to takto krasne rysuje a i nebezpecnost Ruska vidi stejnou dnes jako byla Leninsko-Stalinsko-Breznevovska, Ty to vidis jinak.

  Si predstavuji jak se presne stejne hadaji v Kambodzi kdo tam ma ci nema Khmerske vrahounske geny v krvi a po kolik tisicileti.
  Stejne tak vidi Korejci jako nasilniky Japonce a take i Cinany. Ti jsou jako expansivni vnimani skoro vsemi sousedy:-(

  Bohuzel v tomto sporu umocneno i tim ze GP ma na Pravoslavnost jiny pohled nez Ty, coz mozna muzi byt i zasadni kamen urazu:-(
  ========================
  Muj nazor na nebezpeci ktere hrozi Evrope a CR v ni, samozrejme IMHO, Rusko to rozhodne neni ani na miste prvnim, ani druhem, ale z dalky to muze byt jinak, rikam IMHO.
  Ze si nejen CR ale celou oblast na vychod od Prahy jiz rozebrali jini, nechava obcany techto zemi nevsimavymi a chladnymi, Ruske ci jine nebezpeci je ale rozpaluje, s tim Vodniku Ty nadelas malo:-)

  ...ale pohadat se s Putinem? mozna bys mel vetsi chanci nez s GP :-)

  OdpovědětVymazat
 10. "Hádal bych se se samotným Putinem, kdyby mi tvrdil, že SSSR je přirozeným kontinuem carského Ruska! "

  Neco na tom je. Oba systemy u sebe drzi narody jinych ras i kultur, ktere s k nim nepatri. Takovy Tuvan ma blize k Mongolum nez slovanske kulture a tradicim. Estonci se po odtrzeni vratili zpet ke svemu jazyku a mnohe jine staty take.
  V obou pripadech slo o nasilne setrojene staty. Na jedne strane carska rodina a ne druhe politbyro, pod kterymi zilo mnoho utiskovanych, zabranych narodu.

  OdpovědětVymazat
 11. Vaším přístupem byste mohl škrtnout i Tatary, ačkoliv ti nejvíce určili orientální charakter Ruska.
  Nikoli. Ten určilo hlavně pravoslaví.

  1917-1922 Sovětské Rusko má vším blíž k SSSR než k carskému Rusku.

  Ve Vašich článcích jste nedokázal nic. To je jako bych Vám tvrdil, že v USA vládně Obama nebo Congress, v Evropě evropské vlády - ale tomu Vy vlastně věříte...

  byzantské tradice, definiční součást kommunismu
  Goebbelsovo vzdělání a intelligence bylo definiční součástí nacismu? Anebo nevíte, co to ty byzantské tradice vlastně jsou?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>