4. dubna 2009

Moneyova genderová theorie

V ČR je americký sexuolog John Money (1921–2006) stále ještě nedoceněný. Jeho objev genderu (rodu) v roce 1955 byl vysoce novátorský, a proto byl zatížen některými omyly. Ale stejně jako je Darwinův objev evoluce i přes pozdější korrekce stále fundamentálně platný, tak ani Moneyova genderová theorie nebyla ničím překonána.

Oč jde? Zatímco pohlaví (sex) je biologicky dáno, sociální důsledky z toho faktu jsou vesměs sociální konstrukcí (gender). Dnes již víme, že pohlaví (sex) nelze libovolně volit, protože genderová identita přímo závisí na pohlaví, takže by už pokus s Davidem Reimerem (1965–2004) nikdo nezopakoval. Pohlaví (sex) nelze nikdy uměle potlačit a rod (gender) je k sexu akcesorický. Důsledky a rozsah genderu jsou však civilisační a je jen na nás, jaký mu dáme prostor.

3 komentáře:

 1. To, že je "gender" majoritně sociální konstrukcí je jasné,druhá část, tedy

  ...důsledky a rozsah genderu jsou však civilisační a je jen na nás, jaký mu dáme prostor...

  však již ne. Matoucí je dle mého ono slovo "konstrukt", které mylně naznačuje, že se dá identita (ať již genderová, sexuální, či jiná) měnit dle libosti, nebo spíše shora dle racionálních úvah intelektuálů a politicky korektních mravokárců. Každá identita člověka je historická, odvíjí se od dennodenní interakce lidí mezi sebou a nelze v ní odlišit společenský konsens od "tvrdé genetické reality" tam dole. Genderové identity má tedy západní civilisace pouze dvě, s poměrně jasně danými charakteristikami, i když se jejich náplň historicky měnila (částečná degradace ženské role ve společnosti křesťanstvím [i když i zde existuje silný proud "pohanského" kultu dvoření a rytířství], v porovnání se starořeckým vzorem úcty) a vždy se tak dá do budoucna čerpat z jiných pramenů.

  OdpovědětVymazat
 2. Panebože, to je zrůda horší než Mengele. Takový zbabělý pokrytecký úchylný zmetek, který se celý život úspěšně vydává za vědce. Sodoma Gomora proti tomu oáza ctnosti.

  OdpovědětVymazat
 3. To je nepochopení. Neměl jsem na mysli změnu genderové identity, pouze její vykázání tam, kam patří, tj. do totálního nevýznamna. S nejvyšší pravděpodobností patřím do haploskupiny R1a a význam to má nullový.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>