19. května 2008

Jaká je dnešní politická orientace Petra Uhla?

Toť otázka, nicméně si člověk dovede těžko představit, že by se někdo hlásil k německému nacionálnímu socialismu a na obhajobu by uvedl "Nevynechávám pojetí bratří Strasserů ani následné pojetí Hitlerovo, protože i to je tradice, i když v případě hitlerismu převážně negativní."

Jste označován za člověka s marxistickými, trockistickými názory. Považujete se za marxistu, trockistu?

Nikdy jsem se za trockistu nepovažoval, i když jsem chápal, že trockismus je synonymem revolučního marxismu. A revolučním marxistou jsem s určitými rezervami byl. Byl jsem členem Čtvrté internacionály, nejen že se za to nestydím, ale dokonce to uvádím jako jedno z pozitiv mého politického vývoje. Revolučním marxistou už nejsem, respektive jsem zůstal jen marxistou.
Marxismus mi zůstal jako určitý přístup k problémům a jako určitá tradice od První internacionály až po čtvrtou. Nevynechávám reformistickou druhou ani stalinistickou třetí, protože i to je tradice, i když v případě stalinismu převážně negativní.


"Zůstal jsem marxistou," říká Petr Uhl - přepis pořadu Před půlnocí ze dne 16. října 2007, rozhovor vedla Šárka Bednářová.

9 komentářů:

  1. Dvojí metr na kommunisty a nacisty je všeobecně známý; s tím těžko něco uděláme.

    OdpovědětVymazat
  2. Souhlasím, nicméně mě retrospektivně připadně zcela nepochopitelné, jak se tento člověk mohl stát zmocněncem pro lidská práva. Člověk, který bagatelizuje zvěrstva stalinismu podle mě nebyla vhodná osoba pro tuto funkci.

    OdpovědětVymazat
  3. Díky za link, měl jsem v bookmarks neplatný odkaz, tak jsem tam dal archivní odkaz z Google.

    OdpovědětVymazat
  4. On přeci nebyl strážcem pravověří, nýbrž úředník, který měl na starosti zvyšování lidských práv v ČR.

    OdpovědětVymazat
  5. Nenapadá mě nic, než pořekadlo kozel zahradníkem.

    OdpovědětVymazat
  6. Pánové, jen jestli Uhl nechtěl říct něco zcela jiného. Myslím spíš, jestli nechtěl jen říct, že narozdíl od některých jiných levicových intelektuálů nad stalinismem nezavírá oči, když se hlásí k marxismu, že ho má na paměti, ale že ho překonal a rozhodně ho nezastává, jen ho vnímá jako součást tradice. Je to druhý - a podle mého snad i legitimnější přístup k historii - než ten, který říká: Bereme si z historie tohoto politického nebo myšlenkového směru jen to, co se nám líbí, ale co se nám nelíbí, to na nás nezanechalo žádný dopad, to prakticky neexistovalo. Příklady si doplňte sami.

    Že použil slova "převážně negativní" - no, tady bychom se mohli zastavit a říct si, jestli je to přílišná benevolence, ale na druhou stranu byl to diskusní pořad, ve kterém mluvil bez dlouhé přípravy.

    Ale obecně říct o něčem, že je to převážně negativní, to mi nevyzní jako bagatelizování.

    Jinak bych rád četl ještě nějaký Uhlův názor na nacismus, abychom ho mohli porovna; s tím zkreslením, že ten názor mu asi bude zcela cizí od počátku.

    OdpovědětVymazat
  7. Já bych taky rád četl nějaký Uhlův názor, proč se k tomu koneckonců nevyjádří on osobně? Zajímal by mě třeba postoj k jeho textům (uvěřejněných tuším v časopise Polarity vydávaném Levou alternativou), kde psal o tématech jako obsazování policejních stanic jako center moci (za doslovnou citaci neručím).

    OdpovědětVymazat
  8. Dvojí metr? Vy byste to patrně měřil jedním. Ach jo, problém je, že pro pražáky komunisté vytvořili podmínky tak luxusní, že potom vše posuzují z výšin morální nadřazenosti, která se nikdy nemusela snížit k něčemu takovému jako je práce. To potom samozřejmě jim splývají i věci tak velmi různé, jako je nacismus a marxismus. Jak to také z toho marsu rozlišit.

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>