22. ledna 2008

Přestřelka o studiu na VŠ

via Vrba. Na Britských listech se rozpoutala přestřelka o studiu na vysoké škole. Nejprve Martina Náhlovská zveřejnila bolestínský povzdech, že chudým se na VŠ studuje těžko. Inu, tak to bylo vždycky, i za kommunismu. Nevím, co jí brání si na studium půjčit, pokud chce mít ke studiu potřebný klid.

Na to reagoval Pavel Svoboda typisovaným příspěvkem třídní nenávisti k chudým. Souhlasím s Odilo Štampachem i Vodníkem, že si zaslouží širšího zamyšlení. Těchto kryptofašistů (Původní fašisté pocházeli z dělnické třídy. Tohle je zdivočelá střední třída.) je v ČR mnoho a v diskussích různých pravicových deníků převažují. Myslím, že by se měli hlouběji analysovat, zda se jedná o pouhou vulgarisaci klausismu, nebo zda je za tím něco víc.

Poslední kommentář měl Odilo Štampach. Vynechám-li jeho socialism starého typu ("Vláda ve službách těchto svých voličů a obdivovatelů se snaží, jak to jen jde. Ale ještě se ji nepodařilo zastavit skvělý rozběh české ekonomiky zahájený za Paroubkovy vlády. Dělá sice vše pro snížení koupěschopnosti obyvatelstva a pro vytvoření masy nemotivovaných pracovníků, ale ekonomický propad (dobře známý z dřívějších případů nasazení mrtvé neoliberální doktríny na reálný život) přijde s odstupem."), který bohužel v dnešní ČSSD převažuje, je správné jeho zamyšlení o neskutečné polarisaci po 9/11.

Kdo za to může? Neokonservativci, kteří vyhlásili válku civilisací? Klaus, který politiku definoval jako boj mezi liberalismem a socialismem, což bylo v případě ČR zjevně předčasné? Bohužel klassický socialistický chilliasm takovou analysou není: "Až se však jednou masy proletarizovaných příslušníků donedávna středních vrstev opravdu zvednou a budou se třeba zase u sv. Václava dovolávat svých ústavně zaručených a soustavně porušovaných občanských a sociálních práv, nastoupí svobodovská záloha. Nastoupí mlátičky. Tohle už je v dějinách vícekrát odzkoušeno." A není jí ani odporný antiamerikanism: "V USA je nějakých 20 skvělých univerzit ověšených Nobelovými cenami, světová špička, ovšem se školným desítky tisíc dolarů za semestr, prostě školy pro děti multimilionářské a nadané zároveň. A pak jsou tam stovky "univerzit" ve kterých se prostě podle místního luxusu platí více či méně za diplom potomka a hlavním předmětem je baseball." V USA totiž již dávno pochopili, že dnešní doba je natolik složitá, že VŠ má mít každý. Co na tom, že úroveň jednotlivých VŠ se drasticky liší? Aspoň si každý může vybrat. Znáte snad v ČR elitní vysokou školu?

18 komentářů:

  1. "zdivočelá střední třída"
    To je skvostný termín! To je Váš původní?

    OdpovědětVymazat
  2. Já vím, že je to hlavně o ČR, ale v USA to není s půjčkami na vzdělání rozhodně nijak růžové. Ty vládní, které jsou poměrně přehledné, jsou omezené a neregulované soukromé půjčky jsou zatíženy drakonickými proměnlivými úrokovými sazbami (graduanti po studiu pak splácejí pouze úroky, na víc nemají... a nebo nenajdou po škole místo a nesplácejí vůbec, či splácejí opožděně), a zlé jazyky o těchto půjčkách tvrdí, že budou zdrojem další krise (podobně jako současná krise v nemovitostech a kreditech).

    Re: Štampach a elitní a průměrné university v USA viz odkaz na můj komentář k tématu na Vrbě
    http://vrbanet.blogharbor.com/blog/_archives/2008/1/22/3479411.html#1069455

    OdpovědětVymazat
  3. To nevím. Na originalitu jsem si nikdy nehrál. Inspiroval mne Miloš Zeman, který o republikánech prohlásil, že to jsou zdivočelí sociální demokraté.

    OdpovědětVymazat
  4. Samozřejmě, že půjčky nejsou ideální. Nic není ideálního. Ale znáte nějaké lepší řešení, jak financovat vzdělání chudým, kteří nejsou natolik talentovaní, aby dostávali prospěchové stipendium?

    OdpovědětVymazat
  5. Nejde o půjčky samotné, ale o způsob financování...

