19. října 2008

Zrada státních zájmů

ČR je bohužel uprostřed mezi Západem a Východem a není integrální součástí Západu, jak bych si přál. Jak se to projevuje? Tím, že není oddána západní racionalitě, nýbrž popřává též sluchu východní emocionalitě (irracionalitě) a národnímu velikáštví.

Typický Východňan je fanatický Srb Neználek, který má zcela irracionálně příkrá slova odsudku pro chorvatská svinstva, zatímco identické srbské činy vychvaluje až do nebes. Dalším příkladem jsou Uhdeho názory, kde nezastírá, že byl fanatický kommunista, ale zdůrazňuje, že nebyl zrádce. Jako kdyby na tom alespoň trochu záleželo.

Zcela východním konceptem je idea zrady národa / státu, jak ji příblížil Vodník ze zásobnice ohavných českých národních mýthů. První je mýthus zrady v Mnichově. Co na tom, že k mezinárodní arbitragi jsme se dobrovolně zavázali v Locarnu? To čecháčky nezajímá. Co na tom, že fungující zajištění národní bezpečnosti je hlavním úkolem zahraniční politiky? To čecháčky nezajímá. Anglie a Francie nás zradily.

Druhý je mýthus zrady v Kosovu. Ačkoliv Jugoslávie "zradila" ČSR před WW II, máme podle novodobých mýthotvorců být navěky solidární s velkosrbským imperiem. Proboha proč? Copak jsou Albánci lidé druhé kategorie?

Třetí je mýthus zrady radarem. Ten je irracionální nejvíce. Stát naší velikosti se nikdy nemůže ubránit proti velmoci sám. Musí mít spolehlivého spojence. Francie nám proti Německu nepomohla. Velká Británie vůči ČSR žádné spojenecké závazky neměla, ač čeští lháři roky tvrdí opak. SSSR, náš spojenec, nám místo ochrany vnutil genocidní régime a pak nás navrch ještě okupoval. Zbývá jediná velmoc – USA. Ty nás nijak neohrožují a naopak jsou schopny nás ubránit před Ruskem, až ho opět chytnou imperialistické choutky jako třeba v roce 1914, 1939 nebo 1945–8.

Zkrátka a dobře, očekával bych od rusofilů více racionality a méně emocí. Ale vím, že je to marné volání; kdyby byli racionální, tak by rusofily nikdy nebyli.

6 komentářů:

 1. Amerika nás sice neohrožuje bezprostředně, ale za to nás ohrožuje účast na mnoha zahraničně-politických eskapádách typu Afghánistán, Irák, či (doufejme že nedojde ke konfliktu) obkličování Ruska.

  Rusko jako ohrožení nevnímám. Vždyť jste přeci dost inteligentní člověk. To opravdu skáčete na špek rusofobům s jejich strašákem Rusa za humny? Jak napsal Ted Carpenter, Rusko je spíše v defenzivě, než ofenzivě. A na obnovení SSSR zkrátka nemá.

  Navíc je naším strategickým partnerem a partnerem Evropy jako celku. Já osobně tedy před ruskem chránit nechci, nevidím důvod před čím a stojím o přátelské vztahy s ním.

  Nikdo tady nechce vystupovat v pozici Gerharda Schrodera, jde o to zachovat současný stav - pozitivní energetická spolupráce s Ruskem a korektní vztahy. Radar jako unilaterální projekt amerického neokonzervatismu je v souladu s Pax Americana namířen proti Rusku a postavení by naše vztahy s Rusy poznamenalo. Nic víc, žádné naivní rusofilství.

  Navíc k argumentu "Američané jediní nás jsou schopni ochránit". Kdo jsou to tihle Američané? Chránit, ve smyslu stavět základny v Evropě chtějí především neokonzervativci a podobní. Nemalé procento Američanů i vysokých politků je proti tomuto plánu.

