3. prosince 2009

Jsou České dráhy jsou veřejnoprávní subjekt?

Radim Jančura prohlásil: "A jejich mluvčí pan Martínek (hejtman Pardubického kraje Radko Martínek - pozn. LN) tvrdí takové základní právnické nesmysly, že České dráhy jsou veřejnoprávní subjekt, přitom jsou soukromoprávní - jako my."

České dráhy, a. s. jsou zřízeny zákonem č. 77/2002 Sb., o akciové společnosti České dráhy, státní organizaci Správa železniční dopravní cesty a o změně zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 77/1997 Sb., o státním podniku, ve znění pozdějších předpisů. 100% vlastníkem všech akcií je stát. Na základě těchto 2 znaků lze dovodit, že ČD jsou veřejnoprávní subjekt.

2 komentáře:

 1. Tento problém vyplývá z toho, že rozdělení subjektů na soukromoprávní a veřejnoprávní je v České republice věcí nauky, nikoli legislativy.

  Často se to řeší v souvislosti s poskytováním informací podle zákona č. 106/1999 Sb. Bylo nicméně judikováno, že k vp charakteru postačuje, aby obchodní společnost byla pod veřejnou kontrolou vyplývající z vlastnictví akcií. To byl případ informací o královéhradeckém fotbalovém stadionu, o letišti Praha-Ruzyně nebo naposledy o JETE.

  Sám jsem takto vyhrál spor s nemocnicí v Kladně, která odmítla poskytnout informace, přestože jejím zřizovatelem je kraj.

  PS: Vidějí, v. p. Kreutzfeld? Takhle se musí informovat, ne nějaké jejich názory, nebo snad dokonce "emoce"! To se tady v novém régimu netrpí, emotovat si můžou na Lopuch!

  OdpovědětVymazat
 2. Cílem pana Jančury v žádném případě není korektní a přesné vyjadřování, ale "pokračování obchodu jinými prostředky". Přišel o kšeft, tak se mstí a snaží se zmanipulovat situaci ve svůj prospěch. Jeho vyjádření je třeba chápat a přikládat mu váhu v tomto kontextu.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>