Vždycky jsem si myslel, že vrcholným politikem může být pouze ten, kdo má jakési elementární ponětí o politice, např. to, že politik nemá v politice přátele, pouze spojence.
Zdá se, že to o Topolánkovi neplatí. Kvůli tomu, že Bursík prosazoval své zájmy, se na něj naštval: ""Budeme se je snažit dotlačit k tomu, aby podpořili tajnou volbu. To je to minimální, čím si mohou své další setrvání ve vládě zajistit. Faktem ale je, že vážně utrpěl i vztah mezi premiérem a šéfem Zelených, který byl do té doby nadstandardně dobrý," uvedl blízký spolupracovník Mirka Topolánka." Jak chce takový premiér dělat úspěšnou zahraniční politiku? Tam bude taky takto naivní?
ODS dnes není pravicová, ale ideově prázdná strana, která je vedena tlupou regionálních politiků, kteří se dostali omylem do vyšších či dokonce státnických funkcí a s mentalitou regionálních politiků se v těchto funkcích také vystupují.
OdpovědětVymazatNa druhou stranu, z opačného úhlu pohledu to vidí Bohumil Doležal a myslím, že má pravdu.
OdpovědětVymazatAvšak opačně píše čtenář jeho blogu: "Nenaznačuji, že by se mohl premiér Topolánek přidat "ke švejnarovskému bloku", premiér Topolánek prostě má dobré důvody nevolit Klause bez morálního harakiri, má důvod rizkovat boj pro posílení vlastní i pro zajištění perspektivy ODS. Už vůbec si nemyslím, že je možno situaci porovnávat s rozkolem v ODS na konci roku 1997 - nyní ODS prakticky nemá intelektuály (výjimky potvrzují pravidlo), jejich odchodem v roce 1997 idea morálního kapitalismu v Česku vzala zasvé, zůstali jen pragmatici moci s charakterem a bez charakteru. Obě tyto skupiny členů ODS mají důvod se chovat racionálně a v případě nezvolení Klause prezidentem neoslabovat ODS vyvoláním pádu vlády pár měsíců před pro ně zásadními volbami do krajů. A i kdyby topolánkovce smetly iracionální vzedmuté emoce uvnitř ODS, přečasné volby ODS nepřipustí a nová koaliční či oposmluvní vláda ODS-ČSSD nehrozí."
OdpovědětVymazatPodle mne je o volbě Klause od počátku rozhodnuto, a celé divadlo se hraje o "vedlejší" ceny (případně o ceny útěchy). Vítězem v tomto druhém souboji se zdají být lidovci a pokud "neprokoučují" příští volbu, i komunisté.
OdpovědětVymazatpohled pana Dolezala na Zelene je patrne nejen "technicky" spravny,ale pry i vystihuje stale vetsi znechuceni nekerych obcanu Zelenou politikou.
OdpovědětVymazatOna je zelen a zelen. Mimo jarne svezi, muze byt i barvou pocinajici hniloby ci rozkladu.
Na svetovou politickou scenu vstoupili zelenaci na uvolnene pozice zkompromitovanych a krvavych komunistu s politicky nepolitickymi sliby na zachranu planety a lidstva pred nicivou silou bezohledneho kapitalismu.
Nejen v CR se prerodili v politicke vycuranky, v CR mozna o trochu vice nez jinde. Jsou staty kde se dostali jiz pred casem do vlady, viz Nemecko a naopak jinde, kde uplne propadli. Zelena je barva velmi citliva, musi se to s ni umet:-) Tim nerikam ze na Sahare maji nadeji kdezto na Amazonce zadnou. Ale ze i pro ne a pro ne obvzlast plati si vzpomenout jak vznikli a co naslibovali:-)
At jiz dopadnou volby presidenta jakkoli, vypada to, ze u ODS si to Zeleni pozelenili az pokakali. Pry horsi je, ze diky svym politickym cachrum i u mnohych svych volicu. Takovy je zivot. Volic prichazi i odchazi. U malych stran jde o zivot jde li to pod 5procent a je rada stran v CR, ktere by mohly vypravet.......
Zdá se, že jsem se nezmýlil: pro lidovce je cenou slib návratu Čunka do vlády, komunisté naopak ostrouhali, protože veřejná volba jejich manévrovací možnosti značně omezila. Nelituji je.
OdpovědětVymazat