9. ledna 2010

Žoldák a žoldák

Marxisté typu Kapitána jsou v koncích: Jejich nenávist k professionálním vojákům nesprávného typu (v nekommunistických armádách) jim znemožňuje effektivně popsat, co se vlastně stalo: Bývalý professionální voják AČR se stal žoldnéřem. Věta krátká, jasná a stručná. Marxisticky to však jednoduše popsat nejde. A nic na tom nezmění ani falešné Kapitánovo moralisování.

15 komentářů:

 1. Popravdě řečeno jsou dvě možnosti, kam mohl se svými schopnostmi jít. Do soukromé kontraktorské společnosti typu Blackwater či do českého podsvětí. Tím, že si vybral první možnost, se projevil vůči české společnosti ještě jako samaritán.

  S tím, co umí, si jej nemůže nikdo jiný dovolit zaplatit. Navíc třeba i na hůře placené místo v zásahovce jej nepřijmou. A nosit poštu či zakládat drobnou živnost či obchodní společnost by se mu asi nevyplatilo a asi to není to, co zrovna umí.

  OdpovědětVymazat
 2. No, jestli jsem marxista nevím. Ale ono je to stejně jedno, protože vám jde stejně jen o tu negativní nálepku. Naprosto nechápu, kde jste vzal toto:

  >Jejich nenávist k professionálním vojákům nesprávného typu (v nekommunistických armádách)

  Že nemám rád "profesionální vojáky" je naprostá pravda, ale nenávist je pro ně cit příliš hluboký, pokud zrovna nevraždí moji rodinu. Nevysvětlím vám to , vojínu teoretikovi, protože vám chybí jakákoli osobní zkušenost, netušíte, jak to v armádě chodí. Ale hlavně, jak je dnes módní, vysvětlujete těm hlupákům okolo, jak je to teoreticky správně:)

  Mimochodem, opravím vaši větu:

  Žoldák Jan Čermák si našel nového zaměstnavatele. Věta krátká, jasná a stručná. Postkomunisticky korektně to však jednoduše popsat nejde:)

  OdpovědětVymazat
 3. Ovšem ta první věta je dokonalá. Je vidět, že ji psal skutečný odborník na nenávist.

  Ona krátká, jasná a stručná věta "bývalý professionální voják AČR se stal žoldnéřem" je skutečně krátká, jasná a stručná, zároveň se však zcela míjí s kapitánovým sdělením a uvádí na pravou míru příběh, který nikdo nenapsal. Podstata kapitánova sdělení (alespoň jak já mu rozumím) je v tom, že dotyčný voják je žoldákem a vždy jím byl, přičemž je míněno jeho mentální a charakterové ustrojení, nikoliv právně-formální kvalifikace jeho momentálního kontraktu.

  Jasně a stručně: Kapitán míří do černého, kdežto vy, Petersi, střílíte hlučně pánubohu do oken.

  OdpovědětVymazat
 4. No, jestli jsem marxista nevím.
  V této věci rozhodně.

  Ale ono je to stejně jedno, protože vám jde stejně jen o tu negativní nálepku.
  Nikoliv, já nejsem marxista ani v tomto směru. Šlo mi jen o to pojmenovat věci pravými jmény.

  Nevysvětlím vám to , vojínu teoretikovi, protože vám chybí jakákoli osobní zkušenost, netušíte, jak to v armádě chodí.
  Tenhle fetiš autopsie je rovněž nefalšovaný marxism. Kapitáne, nepište nic o žoldnéřích, protože rovněž nevíte, jak to mezi nimi chodí. Jinak jste pokrytec.

  Žoldák Jan Čermák si našel nového zaměstnavatele. Věta krátká, jasná a stručná.
  Máte pravdu. Pointu svého textu jsem nezvládl.

  Postkomunisticky korektně to však jednoduše popsat nejde:)
  Ne, právo není žádný postkommunism. Ledaže by v roce 1949 byl postkommunism.

