16. ledna 2010

Redakce

Podle zbožštělé wiki definice jsou nezávislá media taková, která
 • mají oddělený redakční dozor a procesy kontroly faktů;
 • tvůrci a osoby provádějící dozor při svém úsilí nespolupracují;
 • nejspíš mají vlastní pohled na dostupné primární zdroje a vlastní úsudek při jejich vyhodnocování.
Na anglické versi wiki to jako plk smazali, na cs: se z toho stalo dogma. Zdá se, že kdybych například z Tomáše Peciny udělal editora LW, který by rozhodoval o tom, co se zde bude publikovat, měla by LW redakci a z hlediska wiki by byla citovatelným zdrojem. Podívejme z toho úhlu pohledu na jednu starou metadiskussi Britských listů a Sprchy.

JK si především plete investigativní journalistiku a zpravodajství. To první je vyšetřování, které se od práce kriminální policie liší jen subjektem, to druhé je prosté referování o skutečnosti. Dále si plete aktivism a journalistiku. Aktivista chce věci měnit; novinář je jen popisovat. Tomáš Smetánka požadoval, aby Britské listy oddělily zpravodajství a zasláno. To je logické, ale neuvědomil si, že Britské listy žádné zpravodajství nemají, nýbrž pouze zasláno.

JK požadoval větší kultivaci zasláno. To je sporné, protože redakce k ní nemá prostředky; musela by v zásadě diskutovat sama. Navíc, jak je vidět na případu LW, diskutéři nechtějí přinášet nová fakta (= informovat = v zásadě zpravodajství), nýbrž názory. Proto JK mohl již před 8 lety napsat: "Britské listy se podle mého názoru v poslední době značně zideologizovaly" (se symptomatickým "IMHO", jako kdyby bez něj nešlo o názor, ale o factum).

5 komentářů:

 1. Existují ještě stránky, na kterých někdo ze vzteku kopíroval blog pana Peterse (Svobodná Lucerna Wikipedie, nebo tak nějak)?

  Nepamatuji si, zda tam bylo zavedeno 'posledních deset komentářů', ale pokud ano, tak by se tam dalo diskutovat lépe, než zde a obsah článků by byl stejně informativní, i když by na Svobodné Lucerně byl publikován s malým zpožděním!

  OdpovědětVymazat
 2. Pane Juchelko, Vy máte něco zásadního proti RSS čtečce? Pokud ano, mohu Vám nechat posílat všechny kommentáře na e-mail; budete je mít úplně první.

  OdpovědětVymazat
 3. Stávková pohotovost! Posledních deset čtenářů chce zpět posledních deset komentářů!

  OdpovědětVymazat
 4. Ještě to existuje, ale cca rok se tam neaktualisovalo. Škoda, že zemřel Max, mohl dodávat texty, Maule by je redigoval, a hned by cs.wiki měla další věrohodný zdroj.

  OdpovědětVymazat
 5. A kromě toho by se tím zvýšila kvalita LW (nikdo by neznehodnocoval blog svými komentáři)snad až k samotné dokonalosti.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>