29. července 2008

Ignoranti všech zemí, spojte se!

Že Bohumil Doležal vůbec nerozumí právu, je známá věc, ale takové hloubky jeho hloupé názory dosáhly poprvé.

Zbytečnost konat nesmírně nákladné a zdlouhavé hlavní líčení za situace, kdy se obviněný doznal a všechny potřebné důkazy byly provedeny v přípravném řízení, je přitom evidentní na první pohled: dohadovací řízení (obdoba z USA známého plea bargaining), v němž se obviněný se státním zástupcem domluví na trestu a soud pak tuto dohodu pouze schválí, by přitom umožnilo věnovat energii na ty případy, kdy obvinění vinu popírají – a v důsledku přetíženosti soudů nesmyslnou agendou tak dnes odhadem 5–10 % obviněných končí za mřížemi nevinně, jen proto, že soud neměl čas obžalobu řádně přezkoumat a soudilo se podle zásady "nezdržujte, nemáme jen vás".

Dlužno dodat, že v odporu k dohadovacímu řízení není B. Doležal osamocen: vlády ustoupila tlaku oposice a omezila případy, které má být možno takto uzavřít, na trestné činy se sazbou do pěti let, místo do osmi, jak původně ministerstvo spravedlnosti navrhovalo.

6 komentářů:

 1. a co je tak ignorantského na tom, když výjimečně rozumně požaduje, aby soud a jen soud (který je alespoň teoreticky nezávislý, na rozdíl od státního zástupce) sám zjistil, zda je ten nešťastník, kterého chtějí na pár let strčit do lochu, vůbec vinen, a nevykládá tam nějaké nesmysly. Ne všechni lidé jednají rozumně, a leckdo má pocity viny, které se dost liší od požadavků, které na zavinění klade trestní právo. Když už to chcete vaší oblíbenou právní hantýrkou, dispoziční zásada patří do práva soukromého a ne trestního.

  OdpovědětVymazat
 2. Disposiční zásada se týká něčeho nikoli nepodstatně jiného, totiž vázanosti soudu návrhy účastníků. Nic takového zde není, pokud se soudu nebude dohoda zdát, není jeho povinností s ní vyslovit souhlas.

  A nevinný, který se přiznal? Pokud důkazní situace postačí k závěru o vině, pak ať ho zavřou: není přece nutné opakovat všechny procesní úkony znovu u hlavního líčení. Těžko se ovšem taková osoba bude pak domáhat náhrady za neoprávněný výkon trestu.

  OdpovědětVymazat
 3. Lehce OT: Ignoranti na Sprše...

  Postava do Jazzu - můj anonymní hrdina!
  ---
  Promiňte p. Petersi, že sem tahám opět 'ten' server, ale jak jistě víte, svoboda projevu na Sprše pokročila natolik, že tam nemohu diskutovat osobně a rád bych PdJ vyjádřil internacionální solidaritu v boji s americkou omezeností - p. Prokop opravdu působí, jako by před 14 dny přistál na JFK...

  OdpovědětVymazat
 4. A proč nenapíšete svůj vlastní post? Co Vám brání?

  OdpovědětVymazat
 5. Nerozumím. Vlastní post? Kde? Na Vrbě? No jistě, mohl jsem něco takového (jako můj komentář výše) postovat tam. To by bylo OK a asi lepší, než vás s tím otravovat zde...

  OdpovědětVymazat
 6. Ne, tady na Wikipedii, přirozeně. Ale dočkejte času, už tak činím místo Vás. :-)

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>