14. února 2006

Mé vyjádření ke karikaturám

Každý má právo karikaturovat kteroukoliv postavu lidských dějin, včetně Muhammada. K tomu, co napsal Bohumil Doležal, není co dodat.

36 komentářů:

 1. "Každý má právo karikaturovat kteroukoliv postavu lidských dějin, včetně Muhammada."

  To je evropská postkřesťanská optika. Já vím, že v Česku to není tak vidět, ale zde ano - nejsme tu už jen my sami, bílí neznabozi a postkřesťané, je tu nezanedbatelná menšina jiných lidí, věřících muslimů, kteří jsou - ať se nám to líbí nebo ne - taky Evropané. Budeme se tedy muset naučit počítat i s jejich optikou anebo od nich Evropu etnicky vyčistit. Řada křesťanů (Vlk, ale i Vodník) si myslí, že každá sranda má svoje meze, které jsou dány nikoli státními direktivami, nýbrž elementárním vkusem a respektem. Když se Vám oběsí matka a já nakreslím visící ženskou, komicky se tvářící s vyplazeným jazykem a napíšu pod to "stará Petersová", tak jsem kromě své svobody dokázal řadu jiných svých vlastností, méně obdivuhodných. Myslím, že máte právo na ochranu před takovým Vodníkem, nejste povinnen strpět cokoli od kohokoli jen proto, že máme svobodu. Evropanům jen prospěje, když je muslimové naučí, že nějaké hranice tady jsou a měly by se respektovat.

  Vodník

  OdpovědětVymazat
 2. I petka je malo, bez ironie ;)
  M.

  OdpovědětVymazat
 3. To jsem rád, že jste se zase po letech shodli. :-)

  Co se týká staré Petersové. To byl nevkus a navíc osobní urážka. S Muhammadem není nikdo z nich příbuzný.

  Pokud dnes zakážeme karikatury Muhammada, co zakážeme příště? Karikatury Ježíše? Pak to skončí seznamem zakázaných knih a upalováním. Evropa je úžasná právě tím, co je v ní všechno povoleno. Proto je to tak báječné místo k životu.

  OdpovědětVymazat
 4. Ja nejsem proto to zakazovat, jsem spis proto se necertit a nedivit se, ze nekdo vyapeti protestuje a zapaluji se ambasady. Je to velmi nedusledne.
  m

  OdpovědětVymazat
 5. Teď jste krásně demonstroval hloubku nepochopení musulmanské duše: pro ně je urážka Proroka osobní urážkou, možná víc než pro Vás urážka Vašich blízkých. Prorok je muslimovi blíž než rodiče nebo děti. Co s tím naděláte? Budete ho měnit? Na nějakého "nového člověka" tu po zkušenosti s bolševiky není myslím nikdo zvědavý. Buďto je vystěhujete nebo se to naučíte akceptovat! My po nich chceme to neb ono, aby se naučili a sami se nemusíme učit nic??? Hm...

  Ad M: ;-)

  Vodník

  OdpovědětVymazat
 6. Každou kritiku lze vyjádřit slušně. Násilí je vyvolává pochybnosti o podstatě islámu a obavy z počátku války civilisací.

  OdpovědětVymazat
 7. To je stará debata. Nechci se přizpůsobovat, ani je nechci vyhánět. To je náš dům. Oni jsou na návštěvě, tak se musí přizpůsobit. Magnus má pravdu.

  OdpovědětVymazat
 8. Náš dům? Jako čí? Čechů? Němců? Keltů? Nebo těch to příjdou po těhle všech?

  OdpovědětVymazat
 9. Máte pravdu. Musí se přizpůsobit. Hlavně oni. Ale ne ve všem a ne jen oni, na nás je taky nějaký díl. Karikatury (IMHO některé stejně nevkusné jako příp. "stará Petersová") ukázaly jednu z těch oblastí: nic nám není svaté. Ale v tom jsme ve světě výjimkou, a to neznamená světlou výjimkou. Je třeba ubrat plyn, ba hodit zpátečku. To bychom brzo skončili v nějakém tom Sadeovském světě, kde je i svoboda vraždit a je na jednotlivci, aby se uměl ubránit (někdy mám pocit, že to v nějakých oblastech našeho života už začíná takhle vypadat).

  Vodník

  OdpovědětVymazat
 10. koukam, hledam, nenalezam.
  Petersovo osobni (implikovane zajmenem "ME") vyjadreni ke karikaturam...

  Vidim link na cizi clanek a lzivy titulek.

  b.

