Kniha Alberta S. Lindemanna, Esauovy slzy, je zajímavá. Na p. 432 píše, že kdyby Lenin žil po roce 1948, tak by se kvalifikoval podle israelského zákona o návratu. V poznámce č. 27 na téže straně zmiňuje, že Reedových Deset dní, které otřásly světem, bylo za Stalina zakázaných, protože Stalina ve své objemné knize zmínil jen jednou.
Updated.
Reedova kniha nebyla příliš propagována ani v 70. a 80. letech, i když už nebyla výslovně na indexu a ve školním dějepise byla zmiňována. Na rozdíl od učebnic, které se kontinuálně přepisovaly, bylo zasahovat do autorského textu, navíc autora-Američana, obtížnější.
OdpovědětVymazatReed se proto nevydával a ani se nepamatuji, že by byl v knihovnách: rozhodně jsem tuto knihu nikdy fysicky neviděl ani nevím o nikom, kdo by ji četl.
Česky to vyšlo v roce 1926, 1946, 1957, 1959, 1962, 1967 a 1982. Poslední české vydání mělo náklad jen 7 000 výtisků, což v té době bylo směšné.
OdpovědětVymazat"V předmluvě ke knize napsal Lenin: "Bez výhrad ji doporučuji dělníkům celého světa. Přál bych si aby vyšla v miliónových nákladech a byla přeložena do všech jazyků..."." :-) Zdá, že stalinisté se na Lenina zvysoka vykašlali.
OdpovědětVymazatK tomu Eisensteinův film Říjen s hudbou Šostakoviče.
OdpovědětVymazat