24. srpna 2009

Volební prognosa

Má volební prognosa počtu poslanců: ODS 81, ČSSD 80, KSČM 27, TOP 09 7 a KDU-ČSL 5.

Pokud se lidovci dostanou do Sněmovny, bude otcem Sněmovny Jan Kasal, poslanec nepřetržitě od 6. 2. 1990.

Updated.

24 komentářů:

 1. Není možné, aby se současně do parlamentu dostali lidovci a TOPXX

  OdpovědětVymazat
 2. Jan: U nás je možné všechno. Stačí, když média budou lidem říkat, že se tam někdo dostane a že je zajímavý a moderní, a zvolí tam třeba i někoho jako Stranu zelených v roce 2006.

  OdpovědětVymazat
 3. Jenže je otázka kteří lidé. Je možné nalákat voliče k TOP09, ale potom je nejspíše odlákáte od lidovců, možná některé od ODS. To, co se Petersovi docela povedlo na levém kraji spektra (předpokládal nárůst u ČSSD, patrně z polarizace, a tak úměrně ubral KSČM), je na pravici úplně někde mimo, pokud by skutečně bylo TOP úspěšné, pravděpodobně nebude ODS nejsilnější strana v poslanecké sněmovně.

  OdpovědětVymazat
 4. Jan má pravdu, znechucení voličů ODS není zdaleka tak velké, aby jich tolik uteklo ke Kalouskovi. Můj tip je, obě dvě 4,9 % :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Jan: Důležité je, koho podpoří ta pakáž, která hlasovala pro Čtyrkoalici v době její slávy, a zda půjde volit.

  KDU-ČSL se snaží oslovovat od jihomoravského voliče, jehož idolem je Lux, až po různé levicové liberály či prounijní fanatiky.

  TOP 09 zase útočí na část voličů ODS (ideově zas tak nemůže nic nebídnout, ale nejsou tam ksichty jako Langer či Topolánek), bývalé bursíkovce a stejně jako KDU-ČSL i bývalé voliče US-DEU. Bilderberg Schwarzenberg možná také část stáda naláká.

  OdpovědětVymazat
 6. TOP 9 aka SZ aka US-DEU aka ODA...vždyť to známe, samozřejmě že se to zase povede.

  OdpovědětVymazat
 7. Jene, je to jen můj odhad. Nedělám si patent na rozum. Máte-li lepší čísla, sem s nimi a pak je porovnáme. :-) Posledně mne Tomáš Pecina porazil.

  OdpovědětVymazat
 8. Nemám šajnu, je to ještě daleko, pár věcí je otevřený. Jedna z nich je míra polarizace, ta by přála ODS a ČSSD, snížilo by to preference ostatních stran a TOP a lidovcům by to mohlo zabránit ve vstupu do poslanecké sněmovny.

  Druhá je reakce na krizi, která teprve teď na mnoho lidí dosedla. Nevím, jestli je to povede doleva, nebo jestli ve svém informačním vákuu naopak nepůjdou k ODS jako k jistotě, protože už jsou tak jako tak ohroženi ztrátou sociálního statusu, tak co tomu nezabránít tím, že se připojím ke všem těm krásným a úspěšným z televize.

  OdpovědětVymazat
 9. Moje výhrady se týkaly jen toho, jak to být nemůže, tzn. je nepravděpodobné, že by tak dobře (nebo relativně dobře) dopadly všechny tři pravicové strany.

  OdpovědětVymazat
 10. Dostanou se tam ti i ti. Lidovci mají svoje stabilní zázemí, to jim na pět procent bohatě stačí. Na topless půjdou stejné duše, které posledně volily Bursíky, aby si "nezadaly", ty se zas potáhnou za knížepánem... Těch opravdu zelenejch zas tolik není, ti to neovlivnili minule a neovlivní to ani tentokrát, a stejně si myslím, že k volbám ani nechoděj. Akorát bude zcela zřejmé, že se nejedná o žádnou "levici", takže bude podstatný součet socdem a komunistů, s nějakejma pseudozelenejma už počítat nemůžou.

  OdpovědětVymazat
 11. Můj odhad volebního výsledku:

  Velká koalice.

  OdpovědětVymazat
 12. Top09 zcela jistě odláká hlavně voliče SZ, kteří nebyli tak úplně zelení, ale pravdoláskoví. Je zajímavé, že mnozí mají ochotu kolísat mezi středem (OH), středopravicí (US), původně středolevicí (SZ - i když s Bursíkem to byla opět spíš středopravice) a konzervativní pravicí (Top). Od KDU uteče jen část voličů, a to předpokládám, že spíš v Čechách, než na Moravě, kde je hlavní základna KDU. Proto nebude žádným překvapením, když se dostanou do parlamentu obě strany.

