1. srpna 2010

České školy budou just segregované

Jak už jsem psal, rozsudek evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku D. H. a ostatní v. ČR z 13. 11. 2007 uložil ČR, aby zrušila segregované školy pro Romy, a to bez ohledu na to, zda mají krycí název zvláštní škola nebo základní škola praktická (ZŠP). Je přitom nerozhodné, že segregované ZŠP existují v ČR nezákonně, protože je školský zákon nezná, a § 5 písm. f) vyhlášky č. 73/2005 Sb., o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných, je tedy s ním v rozporu. Když tedy "Zástupci ASP dále jednoznačně deklarovali svou nespokojenost s chystaným rušením základních škol praktických," je to jasná známka toho, že MŠMT v praxi opravdu nic nedělá, na rozdíl od svého lživého tvrzení z 2. 9. 2009: "MŠMT realizuje celou řadu opatření směřujících k podpoře začlenění žáků ze sociálně znevýhodňujícího prostředí do hlavního vzdělávacího proudu." Mělo totiž stanovit jasný harmonogram, do kdy budou segregované školy zrušeny.

Jenže odborná veřejnost segregované školy zrušit nechce. A je úplně jedno, zda to zdůvodňuje sofistikovaně: "Protože už žák s inteligencí v pásmu výrazného podprůměru vzdělávací program běžné základní školy nezvládne," nebo natvrdo: „Zkuste si sami mít plnou školu diskriminovaných, denně řešit, že chodí zavšivení, ne zrovna čistí, že vám sprostě nadávají, že jejich podaření rodiče dnes a denně učitelům vyhrožují, protože si ti nadšenci dovolují vytknout jejich dětičkám, že ve škole se nekouří, nemočí se mimo toaletu, že nemají sprostě nadávat vyučujícím. Málokdo by po čase s touto elitou byl ve vyrovnaném duševním stavu.“ Těmto „odborníkům“ bych dal k úhradě odškodné za státní rasism, k němuž ČR byla a zřejmě opakovaně i bude odsouzena.

Kompromis možný není: Buď budou Romové chodit do normálních škol, nebo do segregovaných. Buď zrušíme institucionální rasism, což v USA dokázali již v 50. letech, nebo ani nadále na Západ kvůli státem prosazované diskriminaci patřit nebudeme.

11 komentářů:

 1. Osobně jsem pro školy segregováné, nejlépe dobrovolně, ale tím myslím opravdové "Separate but equal", nikoliv pro to, aby Romové byli cpáni do škol pro české slaboduché jedince.

  Postřeh mé přítelkyně: "Lužičtí Srbové bojují za svoje školy, ti samozvaní odborníci, kteří v ČR hovoří za Romy, by romské základní školy nikdy nepodpořili."

  OdpovědětVymazat
 2. Ale CO je na "tvrdém" výroku rasistického?

  Na základní školu jsem chodil s několika Romy. Nebyly s nimi problémy. Tady je debata o sociálně problematických žácích a ve "zvláštních" školách jsou nejen Romové.

  Jak vidno, o rasismus nejde. Je zcela jiná věc, nechtít v normálních školách obtížně zvladatelné jedince nebo děti s odlišnou barvu pleti. První případ je zcela ospravedlnitelný, je to nejenom obrovský nárůst práce a stresu pro učitele, ale především takové prostředí dokonale ubíjí talent a chuť rozvíjet se u nadaných žáků.

  OdpovědětVymazat
 3. Separate but equal je mýthus, tak to nikdy nefungovalo.

  OdpovědětVymazat
 4. Na tom výroku nic rasistického neshledávám; nicméně řešením není rasism = segregované školy.

  Tady je debata o sociálně problematických žácích
  Ano, ale řešením není segregace.

  Jak vidno, o rasismus nejde.
  Ale jde. Apartheid je druh rasismu.

  především takové prostředí dokonale ubíjí talent a chuť rozvíjet se u nadaných žáků.
  To však není omluvou pro segregaci = rasism.

