14. prosince 2007

Konkurence Wikipedii

via wiki. Tentokrát jde o opravdu do tuhého. Novou wikipedii zakládá totiž Google. Pracovní název je the knol project: "Earlier this week, we started inviting a selected group of people to try a new, free tool that we are calling "knol", which stands for a unit of knowledge. Our goal is to encourage people who know a particular subject to write an authoritative article about it. The tool is still in development and this is just the first phase of testing. For now, using it is by invitation only. But we wanted to share with everyone the basic premises and goals behind this project.

The key idea behind the knol project is to highlight authors. Books have authors' names right on the cover, news articles have bylines, scientific articles always have authors -- but somehow the web evolved without a strong standard to keep authors names highlighted. We believe that knowing who wrote what will significantly help users make better use of web content."

Jak vysvětluje Živě, je ale založen na úplně jiném systému než wiki: "Google zároveň dovolí vytvořit stejné téma více autory. Lidé pak mohou témata hodnotit, podle toho a výsledků parametru PageRank se pak řadí v seznamech a třeba i při vyhledávání." Proto mu dávám mnohem větší budoucnost. Místo nekonečných dohadů s nejrůznějšími Cyniky demokracie sama rozhodne, kdo z nás je lepší. K tomu též jedna předpověď.

0 – počet kommentářů:

Okomentovat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>