7. července 2008

Novodobý stav Velké Rusi neboli Moskevska

via Jezovec. Recense v Respektu: "Rusko jej už tehdy [v roce 1690] šokovalo zvláštní směsí civilizační zaostalosti a dokonale propracovaného státního dohledu. Každý obyvatel i cizinec tu je přísně evidován a průběžně sledován, „aby nemohl uniknout“, jak se psalo v carských výnosech. Moskvané „toho mezi sebou mnoho nenamluví, chovají se opatrně, jeden se bojí druhého, nemají k sobě navzájem důvěru, jsou podezřívaví a nevěří si“, píše jezuita. Pozastavuje se i nad tím, že v Rusku neexistuje žádný psaný zákon, vše se řídí vůlí, popřípadě jen okamžitou náladou cara. Základním mechanismem vládnutí je všeobecné donašečství. Tresty jsou přísné – popravy, bití, vyhnanství do mrazivých pustin. Brutalitu světské moci doplňuje neuvěřitelná omezenost pravoslavného duchovenstva, které často nezná ani otčenáš."

5 komentářů:

 1. Co by tak asi jezovita měl psát o Rusku, že?

  OdpovědětVymazat
 2. Psát takové propagandy v době, kdy u nás řádil Boblig z Edelstadtu, tomu říkám jesuitské chucpe!

  OdpovědětVymazat
 3. No, v porovnání se 17. stol. v Rusku, říkám si, zlatej Boblig!

  Jinak jesuitismus, pokud to, Vodníče, nevíš, je vrcholem evropské předosvícenské civilisace. Jesuité jako první odhadli, co všechny ty novoty nutně přinesou, a taky se jako první dostali s osvícenskou mocí do konfliktu.

  OdpovědětVymazat
 4. No, v porovnání se 17. stol. v Rusku, říkám si, zlatej Boblig!
  Je vidět, že jsi nebyl na vojně. Já ostatně jen krátce. Ale je známá věc, že situace, kdy jsou svině důstojníci a solidární frajtři, je mnohem snesitelnější než benevolentní velení a tyranští poddůstojníci.

  Jinak, co píšeš o těch jesuitech, je mi známo. Připomíná to situaci, kdy se někteří bolševici dostali do konfliktu s mocí (Stalinem), protože "jako první odhadli, co všechny ty novoty nutně přinesou".

  OdpovědětVymazat
 5. Je otázkou, zda je Boblig a samoděržaví srovnatelné. Boblig byl excess. Hrůzný, ale excess. Samoděržaví byl systém.

  Ale je známá věc, že situace, kdy jsou svině důstojníci a solidární frajtři, je mnohem snesitelnější než benevolentní velení a tyranští poddůstojníci.
  To je popis Ruska, ne?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>