  OdpovědětVymazat
 2. GP: "Anglie a Francie nás zradily" - nezradily nás Francie a Anglie, zradily nás Francie a Velká Británie (chcete-li, Spojeneké království či Spojené království Velké Británie a Severního Irska). Anglie není suverénní stát stejně jako suverénní stát nejsou Čechy (část ČR).

  "Copak jsou Albánci lidé druhé kategorie?" - Ano, Albánci JSOU lidi druhé kategorie! Vůbec nejsou pravdivé žvásty multikulturalistů, podle nichž si jsou všechny kultury na světě rovny. Výše je kultura spravedlivá (relativně spravedlivá) - např. naše křesťanská. Je výše než kultura, v níž jsou např. obřezávány ženy, upalovány vdovy, v nichž ženy jsou absolutně podřízeny mužům, v nichž jedno náboženství má absolutní moc a utlačuje jiná menšinová. Albánci částečně zapadají do výše uvedeného (kromě toho upalování vdov - to patří k Indii), protože ji tvoří muslimové. Jejich muslimská kultura je částečně odlišná ("poevropštělá") od těch zbylých arabských, částečně je s nimi shodná. Co ale u nich stále přetrvává je KREVNÍ MSTA!!! Skutečně u nich existuje a nevyvrátíte,že ne!!! Zkuste se projít čtvrtěmi např. albánského Škadaru. S hrůzou se tam schovávají albánci před krevní mstou, mnoho z nich musí uprchnout i za hranice. Krevní msta se nedá nazvat jinak než středověký primitivismus. A tudíž Albánci jsou středověcí primitivové. Jejich kultura je níže než spravedlivá křesťanská (samozřejmě relativně spravedlivá, absolutně spravedlivá být nemůže). Kultury si tedy rovny nejsou, lidé ale jako jednotlivci ano. (Před zákonem a ideově v rámci humanity ano, biologicky ale ne - viz knihy pana Bakaláře).

  Jinak co se týká Vašeho primitivního antirusismu, je zbytečné Vám psát ještě víc informací. Kdo nechce, neuvěří ani ve chvíli, kdy na něj jako agresor zaútočí jeho miláček (v tomto případě USA).
  Jakápak obrana? Nakonec to může dopadnout tak, že budeme potřebovat obranu jen v konfliktech vyprovokovaných USA, bez nichž by ty konflikty bývaly byly nikdy nevznikly. A ty konflikty by klidně mohly být i jaderné - to beze srandy. Radar v Brdech by byl primárním cílem. (Ještě že od něj bydlím docela daleko. :)

  Ohledně Vašeho pohledu na Mnichovskou smlouvu souhlasím. Naši historici z této problematiky vybírají jen to, co se hodí koncepci našeho státu. A po nich to opakují novináři a politici.

  OdpovědětVymazat
 3. Amerika GWB, s níž uzavřela česká vláda smlouvu o radaru, by rozhodně neměla být spojencem ČR. Je to kriminální vláda, jejíž současní a bývalí členové by se nejlépe vyjímali u soudu a posléze na šibenici. Ten, kdo s ní uzavírá smlouvy, nebo ji jakkoliv aktivně podporuje, je potenciální kriminálník také.

  Ani příští garnitura, ať už Obama nebo McCain, nenaznačuje, že USA by měly být automatickými spojenci ČR. Jejich názory na Rusko, Střední východ, včetně Israele a Iránu, jsou tak extrémní a neinformovaně blbé, že mohou zájmům ČR pouze uškodit, ať už je u vás u moci tzv. pravice nebo tzv. levice.

  Já osobně doufám, že příští americký president bude mít plné ruce práce zrestaurovat Ameriku zhruba do podoby, kerou měla před rokem 2000. Doufám, že převládne zdravý rozum a nějaká další válečná dobrodružství budou odložena na neurčito...

  OdpovědětVymazat
 4. Američané to dělají i pro naše dobro, protože jsme jejich klientem. Na čem profitují oni, na tom nepřímo profitujeme i my.