  OdpovědětVymazat
 5. Probůh, jaký Apartheid ?!

  Můžeme se bavit o nedokonalostech českého systému základního vzdělávání, právním chaosu, o tom, že jsou některé děti (romské) posílány do "zvláštních škol" bezdůvodně, nebo pro lenost úředníků a učitelů prověřit jejich skutečný stav (věřím, že se tohle děje), ale NE o institucionalizovaném rasismu.

  V České republice není kodifikována praxe posílat romské děti (popř. jiné, než české národnosti) do jiných škol, než děti "bílé". Dokonce nelze mluvit ani o stínové praxi, kdy by se za zákony odehrávala celospolečenská rasistická nekalost. Romské děti běžně k vidění v normálních školách jsou, Romům není zakazován vstup do restaurací, neexistují "bílá" a "černá" sedadla v MHD. Tím vším se Apartheid vyznačuje. Ale v ČR tohle NENÍ.

  OdpovědětVymazat
 6. ZPŠ tvoří disproporčně Romové – více než 3x více, než by měli. To je apartheid a tedy i rasism.

  nebo pro lenost úředníků a učitelů prověřit jejich skutečný stav (věřím, že se tohle děje), ale NE o institucionalizovaném rasismu.
  Ne, to není žádná lenost, přečtěte si ty odkazy. To je úmysl. Ty úředníci přesvědčují romské rodiče, aby své děti dali do ZŠP, protože mají pocit (ti úředníci), že jim tam bude líp.

  V České republice není kodifikována praxe posílat romské děti (popř. jiné, než české národnosti) do jiných škol, než děti "bílé".
  Ale je. Není to sice černé na bílém (V ČR se málokteré svinstvo dá na papír. Pokrytectví převažuje.), ale taková je praxe.

  Romské děti běžně k vidění v normálních školách jsou
  Některé. Ty asimilované.

  Romům není zakazován vstup do restaurací
  Je. Využívá se k tomu cedulka "reservováno".

  Doporučuji Vám si o tom problému promluvit s Romy. Zdá se, že z Vás mluví přání a ne skutečnost.

  OdpovědětVymazat
 7. ZPŠ tvoří disproporčně Romové – více než 3x více, než by měli.

  Důvody jsou jasné.

  1. Romové mají vrozeně nižší inteligenci než Evropané. Na téma rasa a inteligence hezky píší autoři jako Rushton, Levin, Herrnstein, Lynn, Bakalář, Murray, Jensen i jiní odborníci.

  2. Když matka v těhotenství chlastá, kouří jak fabrika, fetuje a dělá další podobné věci, má na inteligenci jejího potomka negativní vliv i prenatální fáze jeho života. Asi se shodneme, že Češky se chovají v těhotenství v průměru daleko odpovědněji než Romky.

  3. Životospráva, výživa, léčení a prevence. Špatně živené (v ČR nejde o hladovění, ale zkrátka o špatnou výživu) děti mají často narušený fyzický vývoj, včetně vývoje mozku.

  4. Sociální a kulturní vlivy v předškolním věku, ale i v době školní docházky, které činí mnohé romské děti pro základní školu nepužitelné a integrace za každou cenu je v takovémto případě spíše noční můrou pro ony děti, ale i učitele či jejich spolužáky.


  Jistě nelze vyloučit, že v řadě případů skoční v praktických školách romské děti, které tam nemají co dělat. Dokonce jsem přesvědčen o tom, že se tomu tak děje. Často mi to celé přijde, že jde o volbu mezi dvěma zly. ZPŠ, která má být určena pro postižené a mentálně retardované, a klasickou ZŠ, která je prostě nad síly řady romských dětí a akorát se v ní trápí.

  Na druhou stranu to, že je ve školách pro děti se sníženou inteligencí disproporčně zastoupena skupina, která má v průměru nižší inteligenci, by nebylo samo o sobě zas žádné velké překvápko.

