27. března 2006

Poznámky k mému článku na Zvědavci

Znovu jsem si přečetl původní debatu na Sprše, která byla docela podnětná. Nejvíce mne zaujal Michaelin příspěvek, který si dovolím ocitovat celý: "Tohle je skutecne o nervy cist gogo. Vy vsechno prevadite na problemy a ala mentalni svet 16 leteho jinocha. Bohati - zbrane, chudi - zadne zbrane, penize za kterou se kupuje spravedlnost... Vsechno nejde do nekonecna redukovat, aby nam z toho pro lepsi uchopeni vylezly vase batvotiskove predstavy. Neni pravda ze nemaji penize. Neni pravda, ze vsechno utrpeni co se jim deje pochazi z izraelske strany. Stejne jako to bylo v pocatcich, tak i ted jsou Palestinci hlavne obeti sebe samotnych: chaosu, silne nedemokratickych praktik, obrovske korupce, neschopnosti zastavit teroristicke utoky a zacit jednat, neschopnosti se sjednotit na tom, ze by bylo fajn mit svuj vlastni stat ..."

Je pozoruhodný tím, že není tak brutální jako názor TL, který bez uzardění praví, že rozhoduje právo silnějšího = zákon jungle. Takže popořadě. Je pravdou, že Palestinci mají peníze. Je pravdou, že palestinské vedení bylo a je problematické. Ale. Mají evropští kolonisátoři právo využívat své intelektuální převahy? Mají právo využívat rozporů mezi kmenovými náčelníky?

Hlavní otázka leží však jinde: Má národ, aby se cítil bezpečný, právo okupovat území, k němuž má jen pochybná historická práva? Vyhnat jeho obyvatele a zbytek uvrhnout do druhořadého postavení?

A co mají dělat postižení? Mají právo se bránit zotročení se zbraní v ruce, nebo ne? Mají se spokojit s vlastním státem ve formě bantustanu? Měl Čechům navždy stačit jen Protektorát Čechy a Morava? To jsou otázky, na něž je třeba odpovědět.

4 komentáře:

  1. Komentář Michaely není možná tentokrát tak brutální jako TL, ale brutální je! Co je to za nesmysl: "Stejne jako to bylo v pocatcich, tak i ted jsou Palestinci hlavne obeti sebe samotnych" Vůbec ne "hlavně"! Ty uváděné problémy (korupce, atd.) přijdou k tomu, ale jejich hlavním problémem je Israel, jeho okupace a chování se k nim.

    OdpovědětVymazat
  2. Já myslím, že mám pravdu. Problém je vždycky hlavně v nás samých. Kdyby Židé jenom skuhrali, nikdy by Israel neměli.

    OdpovědětVymazat
  3. No kdyby jen skuhrali, tak by ho neměli. Otázka je, zda je v pořádku, když ho mají za těch podmínek, za kterých ho teď mají.

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>