    OdpovědětVymazat
  6. Ale znáte nějaké lepší řešení, jak financovat vzdělání chudým, kteří nejsou natolik talentovaní, aby dostávali prospěchové stipendium?
    -----------------------------

    ZNATE:-)
    Nasi mistni puvodni obyvatele Klokanie maji sva studia ZADARMO:-)
    Presto se na VS nehrnou. Nevim proc. Asi davaji prednost jinym cinnostem:-)
    -------------------
    ergo kladifko, nejste Vy tam trochu pozadu? nemohli byste alespon pro Cikanske ethnikum udelat ty skoly ZADARMO?
    Pokud nemate vyhradu, ze na rozdil od Klokanie v pripade Cikanskeho ethnika se jedna ne o puvodni obyvatele, ale ethnikum ze zapadni Indie. Divim se divim, ze jste se nenaucili jeste positivne diskriminovat. Neustale cteme jake vyborne vysledky to melo a ma a bude mit i nadale v nasem-Vasem vzoru v USA:-)
    Tak s chuti do toho:-)
    God bless You

    OdpovědětVymazat
  7. No, já nevím, Astře, ale u nás jsou zatím pořád ty školy zadarmo, dokonce i pro cikány. Akorát je problém, že musíte mít maturitu, abyste se na VŠ mohl přihlásit...

    OdpovědětVymazat
  8. Akorát je problém, že musíte mít maturitu, abyste se na VŠ mohl přihlásit...
    ------------------------------
    Medvidku i v Klokanii musi mit student ukoncenou High School a jak ji ukoncil o tom mluvi pocet bodu. Maximum je 100 a UNI si vybiraji a podle sveho nasazuji latku. Znam jednu, ktera pred 10 lety brala studenty od 75 bodu nahoru, letos maji pozadavek na 95!
    Positivni pristup k puvodnimu obyvatelstvu je v tom, ze pro Aborigince se na body nehledi :-)
    To jsem mel na mysli, kdyz jsem mluvil o Vasi vstricnosti treba k Vasim Cikanum ci Hnedocechum ci jak jim rikate vy Gadzove v CR :-)
    Jen gdybyste chteli, snadno byste nadelali dochtory a ingenoury i s Vasich HnedoCechu, ale Vy nechcete:-(
    Strasbourg na Vas holoto:-)

    OdpovědětVymazat
  9. A v čem je způsob financování problematický?

    Když se nehrnou, tak to asi dobrý způsob, ne?

    V ČR je dosud všechno veřejnoprávní školství zdarma.

    "Hnědočech" je nesmysl. Když už, tak Indočech.

    OdpovědětVymazat
  10. V čem je způsob financování problematický?

    Soukromé studentské půjčky, tzn. ne ty federální, které půjčují pouze do určité hranice, jsou většinou, nebo snad dokonce výhradně, vydávány s proměnlivými úroky a studenti si mohou dovolit splácet většinou pouze úroky, které se de facto nemění, neboť jádro peněz, z něhož se úroky počítají, je při takovém způsobu splátek v podstatě nezměněné. Samozřejmě, že hrají roli současné úrokové sazby a když jsou nízké, je to pro studenta o něco výhodnější, ale stačí, aby se zvýšily a okamžitě stoupá výše měsíční splátky.

    Tyto soukromé půjčky si myslím nemůžete, na rozdíl od vládních, odečítat z daní, přesto, že to jsou specificky půjčky na vzdělání (jellikož je výška půjčky vyšší, využívají jich právě lidé, kteří studují obory u nichž nelze pracovat) a půjčky nejsou nijak regulovány (což u jiných půjček existuje), tzn. se stoupajícími úroky můžou splátky dosáhnout astronomických výšek, neexistuje maximální výše splátky, kterou by vystudovaný byl chráněn před lichváři...

    Spousta těch, kdo vystudovali a mají takové soukromé půjčky nemají často dostatečně placené práce, aby půjčky spláceli a jsou v podstatě zadlužení celý život, dokonce někteří lékaři jdou do hrobu s dluhy ještě ze studií...

    To jen pro ilustraci, že to zde s podporou vzdělání není vždy růžové a berte to prosím, že se jedná o informaci v kostce...

    OdpovědětVymazat
  11. Díky za informovaný popis. Je to asi stejné jako zdravotnictví: Není to optimální, ale pořád ještě to funguje mnohem lépe než v ČR.