  Rozsudek ESLP ve věci D.H. a ostatní proti České republice je opravdu spíše politické prohlášení. Stačí se kouknout, kolik pozornosti se tam věnuje individuálním stěžovatelům a okolnostem jejich případů.

  Navíc ten rozsudek označuje české Romy paušálně za méněcenné a neschopné (viz nesouhlasné stanovisko soudce Borrega).

  OdpovědětVymazat
 8. Milý Petersi, nevím jak naloží s "rozhodnutí" E-soudu ministerstvo, ale ujišťují vás, že rozumní rodiče si s ním vytřou ... víte co myslím. Nevím sice, jak to kdo konkrétně udělá, ale věřte mi, dopadne to takto dopadne. I zhovadilí soudruzi si mysleli, že poručí a zlomí mladou generaci pro sebe a podívejte se kde jsou dnes:) Vy s těmito názory, přes podporu státní silových složek, skončíte na stejném smetišti dějin, jako oni. Ve skutečně důležitých věcech, jako jsou vlastní děti, si lidé moc poroučet nenechají.

  Ještě jednou pro rozšíření vašich obzorů, vztah s cikány menůže býti rasismem, lébrž je to stejná rasa, totiž bílá. Navíc to není o rase, ale chování, vyoblékaného, inteligentního a slušně se chovajícího cikána nepoznáte od příslušníků mnoha jižních národů.

  OdpovědětVymazat
 9. Antiromské xenofobii se pro jednoduchost říká rasism, aby se to nemuselo pořád složitě vypisovat.

  Jinak mi přijde úžasné, když se tak statečný bojovník proti PC jako Vy bojí napsat sprosté slovo.

  A nejde ani tak o rodiče. Jde o to, aby stát zrušil ZŠP, a to bez náhrady.

  Jinak s tím smetištěm dějin jste poněkud zaspal dobu. Neříkali to Vaši soudruzi o kapitalismu?

  A když už používáte rasistický výraz "cikán", proč jej píšete s malým písmenem? Od kdy se jména národů píší s minuskami na začátku?

  OdpovědětVymazat
 10. >Antiromské xenofobii se pro jednoduchost říká rasism

  Nikoli, tak to tomu říkají pouze, které bych nazval kulturními teroristy:) Pro jednoduchost. Mimochodem nejde o zjednodušení, je snadno rozpoznatelná snaha naroubovat odpor k lůze na paragrafy trestního zákoníku a zastrašit nositele těchto názorů.

  >Jinak mi přijde úžasné, když se tak statečný bojovník proti PC jako Vy bojí napsat sprosté slovo.

  Považujete-li napsání sprostého slova za statečnost, tak prosím, nemám co dodat a ve světle těchto parametrů jsem asi opravdu zbabělec:)

  >A nejde ani tak o rodiče. Jde o to, aby stát zrušil ZŠP, a to bez náhrady.

  A to se právě mýlíte. Jde o rodiče. Pokud nebudou segregovat školy podle schopností, nastane segregace škol rodiči podle kvality. To si opravdu myslíte, že (minimálně ti majetnější) pošlou své děti do jedné třídy s něčím takovým? Nebude to tím, že žádné děti nemáte a jste jen těžký teoretik?

  >A když už používáte rasistický výraz "cikán", proč jej píšete s malým písmenem? Od kdy se jména národů píší s minuskami na začátku?

  Cikán není rasistický výraz, protože:

  a) zjednodušuji:)
  b) čeština, stejně jako většina evropských jazyků, nemá jiné slovo a ROM je pevná paměť v počítači
  c) je to běžné slovo i v sociologických studiích i z doby zcela nedávné
  d) mnohé primitivní národy se sami označují prostě jen jako "lidé" a není vůbec žádný důvod, proč by pro ně jiné jazyky měly tento termín rezervovat. To, že se pár cikánu v 70. letech sešlo a označilo se na Rómy, se jazyka českého netýká.
  e) když přede mnou někdo řekne Rom, vždycky se zeptám, koho tím vlastně myslí. Většinou to nakonec přeloží, jako cikán:)

  Malé písmeno proto, že žádný cikánský národ neexistuje. Jsou to kmeny, které spolu nemají mnoho společného a jen náš civilizační pohled je hází do jednoho pytle spíš podle převažujícího asociálního chování.

