22. srpna 2009

Mýthus Sonnenfeldtovy doktríny

ŠOK ve svém trockistickém výplodu napsal: "Nastupující Sonnenfeldetova doktrína v USA přijala jako fakt nadvládu SSSR nad východní Evropou. Normalizace měla i druhou stranu." Jak to bylo ve skutečnosti?

Vysoký úředník US ministerstva zahraničí, Helmut Sonnenfeldt, sice skutečně fakticky uznal (a ignorovat tento fakt mohli jen nesmiřitelní), že vychoevropské národy jsou v ruském područí, ale jen proto, aby tlačil na Rusy, aby jim poskytly více autonomie. Výsledkem dodnes nedoceněné Carterovy politiky lidských práv pak bylo morální vítězství Západu nad kommunismem. Už to nebyl ohavný kapitalism v. pokrok, nýbrž svoboda v. útlak. Charta 77 je dítětem této US politiky.

9 komentářů:

  1. ...morální vítězství Západu nad kommunismem. Už to nebyl ohavný kapitalism v. pokrok, nýbrž svoboda v. útlak.
    Vy mne svou naivitou dokážete šokovat. Nebo si fakt neuvědomujete, že zatímco USA v Československu podporovaly chartisty a Plastiky, tak ve střední Americe cvičily vražedná komenda, která vyhlazovala celé vesnice? Že zatímco kommunista Sviták nebo mánička Vodník dostali v USA politický asyl, tak lidé z těchto zemí na něj neměli šanci? A to jim šlo skutečně o život!

    OdpovědětVymazat
  2. Sviták sice v KSČ byl, ale především to byl zakladatel KAN.

    OdpovědětVymazat
  3. Sviták byl především jedna z největších sviní na světě (hodnocení mého strýce, který se s ním znal osobně, víte jistě, o koho jde), pak to byl kommunista a teprve po tom měl nějaké melouchy, jako zakládání KANu, učení marxismu na kalifornské universitě apod. Ostatně to na poselství mého kommentáře nic nemění.

    OdpovědětVymazat
  4. Mimochodem, povšimněte si, že už samotné označení opozice v Československu v sedmdesátých letech vychází z levicových hnutí v USA (underground, levicová městská gerila v USA), charta má ve svém názvu již dvouznačnost, lze ji spojovat s dělnickým chartistickým hnutím i se středověkými feudály, tam už je cítit, co se plánovalo. Tehdy ještě nebylo na programu propagovat pravicové hodnoty, to přišlo až později, kdy přišla mohutná kampaň, která tvrdila, že americký režim, jenž dokázal nahromadit největší hromadu dluhů v historii je tak nějak ekonomicky nejlepší na světě.

    OdpovědětVymazat
  5. Jene, myslím, že pojmu "underground" začal používat Jirous a nevztahovalo se to vůbec k nějakým americkým městským guerillám, nýbrž k hudebnímu směru, representovaném Velvet Underground (jako nejznámějšími). Jestli byl americký hudební underground politicky nalevo, to nevím, ale Plastici byli programmově apolitičtí (přestože zpívali texty levičáka Bondyho) a do politické opposice je zahnali až sami bolševici svou persekucí.

    OdpovědětVymazat
  6. Sviták byla jedna z největších postav české levice; člověk, kterého si hluboce vážím.

    V KSČ byl krátce po té, co byl jako sociální demokrat s KSČ sloučen; to bych rozhodně nevydával jako jeho určující charakteristiku.

    OdpovědětVymazat
  7. Dissent nebyl pravicový, to je pravda. Nicméně byl to establishment Charty 77, který v letech 1990–1 prohrál souboj s původně malou pravicovou frakcí.

    OdpovědětVymazat
  8. Žádný souboj se nekonal, to prostě přišlo rozhodnutí od velkého bratra

    OdpovědětVymazat
  9. Tak to nevidím. Problematika lidských práv není universální, ale její thematisací se podařilo vnutit Rusku kritéria a "pravidla hry", která pro ně musela být vždy prohrávající. Šlo o pouhou geopolitiku, nic víc: souboj konceptu "lidských práv" s konceptem "sociálních jistot", v nichž druhý koncept neuspěl nikoli hodnotově, ale prakticky, protože kvalita těchto jistot nebyla dostatečná k tomu, aby absenci hodnot lidskoprávních vyvážila.

    Dejte Čechům (Turkům, Číňanům, Kubáncům…) relativní blahobyt a uvidíte, kam vás pošlou s lidskými právy.

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>