    OdpovědětVymazat
  12. Kdysi jsem byl pozadan abych neco uvedl o vzdelani v Australii,
    nyni zde opakuje, co jsem cca pred 2 lety uvedl na jinem ceskem serveru:
    -----------------------------------
    Co asi by Českého čtenáře mohlo zajímat? Přemýšlel jsem o tom co nás odlišuje , ale nic mě nenapadalo co bych potřeboval do země své rodné napsat. I pravil, začni třeba vzděláním! Vzděláním! Tak na tohle jsem myslel až na místě posledním, jestli vůbec. :-) Vzdělání v Klokanii, zvané Austrálii. Nemohu rovnýma nohama, musím oklikou! Prosím aby vše co bude napsáno , bylo bráno jen a zase jen jako informace. Rozhodně co nemám v úmyslu, je nutit čtenáře k přemýšlení, zda pisatel je, Pravičák-Stredičák-Levičák či jiný čák ! Chci nabídnout fakta a omáčka kolem má ta fakta jen přiblížit. Nemá být o takovém či onakém pisateli!

    NIC NENI ZADARMO!

    V ČR to říkal a říká první ekonom posametovych času tohoto času sám president CR!
    V Klokanii to říká současný federální Prime-minister, který vyhrál již 2x volby a chystá se na další!
    Říkají i jiní pánové a dámy a opakují tak jen základní pravidlo onoho zázraku zvaného TRH.
    Sám se prý řídí, reguluje, o všem rozhoduje.TRH prý nezná terminus technicus zvaný ZADARMO.Přesto tu slovo ZADARMO straší jako hrozba největší!
    Je jistá kategorie lidí,kteří budou tvrdit, že VZDELÁNI a ZDRAVÍ má být ZADARMO!

    Pro VSECHNY – ZADARMO.

    Na thema, že za vzdělání je třeba platit se již hladina v ČR uklidnila. Či jakoby uklidnila. Vlastně se v ČR opakovalo
    co v jiných státech předtím.
    I v Austrálii stejně jako v ČR byla předchozí generace vzdělanců, kteří vystudovali skoro zadarmo!

    V ČR vystudovala vládní garnitura – Klaus, ministr školství Pilip, Dlouhý, a dlouhá řada ministrů ZDARMA v bývalém

    socialistickém systému školství!
    Ještě je v paměti křik, kdy ministr školství Pilip říkal, že za vzdělání se bude platit! MUSI PLATIT !

    Stejně v Klokanii!

    Svět byl donucet přistoupit na TRZNI pohled. Vzdělání je investice, Vzdělání je hodnota, proto nemůže být ZADARMO!
    Nebudu se dovolávat skutečnosti, že každá vláda provádí tu více tu méně jistě nepopulární kroky.

    Jedním z nich je systém prerozdelovani, dotací, ve stylu od jednoho beru – druhému dávám.
    TO požadují po vládě ti, kteří chtějí VZDELANI A ZDRAVOTNICTVI – ZDARMA!
    Jistě ze nemůže být ZDARMA ve smyslu, ze to NIKDO nezaplati :-)- University, nemocnice, profesoři, lékaři, personál se MUSI platit!!
    Bojovníci za ZDARMA volají, že to má být zaplaceno z daní stále větších a větších, že stát má peněz dostatek!
    Či presneji- VZDELANI a ZDRAVI by se prý mělo platit na prvním místě. Zbytečně vyhazovaných peněz a přebujelé administrativy je prý tolik, že by neměl být problém!

    Austrálie se však ubírá tou správnou TRZNI cestou a tak za VZDELANI se platí. Platí a stále více platí!!!!!!!!!!!!!!
    A tak už jen řeč čísel a faktu!

    Když začal před lety syn na Universitě, bylo to za Klokaních 00/rok= Kč40k/rok
    Když krátce na to dcera, bylo to již za dvojnásobek – 00/rok = Kč80k/rok

    Kdeže ty staré zlaté časy jsou....:-)

    Situace dnes: Oposice říká, že by se nemělo vše platit.
    Pro představu kolik se kalkuluje na vzdělání dnes.
    Pro bohaté není problém , hradí si sami! Pro chudé studentů vymyslela vláda systém půjček, které se začnou zpětně splácet, když vystudování nastoupí do pracovního procesu!

    Zahraniční studení mají jiný systém platby a ve většině případů si hradí celé stadium sami!


