26. srpna 2008
Je to test mezinárodního postavení Ruska
Zatímco amerického klienta Kosovo uznává 46 států (¼ zeměkoule a 21 z 27 států EU), zatím se nezdá, že by někdo následoval krok Ruska a rovněž uznal ruské klienty Jižní Osetii a Abcházii. Pokud se k Rusku nikdo nepřipojí, dostane se do mezinárodní isolace, a to bez ohledu na to, že rusofobní pohled na události je více než svérázný: "Tbilisi zareagovalo na ruské a jihoosetské provokace a ve snaze znovu dostat pod kontrolu vzbouřenecké území poslalo 8. srpna vojáky do jihoosetského správního střediska Cchinvali. Rusko odpovědělo masivním útokem po zemi, ve vzduchu i na moři, během kterého gruzínské síly zatlačilo hluboko do vnitrozemí Gruzie. Po několika dnech bojů, které zanechaly nejméně stovky mrtvých a tisíce raněných a desetitisíce lidí vyhnaly z domovů, se aktivita přesunula na diplomatickou půdu."
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Moc států je neuzná, ale tipoval bych, že Rusko nezůstane zcela samo. Neznám poměry ve středoasijských zemích, ale ty by s tím nemuseli mít zas takový problém, a Bělorusko a nějaké exotické státy se možná také připojí.
OdpovědětVymazatPokud to budou jen tyto státy, tak se dobrovolně přiznají k závislosti na Rusku. Z modelu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti se stane Taiwan, ale na věci to nic nezmění.
OdpovědětVymazatOtázky nejen kolem Kavkazu pěkně sesumíroval tento blogger.
OdpovědětVymazatA Schwarzenbergovo zdůvodnění rozdílného postoje ČR ke Kosovu a k Osetii mne rozhodně neuspokojilo:
OdpovědětVymazat"Narozdíl od Kosova, kde jak známo, probíhala velmi intenzivní dlouhá jednání, většinou ve Vídni, ale také na jiných místech, zde to byl, bohužel, takzvaný zamrzlý konflikt, kde ve skutečnosti se jednání nekonalo. To je rozdíl. Druhý rozdíl je, že všechny mocnosti, které jsou teď angažovány a angažují se, včetně nás, i v Kosovu - žádný z nás není přímo zainteresovaný, není soused, nemá tam vlastní zájmy. Zatímco Rusko je jednou ze stran, která se v tom konfliktu angažovala. To je prostě poněkud odlišná situace. Nejde tady o nějaké mezinárodní společenství, nýbrž výlučně o akt Ruské federace."
Vodniku Tvuj odkaz na blog s "doternymi" otazkami, mi pripmenul dobu kolem r.68 kdy tehdy doterni novinari polozili nektere doterne zvedave otazky dlouholetemu komunistickemu ministru zahranicnich veci CSSR
OdpovědětVymazatVáclav David (31. března 1953 – 8. dubna 1968),
15 let byl tento soudruh poslusnou loutkou ruskych komunistu, poslusnym sluhou na mezinarodnim poli.
Na vsechny choulostive otazky proc tak a ne jinak, proc vzdy hlasoval v OSN jako CCCP, proc Ceskoslovensko nemelo svoji zahranicni politiku atd na vse mel pripravenu odpoved v podobe teto jedine vety ktera po nekolika otazkach odrovnala vsechny novinare : proc to ci ono proc tak a ne jinak vzdy odpoved znela STEJNE:
" Z principiálních důvodů"
,,,jiste Vy vsichni mladi, kdo by sel az tak daleko zpet a vzpominal na politicke temno pred r.1968, navic kdyz po r 1969 nasledovalo dalsich 20 let :-(
Dnes jiz ne ono stare komunisticke temno, dnes Vam nekteri politici Sametove mlzi :-(
Ty otázky jsou pěkné bláboly neználka, ale podezírám, že úmyslného.
OdpovědětVymazatSchwarzenbergovo zdůvodnění je velice sofistikované. Holt je to mezi českými politiky jiná liga. Osobně to ale vidím jinak.
OdpovědětVymazatZatím se zdá, že Rusko zůstane stejně jako Turecko se Severokyperskou tureckou republikou samo jako kůl v plotě.
OdpovědětVymazatNezústalo.
OdpovědětVymazatVida, máte pravdu. Zdá se tedy, že Nikaragua změnila postavení Ruska z "tureckého" na "taiwanské".
OdpovědětVymazatRusko to má obtížné, předem mu odpadají američtí spojenci a státy obávající se problémů se svými menšinami. Má v podstatě čtyři skupiny (nutno chápat ideálně, ne fakticky) států, na které může působit:
OdpovědětVymazat1. Máme rádi Rusko.
2. Nemáme rádi USA.
3. Řešíme si tím vztah s nějakým sousedem.
4. Nevíme pořádně, kde leží Abcházie či Osetie, ale když nám zdarma postavíte tu elektrárnu (dodáte vojenskou techniku, zafinancujete vládní stranu...), tak s tím nebudeme mít problém.
Nikaragua je zjevně druhá skupina.
A není spíš 4.?
OdpovědětVymazat