  OdpovědětVymazat
 11. Podle svoboda projevu není svoboda dělat cokoliv. Je to svoboda projevu.

  OdpovědětVymazat
 12. To je Váš problém, Boutrosi. Ostatním, co nejsou hnidopiši, to nevadilo.

  OdpovědětVymazat
 13. mne to taky vadilo, ... pak prisel mm , kouknul mi pres zada a vyrazu "MEE vyjadreni ke karikaturam" se smal asi 2 minuty :)))

  OdpovědětVymazat
 14. :-) No, je to můj blog. Poprvé vlastním něco takového.

  OdpovědětVymazat
 15. ...ale nevlastnite Dolezaluv clanek. Prestante se blabolive vymlouvat ;-))
  b.

  OdpovědětVymazat
 16. Je to zásadní věc, tady nám skutečně jde o demokracii, za chvíli se může totiž odpovědnost požadovat i u projevů na veřejnosti, to se potom může vztahovat na stále užší skupinu /jako to bylo za bolševika, ... kdo pobuřuje alespoň dvě osoby .../, a proč také nepožadovat, aby lidé odpovědně i mysleli. jvano

  OdpovědětVymazat
 17. ad jvano – ano přesně. Souhlas.

  OdpovědětVymazat
 18. Ale ona se požaduje už teď! Žádný politik nemůže být např. vulgární, ačkoli počet lidí, kterých by se nějaká prdel nebo hovno opravdu dotklo, je zanedbatelný. A tato hrstka jakousi formou automatismu "terorisuje" politiky, kteří tak nemohou nikoho ani poslat do prdele.

  A teď si představte, že tady v Evropě, za českými humny, je 25 milionů lidí, kterých se urážka Proroka dotkne víc než nějakou českou měštku může popudit nějaké to hovno. A Vy vyzýváte, abychom na ně nebrali zřetel. Tak co zbývá, než je vystěhovat?...

  Až se budou politici navzájem posílat do prdele a reklamy se budou hemžit postavičkami hrabivých Židů, pak budou mít takové hlášky nějaký kredit. Takhle je to jen projev xenofobie a dvojího metru.

  Vodník

  OdpovědětVymazat
 19. V ČR je x politiků vulgárních. V tom problém není.

  Zbývá to, aby se naučili stejně jako křesťané tolerovat a respektovat, že si můžeme dělat legraci i z Ježíše.

  Hrabivý Žid je stereotyp. Jinak souhlas, že PC je stejná zhouba jako muslimské nepochopení karikatur.

  OdpovědětVymazat
 20. Vulgární čeští politikové ale na veřejnosti vulgárně mluvit nesmí. I ten Bushův "major league asshole" byl zachycen bezděky.

  Křesťané nerespektují, když si někdo dělá srandu z věcí jim posvátných, navrch mnohdy vulgární a oplzlou. Ale nejsou (obvykle) teroristé a na jejich slušné verbální protesty dotyčná média srala a serou. To muslimové se k tomu postavili jinak a ejhle! Není to jen špatná visitka muslimů: je to i špatná visitka arogantních médií, která slušným hlasům nenaslouchají a ustoupí jen pohrůžkám hrubého násilí.

  Hrabivý Žid je stejný stereotyp jako muslim-terorista. Buď všechno nebo nic.

  Vodník

  OdpovědětVymazat
 21. Jo, je tu 25 M lidí, kterých se něco dotkne. Ovšem těch 25 M to nemá z vlastní hlavy, tu hlavu jim pěchují flanďáci, nevím kolik je muslimských flanďáků, ale každopádně je to v K. Takový flanďák může být nula, která si povídá to svoje, nebo to může být náboženský vůdce (ti anglosasové se s tím neserou, ale je lepší to říct na plnou hubu). Cesta k tomu vede přes stále větší háklivost na jakýkoli dotek a vydírání. Kolik přitom zajde jejich ovcí nebo ostatních lidí nehraje valnou roli. jvano

  OdpovědětVymazat
 22. Ad jvano: nevím, kde bydlíte a kolik znáte muslimů. Ani s těmi jejich "flanďáky" to není tak jednoduché, jak píšete. 25 M lidí se nenasere jen proto, že jim to flanďáci nakukali. A není "flanďák" jako "flanďák"...

  Vodník

  OdpovědětVymazat
 23. Proč by nemohli? Dělali to a dělají to. USA je jiný případ.

  Takže je dobře, že jsme křesťany postavili do patřičných mezí. Kdyby naše civilisace nebyla sekulární, nijak by se od zaostalé arabské nelišila.