    Vystudování lékaře na Universitě v Melbourne se dnes počítá na 0,000 což jest v korunách Českých – 4milliony!
    (Full-fee degrees can cost up to 0,000 to qualify as a doctor at Melbourne University, with the current cap on the FEE-HELP loans scheme covering a fraction of the cost. )

    Cele je to zde :

    http://www.theadvertiser.news.com.au/common/story_page/0,5936,18764509%255E421,00.html

    kolik se platilo v r2005 na Uni v Sydney zde:

    http://www.usyd.edu.au/fstudent/careers/communicate/aug04/fees.shtml

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nejedná se jen o University, ale také o vzdělání střední!
    Zahraniční studenti jsou stále větším přínosem do pokladny za plně placené studium
    Zde příklad že SA- Jižní Austrálie http://www.theadvertiser.news.com.au/common/story_page/0,5936,18764509%255E421,00.html

    Hlavně je nutné si konečně zapamatovat: NIC NENI ZADARMO!
    A platit !
    ---------------------------------------------------------------------
    Informace výše uvedené si nejlépe čtenář z ČR porovná sám s podmínkami a platbami, které jsou
    dnes v ČR.

    OdpovědětVymazat
  13. A jeste k placeni za vzdelani v Klokanii, kdyz DOMA v CR je to stale jeste zadarmo, ac ubehlo hodne vody od dob, kdy ministr Pilip kricel o nutnosti placeni.

    Tisice Ceskoslovenskych studentu v posametovem obdobi navstivilo Australii za ucelem navstev ruznych skol. Znam pripady ktere zprostredkuje agentura, studenta z CR ci Slovenska to stoji cca 200tisic korun na pul roku(cesta, pojisteni, skola) ma v tom i 24 hodin pracovniho povoleni na tyden. Je vyuzivano. V rade kavaren pracuji jako cisnici , cisnice ale i na jinych pozicich. Dokonce pracuji zde
    Loewenbrau

    Jak snadno je 200tisic korun dostupnych pro prumernou rodinu v CR, aby mohla vyslat sve dite studovat za tyto penize do zahranici bych chtel slyset ja od Vas.

    OdpovědětVymazat
  14. ...pořád ještě to funguje mnohem lépe než v ČR...

    Opravdu? To nedokážu posoudit. Chtěl bych jen varovat před nekritickým přejímáním toho, co považuji za méně doknalé aspekty zdejšího života, včetně finančních produktů souvisejících se studiem, modelů financování zdravotnictví, apd.

    OdpovědětVymazat
  15. Ne, astře, vy jste napsal:

    "nemohli byste alespon pro Cikanske ethnikum udelat ty skoly ZADARMO?"

    To ZADARMO chápu ve finančním smyslu, nikoli ve smyslu bodovacím. Proto jsem odpověděl, jak jsem odpověděl. O bodování jste nepsal nic.

    OdpovědětVymazat
  16. Jeste zaverecne upresneni, ktere se vaze k soucasne dobe, lednu 2008, zatimco puvodni prispevek byl psan pro jiny server v r.2005. Ctenar necht promine, ale i za tak kratkou dobu se mnohe zmenilo. Prumerny plat v CR dosahl ci presahl 20 tisic mesicne, naopak Klokani dollar byl drive kolem 20korun, predtim dokonce i 24, nyni jen korun 16 !!
    Koruna posiluje, dollar stagnuje ci pada, podminky se meni a vyviji.
    V CR se vede stale lepe a radostneji i kdyz samozrejme mohou byt vyhrady a jiz jsem slysel ano, ale jak pro koho. Na rozdil od stareho predsametoveho stavu dnes jiste stale vice plati: komu se neleni tomu se zeleni. Omlouvam se za nepovsimnuti, ze ac pan ministr Pilip kdysi rikal, stale mate v CR vzdelani ZADARMO stale jeste
    neplatite jako v Australii ci v USA. Zadarmo prestava byt zdravotnictvi, pry silne podrazily potraviny a dalsi jako energie, bydleni atd..Dohanite Zapad se vsim vsudy a neni to ZADARMO :-)
    sorry lepe takto :-(

    OdpovědětVymazat
  17. Ano, Ano, Ano Medvidku:-)


    To ZADARMO chápu ve finančním smyslu, nikoli ve smyslu bodovacím. Proto jsem odpověděl, jak jsem odpověděl. O bodování jste nepsal nic.
    ----------------------------------
    Mate tentokrat pravdu. Nenapsal jsem co napsano byt melo, ze to ZADARMO by muselo byt dvakrat. Prvni zadarmo je ze ne studium za penize, coz zatim v CR splnujete, to podruhe zadarmo by musely byt ony potrebne body pro prijeti na UNI.
    Zkouset to u Vas ani nemusite, nebot zdejsi praxe ukazuje, ze ac FSECHNO ZADARMO A BEZ BODU, presto zdejsi University nejsou prehlceny studenty z obyvatelstva prapuvodne Australskeho.

    OdpovědětVymazat
  18. o studiu v Australii pro studenty z CR a Slovenska ctete detaily
    Australie

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>