  OdpovědětVymazat
 5. Chtěl jsem ještě přidat odkaz na (podle mne úzce) související záležitost: http://tribun.bloguje.cz/829706-privatizace-americke-bezpecnosti.php.

  OdpovědětVymazat
 6. >Ne, právo není žádný postkommunism. Ledaže by v roce 1949 byl postkommunism.

  To jen moje špatná nálepka, přiznávám. Bohužel se nevyznám ve všech těch -ismech současnosti. Nevím jak nazval člověka, který v mnoha směrech uvěřil oficiální ideologii doby.

  Já nikterak nepopírám, že podle toho, co si kdysi velmoci dohodly, je definován žoldák jinak. Stejně tak ale zdůrazňuji, že právo nemá moc definovat obsah slov. (Před rokem 49. slovo žoldák neexistovalo?) Tak jako pojem vrah, oprávněná (nutná) sebeobrana, právo na něco, spravedlnost a nespravedlnost má jiný obsah v zákoně a v chápání většinové společnosti, stejně tak je i chápání slova žoldák jiné.

  >Tenhle fetiš autopsie je rovněž nefalšovaný marxism.

  Obvyklý omyl a klička u lidí, kteří žádnou osobní zkušenost nemají. Proč neříct, že osobní zkušenost těch druhých je na nic, je marxistická, a moudře kázat od zeleného stolu. Dobrý nápad!

  >Kapitáne, nepište nic o žoldnéřích, protože rovněž nevíte, jak to mezi nimi chodí. Jinak jste pokrytec.

  Nepiště o Janu Čermákovi, nevíte jak to s ním chodí:) Kromě veličin binárních, existují i veličiny analogové, zde je vše otázkou míry. Je to jako byste chtěl učit majitele řidičáku skupiny B školit v řízení náklaďáku a sám měl zkušenost maximálně s dětským šlapacím autíčkem:)

  OdpovědětVymazat
 7. Kapitáne, měl byste se smířit s tím, že právní pojmy definuje právo, stejně jako fysikální, např. atom, zase definuje fysika. Nebo snad žoldnéře považujete za přírodninu?

  Před rokem 49. slovo žoldák neexistovalo?
  Existovalo, v přesně v tom samém významu, jako dnes. Normální lidé nejsou marxisté, aby museli měnit pojmy, aby dostali "žádoucí" význam po vzoru Orwella.

  Proč neříct, že osobní zkušenost těch druhých je na nic
  To nikdo netvrdí. Ale o žoldnéřích toho z vlastní zkušenosti víte naprosto stejně jako já. Takže nechápu, jakým právem se nade mne povyšujete.

  Kromě veličin binárních, existují i veličiny analogové, zde je vše otázkou míry.
  Geniální. Jenže to mluví proti Vám. Protože pojem žoldnéř je právní, jste Vy tím řidičem šlapacího autíčka.

  OdpovědětVymazat
 8. Myslím, že jste svůj postoj podepřel velmi pádným argumentem:))

  >Mercenary, one who serves or acts solely for motives of personal gain, particularly a soldier who offers himself for service in any army which may hire him.

  Zcela neskromně si dovolím tvrdit, že jsem tvrdil něco velmi, ale opravdu velmi podobného:)) Čtete vůbec ty odkazy?

  Co se týká práva, dovolává se ho vždy hlavně ten, kdo je momentálně u moci, či má z něj nějaký prospěch. Velmi dobrým příkladem jsou oba naše poslední režimy.´Údajně protichůdné systémy mají naprosto stejnou podstatu - zajistit moc pro současnou elitu. Stejně tak je charakteristické nedodržování vlastních zákonů ve jménu moci a vysměch hlásaným principům vždy, když je to pro elitu výhodné.

  Nestavějte své životní hodnoty na tzv. právu, zvláště pak tom momentálním. Budete-li žít dostatečně dlouho, jednoho dne se probudíte a bude všechno jinak. Možná předefinují i toho žoldnéra:), ale význam toho slova zůstane.