  Media nesmí ustoupit! To by bylo kapitulantství. A vítězství úděsné PC.

  "Hrabiví Židé" nevyhazují WTC a GIs do vzduchu. To je ten zásadní rozdíl.

  ad jvano – naprostý souhlas.

  OdpovědětVymazat
 24. "Zbývá to, aby se naučili stejně jako křesťané tolerovat a respektovat, že si můžeme dělat legraci i z Ježíše."

  Naprosté nepochopení reality Petersi. Křesťané příliš netolerují a nerespektují, když si někdo dělá legraci z Ježíže, ale nic jiného, než vícemeně mlčet nebo lehce pokňourávat jim nezbývá. Jenže jde o skupinu žijící v západním kulturním okruhu, tedy, kde hlavní slovo má vícemeně sekulární společnost, stát oddělený od náboženství. Mají skoro stejný hlas jako Svaz chovatelů včel. Na druhou stranu islámské pojetí života je takové, že víra je těsně spjatá s politikou. To je jasná odpověď na všechny tirády kolem karikatur. ... Proč protest, proč ztotožnění celé zemi s rozhodnutím jednoho deníku, proč protest proti celému "západu", proč soutěž o karikatury holocaustu ... Nakládejme s tímto faktem, jak každý uznáme za vhodné.
  Oni jsou jiní, ale nejsou blbí. Tenhle dvojí metr, bohorovná proklamovaná tolerance k jiným jako maska co spadne ještě před koncem představení, by neoklamala ani 5leté dítě. Je naší tragédií, že jsme v pozici batolete, které věří, že když si zakryje oči tak není vidět.

  ALe aby bylo jasno, nejsem zastánce toho, aby se cosi zakazovalo,jsem proto, ať si každý nese následky svého jednání. Mne strašlivě vadí to překvapení z muslimské reakce. Zvlášť, když teď vím, díky jezovcově odkazu na Sprcha.com, že do muslimského povědomí o celém incidentu se dostaly i opravdu hnusné karikatury o proti kterým je i oběšená Petersová slabým čajíčkem.

  OdpovědětVymazat
 25. Ano, sekularisace je hlavní výdobytek Evropy. Nemyslím, že nějak inherentně křesťanská. A když může být sekularisováno křesťanství, může být sekularisován i islám – vizte Turecko či Egypt.

  My dvojí metr opravdu nemáme. Máme stejný metr na judaismus, křesťanství i islám. Je možno karikovat Mojžíše, Ježíše i Mohameda.

  Opravdu hnusné? Jsou 3: Mohamed jako prase, muslim souložený psem a Mohamed označený jako pedofil.

  První je standarní výsměšný obrázek. Druhý je infatilní vtípek, ale hnusný? Třetí je standardní křesťanská narážka na Mohamedovo manželství. Takže jakýpak hnus?

  OdpovědětVymazat
 26. Máme nejen jiné názory, ale i jiný vkus (viz "jakýpak hnus").

  Sekularisace náboženství je asi totéž jako odslanění soli nebo odslazení cukru. Je to de facto poškození, devalavace, a ten proces se nezastaví, když Vy poručíte (větru dešti).

  Vodník

  OdpovědětVymazat
 27. "Co jest císařovo císaři, co jest Božího Bohu." Takže asi tak.

  OdpovědětVymazat
 28. Jenže sekularisace náboženství je právě dávání císaři něčeho z toho, co patří Bohu.

  Vodník

  OdpovědětVymazat
 29. To je sporné. My si myslíme opak.

  OdpovědětVymazat
 30. Nejste trochu arogantní? Jak můžete mluvit za Evropany? Mluvíte za nepříliš silnou vrstvu fanatických atheistů a sekularistických pokrokářů. Nemluvíte za masy věřících Poláků, Italů, Španělů, ale i Němců a Holanďanů. Oni jsou Evropani stejně jako Vy (a já tvrdím dokonce, že mnohem víc než Vy).

  Vodník

  OdpovědětVymazat
 31. Mluvím za Poláky, Španěly a Němce. I oni, i když jsou věřící, plně uznávají sekulární stát, protože dobře znají Bibli o dělbě moci.

  Chápu, že nemluvím za Řeky. Ale to je Evropa jen s obtížemi.

  OdpovědětVymazat
 32. Sekulární stát, oddělený od Církve, akceptují samozřejmě i Řekové. Vy jste ale mluvil nikoli o sekularisaci státu, nýbrž o sekularisaci náboženství!

  Vodník

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>