19. října 2008

StB byla lepší

V současnosti se horlivě diskutuje o Kunderově vině. Hodnotí se, zda měl podíl na zničení dalšího života Miroslava Dvořáčka. Jenže skutečný viník je někde jinde. Je jím František Moravec.

Šéf čs. rozvědky za WW II v boji proti kommunismu totálně selhal. Jak správně píše Zappík, Dvořáček byl takový český inspektor Clouseau. Na co sáhl, to zkazil. Nedodržoval základní zásady konspirativní práce. A proč to všechno?

Protože to byl amateur (spíše dilettant). Nikdy nechtěl být špiónem, chtěl lítat. Nicméně Moravec podmínil splnění jeho přání tím, že bude kurýrem do kommunistického Československa (v dikci KSČ "agent chodec").

Moravec zřídil v západním Německu amatérskou ("Vím, že neexistovala skupina, do níž by nepronikli agenti z komunistického Československa.") zpravodajskou službu OKAPI. "V [roce] 1951 neměla OKAPI hromadný výcvik kurýrů. Jeden člověk, který se ukázal být agentem StB, přibraný do školy, způsobil velké škody."

Výše řečené platí i o Dvořáčkovi. Bez jakéhokoliv pořádného školení byl vyslán do Československa. To, zda ho StB chytí, nebylo otázkou. Otázkou bylo pouze kdy. "Úbytek z operací nehrál velkou roli, pokud to bylo možné, byl nahrazen."

4 komentáře:

 1. Co se tím mění na Kunderově vině?

  OdpovědětVymazat
 2. Zajímavá je ta anketa iDnes, o které se zmiňuje cs.wiki.

  Jakoby pro Čechy bylo důležitější mít "světového" autora než se dozvědět pravdu.

  OdpovědětVymazat
 3. Na jeho osobní vině nic. Ale na zničení Dvořáčkova života má podíl zanedbatelný.

  OdpovědětVymazat
 4. Ale na zničení Dvořáčkova života má podíl zanedbatelný.

  Vina je vždy svou povahou metafysická kategorie, a zde navíc i dosti hmatatelná. Kdyby neudal, udali by jiní, anebo by se Dvořáček prozradil sám; ano, ale přesto je Kundera hanebný udavač.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>