  Mimochodem, toto je ML, kde to v origiále zní: Právo je nástroj vládnoucí třídy:)) Já tomu kdysi také nevěřil, ale fetiš autopsie, mne přesvědčil, že v tom kus pravdy je.

  Přejí příjemnou jízdu ve šlapacím autíčku:))

  OdpovědětVymazat
 9. Kapitáne, Vy zjevně nerozumíte psanému textu. "[A] soldier who offers himself for service in any army which may hire him," je co?

  Co se týká práva, dovolává se ho vždy hlavně ten, kdo je momentálně u moci, či má z něj nějaký prospěch.
  Ano, právo je vůle vládnoucí třídy povýšená na zákon, říká Lenin. V tom se s ním shodujete. Další důkaz Vašeho marxismu.

  Budete-li žít dostatečně dlouho, jednoho dne se probudíte a bude všechno jinak.
  Kapitáne, chrapounství je program, který může fungovat. Já si však myslím, že život bez ideálů nemá cenu, protože jak se pak lišíte od zvířete? Nijak.

  OdpovědětVymazat
 10. Voják, který se nabízí libovolné armádě, která ho chce najmout. A nebo to mám špatně? Říkal jsem něco jiného?

  >Další důkaz Vašeho marxismu.

  O mě to vypovídá málo, o ryšavém klasikovi to, že měl v tomto případě v podstatě pravdu. Pokud nejste slepý, měl byste to vidět i vy.

  >Kapitáne, chrapounství je program, který může fungovat. Já si však myslím, že život bez ideálů nemá cenu, protože jak se pak lišíte od zvířete?

  Petersi, stejně jako vy, z pohledu přírody velmi málo, přes vaši pýchu;) Ale to je jedno. Já vám sdělil názor a vy jste se nepokusil vyvrátit, místo toho jste se začal zajímat o ideály, kterým hrozilo poškození. Vás totiž nezajímá pravda, pouze vaše narůžovo natřené chiméry.

  OdpovědětVymazat
 11. Říkal jsem něco jiného?
  Ano:

  a) drtivá většina professionálních vojáků to nedělá, nýbž slouží svému státu a
  b) ani Čermák by se nenechal najmout islamisty.

  o ryšavém klasikovi to, že měl v tomto případě v podstatě pravdu.
  Jo, to si marxisté myslí. Ve skutečnosti se mýlil snad ve všem; marxistická devastace práva je jen jeden z aspektů.

  Pokud nejste slepý, měl byste to vidět i vy.
  To naprosto odmítám. Kapitáne, pokud o právu vůbec nic nevíte, tak o něm laskavě nepište, vypadá to víc než trapně.

  Já vám sdělil názor a vy jste se nepokusil vyvrátit
  Jak mám vyvrátit chrapounství? Otrok zřejmě přežije všechny régimy, ale má takový život cenu?

  Vás totiž nezajímá pravda, pouze vaše narůžovo natřené chiméry.
  Jaká pravda? Že když někdo drží hubu a krok, establishment ho zřejmě nechá na pokoji? To je banalita a nikoliv pravda.

  OdpovědětVymazat
 12. >Otrok zřejmě přežije všechny régimy, ale má takový život cenu?

  ?? Tak to už je na mě moc velký kotrmelec. Já se tady trefuju do součaného systému, vy ho hájíte a já jsem otrok, co drží hubu a krok:) Oslnivá logika.

  Nepřeju vám nic zlého, ale jen jednou na živo si přezkoušet vlastní odvahu by vám neuškodilo:) Možná byste potom lépe vážil slova o otroctví a odvaze.

  OdpovědětVymazat
 13. Budete se Kapitáne divit, ale chystám něco, co mnoha lidem po chuti nebude. Není to sice nic světoborného, ale přece.

  OdpovědětVymazat
 14. Není to sice nic světoborného, ale přece.

  Chcete naznačit, že se snad odvážíte podepsat některý článek vlastním jménem!?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>