motto: "článek v Reflexu svou povahou také nepřímo ukazuje na to, že stále žijeme chyceni v jakémsi semi-civilizovaném či rádoby civilizovaném kulturním okruhu východní Evropy" Jan Matonoha
V dobách, kdy Britské listy, nebyly pouhým věstníkem (jejich současnou primitivní úroveň lze demonstrovat na textech sv. Trojice Kotrba – Dolejší – Čulík k 21. srpnu 1968), uveřejňovaly též pozoruhodné články. Jedním z nich je Matonohův rozbor pojednání Reflexu o gender studies.
Reflex si své nynější privilegované postavení v české mediální sféře vydobyl tím, že v první polovině 90. let byl tribunou nonkonformistů. Proti postkommunistické zaprděnosti podporoval svobodu – lehké drogy. Proti vládnoucímu karatelskému levicově liberálnímu discoursu představitelů Charty 77 nabízel pravicový éthos podnikání. Časem však zákonitě ustrnul. Matonoha to skvěle analysuje: kritisovaný článek má bombastistický slovník, je konvenční a za každou cenu ironisující. Postavy, které text zalidňují, obdařuje trivialisujícími charakteristikami: "půvabná dívka", "rebelka s dready", "milá dívka" apod.
Na druhou stranu, i Matonoha se dostává do poloh, které nemůže myslet zcela vážně: "Nevím, proč nemohla věcně konstatovat například, že feminismus podrobil učení Sigmunda Freuda kritice z hlediska jeho jednostranné androcentrické perspektivy a nevyváženosti způsobu, jakým popisuje konstituování a fungování lidské sexuality." Přesto jeho analysu příčin nezbývá než podepsat: "Svým vyzněním a celkovým přístupem autorky tento článek poukazuje na to, že znova a znova narážíme na propast mezi akademickou a žurnalistickou obcí. Bohužel způsob, jak se na tuto propast reaguje, je stále stejný. Od akademie se očekává, že se přizpůsobí lidu, masám, oprostí se od své terminologie, bude mluvit tak, aby i lidové vrstvy porozuměly… Ozvěnu komunistického diktátu po služebnosti a zprůměrňování akademické činnosti můžeme v takových požadavcích slyšet jasně, bez ohledu na to, že dnes je nahrazováno slovo ”lid” výrazem ”veřejnost” atp. Logika a půdorys takového uvažování zůstávají stejné. Avšak v současné informační společnosti by myslím měl působit tlak právě opačný, tedy tlak na to, aby novináři byli více právi svému předmětu, sledovali jej dlouhodoběji, aby k němu byli kritičtí na základě poučené znalosti a aby tudíž taková kritika posouvala věc dále, a ne ji vracela zpět k počátečnímu bodu, který je třeba znova a znova vysvětlovat a obhajovat."
Co není úplně primitivní, to u vás neobstojí
OdpovědětVymazatNezměnil se ani tak Reflex jako česká společnost. První polovina 90. let byla charakterisována velmi rychlým rozpadem společenského řádu, k čemuž se tento časopis stavěl positivně až obdivně, čímž si vymezil thematiku i publikum. Poté, co byl rozklad dovršen (cca 1996–8), začal logicky stagnovat i Reflex, který se tak najednou ocitl v hodnotovéḿ vakuu: mladí by rebelovali, ale nebylo proti čemu, staří by rádi budovali, ale nevěděli jak a vlastně ani dost přesně co.
OdpovědětVymazatJene, primitivismem se tu vyznačujete v prvé řadě vy sám, a po vás, buďte ubezpečen, následuje dlouhá, velmi dlouhá pausa.
A co vám mám povídat, když vás jste schopen se nechat zblbnout propagandou až tak, že nejste schopen se sám o sobe postarat a necháte se vlákat do zoufalé pasti nájemního bydlení v současném českém kapitalismu.
OdpovědětVymazatUbezpečuji vás, a nikoli poprvé, že se svým bydlením jsem spokojen a nebudu na něm nic měnit. Vyšší cenou, kterou dotuji "sociální" nájemce v regulovaných bytech, vyvažuji možnost kdykoli tuto zemi opustit, což může být při mém nonkonformismu potřeba celkem aktuální.
OdpovědětVymazatFormulace, že "nejsem schopen se o sebe postarat", je urážlivá: kdyby se každý byl schopen o sebe postarat aspoň tak, jako já, tato země vzkvete.
OdpovědětVymazatVyšší cenou nedotujete nájemníky, nýbrž svého pana domácího. Žádného nonkonformismu jsem si nevšiml, takže si můžete být jist, že zde můžete zůstat, tak dokonalého sluhu státní moc může jedině pochválit. Na tom, že se o sebe neumíte postarat trvám, ať se vám to líbí nebo ne, protože takto idiotská strategie může vést z dlouhodobého hlediska jen do průšvihu.
OdpovědětVymazatTo vite Jene, ne kazdy mel zaludek na to aby byl aktivnim komunistou a dostal za to od bytoveho uradu pekny byt za hubicku. Ne kazdy ma dnes zaludek na to bydlet v nem za hubicku i dal, tak holt musi nedostatek sve mravni a moralni flexibility nahrazovat praci a bydlet za najemne svobodne dohodnute s majitelem.
OdpovědětVymazatTo ale neznamena, ze se o sebe neumi postarat, pouze se stara jinak, nez se o sebe postarali komuniste.
Když se propaguje lidská blbost jako morálka a když se hyeny stále těší na to, jak si budou volně konkurovat s babičkami, potom asi není pomoci. Samozřejmě za to můžou komunisté.
OdpovědětVymazatVy jste proste nenapravitelny demagog a komunista. :-))
OdpovědětVymazatNikdo Vas nenuti obchodovat s hyenami, trh je dost velky na to, aby si vybral kazdy. Treba v Severnich Cechach je dost peknych bytu za velice priznive ceny.
Vy vůbec nevíte o čem mluvím. Naivkové typu pana Peciny se totiž nechali zblbnout, že není důvod se příliš starat co bude, protože trh všechno vyřeší a stačí volit pravici, ta "zliberalizuje" nájemné, a všechno bude vyřešeno. Odpadá nutnost šetřit, vyřizovat hypotéku, prostě ideál. No a teď už v hloubi duše vědí, že to byla kravina, ale stále ještě tak trochu doufají, že se to nějak vyřeší samo.
OdpovědětVymazatVelkolepý článek na Britských listech. Lahůdka a pochoutka. To je počtečníčko.
OdpovědětVymazatNěco naprosto jiného než nějaký umrněný blog.
Připomínáte mi jisté individuum, které se mě na mém blogu už nejméně pěti komentáři pokouší přesvědčit, že jsem udělal špatně, když jsem si koupil LED žárovky, aniž by bralo nejmenší ohled na to, že mně toto řešení naprosto vyhovuje. Stejně tak mi vyhovuje nájemní bydlení, a troufám si tvrdit, že bych měl být tím hlavním, kdo o tom, co je pro mě dobré, rozhoduje.
OdpovědětVymazat