  Rusofobie je zdravý postoj. V 90. letech bylo Rusko na kolenou, nyní již není a do deseti let bude stejně nebezpečné jako SSSR.

  A na obnovení SSSR zkrátka nemá.
  Zatím. Jak dlouho? Gruzie byla první, následovat bude Ukrajina. Kdo další?

  nevidím důvod před čím a stojím o přátelské vztahy s ním.
  Před tím, aby sem Rusko nevyváželo svůj nedemokratický způsob života. Nebo je snad normální, jak se chová ke Kasparovovi?

  jde o to zachovat současný stav - pozitivní energetická spolupráce s Ruskem
  Svou energetickou závislost na Rusku musíme ukončit: Stůj co stůj. Je to prvořadá otázka národní bezpečnosti.

  postavení by naše vztahy s Rusy poznamenalo.
  Ano. Byli bychom před Ruskem bezpečni. Už bychom nebyli součástí blízkého pohraničí. A to si právě ruští agenti vědomí či nevědomí nepřejí.

  OdpovědětVymazat
 5. Ioanne, proč jste takový školomet? Samozřejmě, že jsem "Anglií" ve skutečnosti myslil UK.

  obřezávány ženy
  V Sudánu je sice křesťanů málo, ale ti obřezávájí taky. Naproti tomu v Ethiopii křesťané převažují a FGM je tam denním chlebem.

  Co ale u nich stále přetrvává je KREVNÍ MSTA!!!
  Stejně jako na křesťanské Korsice.

  Jinak Vaše islamofobie mne zaráží. Jako kdyby křesťanští terroristé v Severním Irsku nebo v USA byli něco lepšího.

  Nakonec to může dopadnout tak, že budeme potřebovat obranu jen v konfliktech vyprovokovaných USA, bez nichž by ty konflikty bývaly byly nikdy nevznikly.
  No, abychom se nedivili. Gruzii také USA neprovokovaly. Stejně jako Pobaltí – tam si jen Rusko pořád myslí, že je pánem.

  OdpovědětVymazat
 6. Koho trápí "nedemokratické" režimy v zahraničí? Kde je měřítko toho, co je univerzálně politicky únosné a nikoli? Existují objektivní shody na etických normách, ale normy politického chování a vládnutí se liší a upřímně jsem velmi skeptický k existenci nějakého "objektivního řádu". Když mě někdo bezprostředně neohrožuje, nemám důvod proti němu osnovat. Pro mě za mě ať si třeba Castro buduje socík do omrzení, stejně at si Rusové budují svoji autoritativní demokracii, beztak je často efektivnější jak nejeden parlamentářský marasmus ;-)

  Co dělají Kasparovovi tak strašného? Vždyť on v Rusku žije a režim si kritizuje. Jednou, tuším, jej zatkli na demonstraci, ale ta byla nepovolená a rozehnaná policií proto, že národní bolševici dělali rutyku. Pustili ho po pár dnech.

  Energetická závislost na Rusku nená dobrá, ani špatná. Ona prostě je. Po dohodách z Aškabátu a vzhledem k tomu, jak nyní ceny ropy klesají, by Evropa prokázala stupiditu, kdyby si nějakým způsobem Rusko postavila proti sobě a přišla tak o dodávky ropy a zemního plynu. Jen si zahrávejme, jen si hrajme a nažeňme Rusko do spojenecké náruče Číny, jsem velmi zvědavý, jak a s kým proti zemi, kde zítra znamená před týdnem, budeme čelit. S těmi USA, které začínají dýchat z posledního?

  Ale doufejme že zvítězí rozum a pragmatický postoj, který nedávno v Sankt Petěrburgu prokázali Němci.

  Pročpak takové obraty, nepsal jste náhodou v srpnu, že ruskou akci v Osetii schvalujete, neboť v ní vidíte analogii se zásahem US v bývalé Jugoslávii?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>