8. července 2008

Miroslav Josef

Chtěl bych postupně v medailonech představit význačné wikipedisty. První je Miroslav Josef.

V textu o sobě mimo jiné uvedl: "Jedna z věcí, kterou vidím jako zcela zásadní problém WIKIPEDIE bych shnul asi takto - co není ozdrojováno to jako neexistovalo. Nelze všechno ozdrojovat, tyto názory jsou nesmyslné. Není možné ozdrojovat existenci Boží, nelze ozdrojovat moudrost přírody, nelze nijak doložit např. nesmyslnost představy, že člověk je pánem přírody, neřku-li jejím majitelem, že lze přírodu (chcete-li Boha) ukřičet, přehlasovat, ukecat, přelstít, obechcat popřípadě dokonale popsat v nějakém článku. Celý tento proncip je v jádru kontraproduktivní a nesmyslný v tom smyslu, že to, co není někde psáno vlastně jakoby neplatilo (parafrázuji : co není napsáno na internetu neexistuje). Toto je jeden z hlavních problémů WIKIPEDIE. Je sice otevřená, ale její otevřenost je fakticky velice omezená. Ba nakonec se zdá, že je to otevřená pro spouty podružných informací a to hlavní a podstatné jako by jí unikalo."

Je to až nepochopitelné, že někdo může být tak význačný wikipedista a při tom nechápat ty nejzákladnější principy původní wikipedie. Nuže, nejde o to, že by měl někdo zdrojovat existenci Boha, ale že by měl zdrojovat tvrzení, že existuje, např. Biblí nebo Koránem.

Jinak člověk je majitelem přírody, protože ji ovládá.

2 komentáře:

  1. O "zdrojovací psychose" i o falešných hypothesách wikipedismu (že 50 blbců nahradí jednoho odborníka atp.) se popsalo mnoho stránek, výsledek potvrzuje obavy pesimistů: wikipedie nebyla schopna hegelovsky proměnit kvantitu v kvalitu a ustrnula tam, kam jí její methodologické limity dovolily dojít.

    Není to špatný zdroj (mám na myslil en:, ne cs:!), ale je třeba pracovat s ním u vědomí jeho intrinsických vad.

    OdpovědětVymazat
  2. Podle mne strukturované úložiště znalostí bez zdrojů nemá cenu. Pokud Cynik něco napíše, dá se tomu věřit? Pokud (sporadicky) doplní zdroj, je aspoň možno to ověřit.

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>