12. prosince 2009

Zadržitelný vzestup Filipa Sklenáře

Nikdo nikdy nepochyboval, že Filip Sklenář umí psát (s výjimkou Štefana Švece). Jeho talent oceňují tak rozdílní lidé jako Eva Pallotto a Věra Tydlitátová.

Jenže častým problémem takto talentovaných lidí je neukázněnost. Filip je často na štíru s fakty. Švec uvádí: "A mimochodem: Poe opravdu nepsal Havrana podle Filozofie básnické skladby, a v jejím textu opravdu nepojmenoval principy, které považoval za obecně platné pro psaní básní. To, že to v ní tvrdí, neznamená vůbec nic, jiný velký ironik navrhoval s podobně vážnou tváří vařit a pojídat irské děti." Nicméně nejlepší rozbor Filipova volného vztahu k realitě přinesl Daniel Deyl:
Takže tak. Zaprvé: nechápu přesně, proč se FS domnívá, že "si rád do LGBT hnutí vrtne nejspíš ze stejných důvodů" jako Matthew Parris a Andrew Sullivan, ačkoli nezná nejen jejich názory na tuto věc, nýbrž dokonce ani žádné jiné. Připadá mi to jako argumentační nedůslednost, budu-li velmi zdvořilý.

Zadruhé, zajdové se v Londýně nelovili na záchodcích poblíž Trafalgar Square, nýbrž na Clapham Common (jak by mohl dosvědčit Ron Davies, ministr ve vládě Johna Majora, jehož to stálo místo).

Zatřetí, ozbrojený anglický bobby by homosexuála chytal jen stěží. Od roku 1820 chodili britští policisté po ulicích neozbrojeni - až do roku 1999, kdy jim prima progresivní labouristická vláda (s de facto přiznaným homosexuálem Peterem Mandelsonem postupně ve třech důležitých funkcích) přikázal nosit pistole. Pro naši debatu jsou to detaily nepodstatné, ale pomáhají ilustrovat můj závěr, že totiž text FS nestaví na základech přespříliš pevných.

Celá ta flame war začala úvahou Deyla o gay aktivistech. To vyprokovalo Filipa k jejich zuřivé obhajobě, kde, jak je vysvětleno výše, byl na štíru s fakty. Polemika utichla finálním Filipovým textem.

A oslím můstkem se dostávám k Alkibiadovi, který nedávno opustil řady Lucerny wikipedie. Je mi to líto. Vedle Tomáše Peciny a Vodníka patřil k nejlepším akvisicím LW. Byl to Filipův pravý opak. Jeho články jsou informačně bohaté. Je na něm vidět západní vzdělání. Píše o textech, o jejichž autorech jste nikdy ani neslyšeli, natož abyste je četli. Nejlepším způsobem naplňoval poslání LW: informovat. Proto jsem ho chránil před sprostými útoky Magna Maxima, který nevydýchal Alkibiadův jiný světový názor.

Bohužel, v poslední době se vzhlédl ve zdejší módě: diskutovat. Dosti nešťastně. Rusofilství mi jde na nervy, o americké zahraniční politice se mi diskutovat nechce. A co horšího: Zaměňování kommunistické doktríny nevměšování se stovkami let starším konceptem souverainity, neschopnost pochopit podstatu přečinu pomluvy.

To už nebyl starý dobrý Alikibiades. Nedá se nic dělat, budu muset více sledovat Délského potápěče, kterého jsem v poslední době zanedbával. To je ideální blog: Informačně bohatý a nediskutuje se tam prakticky vůbec. LW nebude zatížena nepravdivými údaji a nebudu si pořád muset hrát na wikiversitu, což je to poslední, co by mne bavilo a zajímalo. Proto uvažuji o tom, že budu mazat příspěvky, kde bude libovolná faktická chyba.

10 komentářů:

 1. Byl to starý dobrý Alkibiades - v článcích i v diskussích. Vy jste IMHO nevydejchal to, že jste tu se svou rusofobií v menšině a podařilo se Vám nevhodnými poznámkami a zásahy do bloggu zase*) vyštvat jednoho z nejkvalitnějších autorů A diskutérů.

  *) tím prvním byl TP, který se sem ovšem - naštěstí pro Váš blog - pravidelně vrací

  OdpovědětVymazat
 2. To "zase" si vyprošuji. Tomáš Pecina odešel proto, že jsem si musel vybrat mezi ním a MMM. Nebyla to lehká volba, ale myslím, že jsem se rozhodl správně.

  OdpovědětVymazat
 3. Pokud si vzpomínám TP odešel proto, že jste odmítl plošně gumovat trolly (všechny); neměl jsem pocit, že byste byl postaven před výběr a dal přednost MMM. Ale třeba si to přesně nepamatuju...

  OdpovědětVymazat
 4. GP: mohu se jen dohadovat proč Vás nebaví diskutovat o americké zahraniční politice... ; )

  OdpovědětVymazat
 5. Jak "správné" bylo vaše rozhodnutí, o tom svědčí problémy, které právě řešíte. Já na svých blozích žádné problémy s trolly nemám, a pokud vím, dosud nikdo mne nikde kvůli mému publikování neudal.

  OdpovědětVymazat
 6. Filip je kapitola sama pro sebe. Podle něho nemůžete nastavovat měřítka.

  OdpovědětVymazat
 7. Nikoli, mýlíte se. Vaše problémy se opakují poněkolikáté, nejde o žádné "specifické osobnosti", nýbrž o celkem evidentní pattern.

  OdpovědětVymazat
 8. Já nechci píchat do vosího hnízda, proto nebudu rekriminovat minulé události a vysvětlovat, jak to bylo.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>