  Tak výrazné vítězství levice by mne opravdu překvapilo, myslím, že rozdíl bude opět jen jeden až dva mandáty, a to klidně na obě strany. Plichta není vyloučená, ale mohla by vytvářet více možností než před třemi lety. Myslím, že je u Petersova odhadu nadhodnocený hlavně výsledek KSČM a podhodnocená právě KDU, která v moravských krajích obhajuje osm mandátů a má pořád silný potenciál na to je obhájit. Já to vidím asi tak: ODS 80-82, ČSSD 78-80, KSČM 20-22, KDU 8-10, TOP 9-11.

  OdpovědětVymazat
 13. Od KDU uteče jen část voličů, a to předpokládám, že spíš v Čechách, než na Moravě, kde je hlavní základna KDU.

  Pozor, odešel i Šustr, což je velmi vlivná osobnost v jihomoravské lidovecké mafii.

  OdpovědětVymazat
 14. Sám ďábel ví, co chce ukrást Bakala, co je za to ochoten dát na stůl a do jaké míry se jeho zájmy kříží se zájmy ostatních mafií, které by podpořily ostatní strany, takže je to věštění z kávové sedliny.

  OdpovědětVymazat
 15. Já jsem typický volič Pravdy a lásky, ale TOP 09 volit nebudu, protože to už je konservativní a lidovecké příliš.

  OdpovědětVymazat
 16. ad Pepek. Velice seriosní odhad, pod který bych se podepsal, kdybych již nezveřejnil jiná čísla. :-) Teď uvidíme, kdo s koho.

  OdpovědětVymazat
 17. Pokud bude mít KSČM jen 20 mandátů, uvidíme, zda se Filip poděkuje.

  OdpovědětVymazat
 18. Ne, že bych jistě velerozumný nápad nevolit Schwarzenberga neschvaloval, ale absolutně netuším, co by na TOP 09 mělo být konzervativního :-))

  OdpovědětVymazat
 19. Nevěřím, že by KSČM měla tak málo, mnoho lidí si uvědomuje, že se vší pravděpodobností bude velká koalice (před volbami samozřejmě dostane ODS a ČSSD zemi na kraj občanské války)

  OdpovědětVymazat
 20. Jsem téhož názoru. Mnozí si řeknou, proč volit Paroubka, když mohou rovnou volit Filipa.

  Přelévání voličů mezi těmito dvě stranami je pravidelný jev, záleží vždy na tom, jací jsou ve stranách aktuálně leadři.

  OdpovědětVymazat
 21. Hlavně to nemá smysl, ve velké koalici mají oba partneři váhu fifty fifty, nezávisle na tom, jestli některý má o pár duší víc nebo míň

  OdpovědětVymazat
 22. A dost možná je velká koalice to, co zrovna potřebujeme. Protože buldozerovat nějaký ideový řešení váhou 101 koupených hlasů (on i ten Bursík byl "středopravej" jen za určitých podmínek) jen aby to následující vláda posunula stejně drtivou převahou zpátky, je jenom ztrácet čas .. podstatný věci je asi třeba řešit širšim konsensem, dohodou s konkurencí, ne přetahovanou kombinovanou s hodem mincí.

  Jinak to kolísání středových voličů je ve skutečnosti jen v řádu milimetrů a úhlových minut, protože kromě komunistů jsou tady všecky relevantní partaje víceméně středový, odlišujou se převážně třešničkama na dortu a bojovou rétorikou.
  Vážně uvažuju o tom, že to letos hodim pirátům. A nebo zůstanu rovnou na kanapi.

  OdpovědětVymazat
 23. Odpověď na otázku Proč volit Paroubka, když mohu volit Filipa, může spočívat v tom, že oslabení ČSSD povede k posílení ODS, a to ve všech možných konstelacích povolebního vývoje. Proto předpokládám, že masivní odliv voličů ČSSD ke KSČM nenastane, bude se spíš pakovat tendence z většiny posledních voleb, kdy byl odliv od KSČM k ČSSD.

  OdpovědětVymazat
 24. "podstatný věci je asi třeba řešit širšim konsensem, dohodou s konkurencí"

  Mám obavu, že velká koalice by se byla stejně schopná dohodnout pouze na změně volebního systému - a to stejně jen možná. Jinak by byla podobně nefunkční jako stojedničkové koalice dosavadní. Ale třeba se pletu, takovou zkušenost ještě česká politika nepamatuje a všem by se nám hodila k ponaučení.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>