  OdpovědětVymazat
 11. Kapitáne, klidně si nálepkujte, jestli si myslíte, že Vám to pomůže. Jiný smysl to nemá.

  Mimochodem nejde o zjednodušení, je snadno rozpoznatelná snaha naroubovat odpor k lůze na paragrafy trestního zákoníku a zastrašit nositele těchto názorů.
  To je nesmysl. Jestli výraz "rasism v užším slova smyslu a xenofobie, zejména antiromská" Vám přijde jednoduchý, tak Vám mohu říci, že ho, jen abych uklidnil Vaši inženýrskou dušišku, používat nebudu a vystačím si s prostým "rasism".

  Rasism jako takový by trestný být neměl, pouze by to měla být přitěžující okolnost.

  těchto parametrů jsem asi opravdu zbabělec:)
  A co jiného, když se censurujete na serveru, kde se censurovat nemusíte a klidně byste zde mohl popírat i holocaust, kdybyste byl občan svobodné země, např. USA.

  Nebude to tím, že žádné děti nemáte a jste jen těžký teoretik?
  Ne, je to tím, že jsem na rozdíl od Vás jsem postřehl, že ČR je členem Rady Evropy. Pokud jsme si chtěli zachovat orientální zvyky, tak jsme neměli vstupovat do uskupení civilisovaných zemí jako je Rada Evropy nebo Evropská unie.

  čeština, stejně jako většina evropských jazyků, nemá jiné slovo
  Má. "Rom" je normální české slovo; neexistuje Čech, který by mu nerozuměl.

  je to běžné slovo i v sociologických studiích i z doby zcela nedávné
  Ano, nicméně
  a) je nepřesné a
  b) má rasistické konotace

  V době nedávné jsme říkali "Cařihrad" a nyní ne. Vadí Vám to? Před rokem 1935 jsme říkali "Persie" a nyní ne. Vadí Vám to?

  mnohé primitivní národy se sami označují prostě jen jako "lidé"
  Češi jsou primitivové?

  není vůbec žádný důvod, proč by pro ně jiné jazyky měly tento termín rezervovat.
  Je. Tím je zdvořilost. Ta Vám zřejmě chybí.

  To, že se pár cikánu v 70. letech sešlo
  To nebylo pár tuláků a zlodějů, ale zástupci romského ethnika. Taky se vysmíváte slovanskému sjezdu v roce 1848?

  Všichni Romové se označují jako Romové, nebo alespoň svou reč jako romštinu. Cf. "všichni Romové si v rámci základní dichotomie vůči neromům (gádžům) říkají Romové (dokonce i ti, kteří se jinak od ostatních Romů distancují autonymem Sinti, Cale, Manuš, atd.)" Chce to více studovat problematiku a méně hlásat ideologii.

  když přede mnou někdo řekne Rom, vždycky se zeptám, koho tím vlastně myslí.
  Ano, jste hrdý na svůj rasism. To máte být na co.

  Malé písmeno proto, že žádný cikánský národ neexistuje.
  Protože Kapitán tak rozhodl. Proč Romům upíráte ethnicitu? Nesplňují snad všechny znaky národa?

  Jsou to kmeny
  I pokud přistupím na vaši rasistickou theorii, že Romové nejsou národ, ale pouhý kmen, i příslušník kmene se označuje velkým písmenem: Frank, Norman, Azték.

  které spolu nemají mnoho společného
  Společný jazyk a společné dějiny jsou snad málo?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>