23. července 2006

Nutnost americké vojenské základny

Pro některé lidi je souhlas s US vojenskou základnou roven vlastizradě. Nechápu proč. Pokud si pamatuji dobře, tak v minulém století USA 2x této zemi vojensky pomáhaly a ani jednou se vůči ní nedopustily aggresse. Jaký to rozdíl od SSSR.

Důvodem, proč se UK v roce 1938 na ČSR vykašlalo, bylo slovy Chamberlaina: "O té zemi nevíme nic." Pokud zde USA budou mít základnu, budou o ČR něco vědět. A co se týká US vojáků, nelze srovnávat gentlemany ze Západu s barbary z Východu.

21 komentářů:

 1. Co se dělo během válek počátkem/v polovině 20. století je málo důležité pro současnost. Nejdůležitější je skutečnost, že ta základna již ze své povahy slouží jen zájmům vzdálené velmoci, které se právě v té nejpodstatnější otázce (které území má být radioaktivně zamořeno v "příští možné válce") nekryjí se zájmy obyvatel tohoto státu.

  OdpovědětSmazat
 2. A ještě jednu poznámku bych k tomu měl: ano, Chamberlain to řekl, ale nebyl to skutečný důvod. Důvodem bylo, že si uvědomoval, že pro Británii znamená účast ve velké válce ztrátu kolonií.

  OdpovědětSmazat
 3. Podle mne to je naopak pro současnost hodně důležité, »jvano«.

  Nikdy jsem nepatřil a ani nepatřím k nějakým obdivovatelům USA, ale kde bychom všichni bez těch Američanů a jejich pomoci byli?

  Srovnávat americkou armádu a její evtl. základnu na území ČR se sov. (Rudou) armádou, která si v ČSSR ostatně dělala co chtěla, to může jen opravdový ignorant.

  OdpovědětSmazat
 4. Nemyslím. Do války kvůli Polsku šel.

  OdpovědětSmazat
 5. Kde bychom byli bez Rudé armády a barbarů z východu, to se dá říci stejně dobře. Moje vděčnost k jakýmkoli osvoboditelům nejde tak daleko, abych si nechal padat na hlavu atomovky, které si svou politikou zasloužili oni.

  OdpovědětSmazat
 6. Ovšem ta pomoc byla opožděná oproti ruské a ve srovnání s ní nevýznamná.

  OdpovědětSmazat
 7. Britská diplomacie se pokusila obrátit Hitlera proti Sovětskému svazu. V době napadení Polska bylo zcela zřejmé, že se jejich záměr nezdařil (pakt Molotov - Ribbentrop).

  OdpovědětSmazat
 8. V době napadení Polska bylo zcela zřejmé, že se jejich záměr nezdařil

  Pouze se opozdila jeho realizace. Nakonec museli obětovat i Francii. Pro Angličany snadná oběť.

  OdpovědětSmazat
 9. Kdepak, ovládnutí Francie Německem bylo něco, co připustit opravdu nechtěli. Sjednocení kontinentu je tradiční noční můra britské diplomacie.

  OdpovědětSmazat
 10. Jaká bezvýznamná pomoc Američanů? Vždyť Rusové na válku nebyli připraveni. Neměli ani kloudnou výzbroj a bez materiální pomoci USA by byli ztraceni.

  OdpovědětSmazat
 11. Rusové by byli ztraceni bez materiální pomoci USA.

  To je naprostý nesmysl. Američané se začali výrazně podílet na dodávkách válečného materiálu SSSR až v době kdy už bylo rozhodnuto. Jejich pomoc tedy pouze snížila sovětské ztráty v posledních letech války.

  OdpovědětSmazat
 12. neznalek je vystizny nick:

  Forty convoys, with a total of more than 800 ships, including 350 under the U. S. flag, started on the Murmansk run from 1941 through 1945. Ninety-seven of those ships were sunk by bombs, torpedoes, mines, and the fury of the elements. Were the Murmansk convoys instrumental in keeping Russia in the war? They carried more than 22,000 aircraft, 375,000 trucks, 8,700 tractors, 51,500 jeeps, 1,900 locomotives, 343,700 tons of explosives, a million miles of field- telephone cable, plus millions of shoes, rifles, machine guns, auto tires, radio sets, and other equipment.
  The first convoy to Russia--six English ships and one Russian--sailed from Scotland in August of 1941 and delivered 15,000 tons of cargo without incident. The first Liberty ships to make the Russian run were the R. H. Lee, Zebulon Vance, John Randolph, and Francis Scott Key, which set out for Murmansk in the early convoys of 1942.

  OdpovědětSmazat
 13. Jo, a všechen ten matroš šel Stalinovi, protože ten měl jiný páky než americká vláda, když chtěl, aby se s tím někdo nechal zabít.

  Mimochodem, hrdinství sem, hrdinství tam, na pláže do Normandie poslali nováčky, kteří nebyli hned schopni rozeznat, že je to sebevražedná akce. Zkušení vojáci by se patrně vzbouřili.

  OdpovědětSmazat
 14. Kdyby nebylo sovětské armády, osvobodili by nás Američané.

  OdpovědětSmazat
 15. On Hiler nebudoval Atlanský val jen tak pro nic za nic.

  OdpovědětSmazat
 16. Kdyby nebylo sovětské armády, osvobodili by nás Američané.

  Ještě lépe. Kdyby nebylo sovětské armády, Hitlera by proti bolševikům nikdo nepotřeboval. K okupaci naší země nacisty by tedy vůbec nedošlo.

  OdpovědětSmazat
 17. Sjednocení kontinentu je tradiční noční můra britské diplomacie.

  Ovšem trvalé sjednocení. Hitler dobyl Francii, a ještě ne celou, dobrodružným výpadem. Povaha jeho režimu zaručovala brzké střetnutí s komunistickým Ruskem, což bylo jasné v podstatě každému. Pokud Británie vládla moři aspoň kolem Evropy, zachovávala si kontrolu nad konfliktem.

  OdpovědětSmazat
 18. Došlo. Hilter nás spolknout chtěl.

  OdpovědětSmazat
 19. Tak už vím, co bych si měl myslet o americké základně:

  TISKOVÁ ZPRÁVA

  V Praze dne 27. července 2006

  Konzervativní strana plně podporuje zřízení protiraketové základny armády Spojených států na území naší republiky.

  Vyzýváme všechny odpovědné činitele, aby nepodlehli populismu a přes současný nesouhlas většiny české veřejnosti prosadili zřízení této základny, pokud nás o to vláda USA požádá.
  Vyzýváme ministry obrany a zahraničních věcí, aby zbytku svého funkčního období využili k vysvětlení odborných i zahraničně politických aspektů základny svým méně informovaným kolegům ve vládě.

  Vyzýváme vládu České republiky, aby jasně vysvětlila veřejnosti důležitost této základny pro obranu západní civilizace a pro posílení euroatlantické sounáležitosti, která je pro západní civilizaci životně důležitá. Základna nejenže zvýší naši bezpečnost, ale zvýší i naši důvěryhodnost a mezinárodní prestiž.

  Snaha některých politiků zbavit se odpovědnosti a zalíbit se většinovému mínění přesunutím rozhodování na občany formou referenda je nezodpovědná. Je právě rolí politické reprezentace nebýt ve vleku veřejného mínění, ale sledovat skutečný státní zájem a vhodnou komunikací s veřejností vysvětlit zásadní důvody pro zřízení protiraketové základny na území České republiky.

  Jan Kubalčík
  místopředseda

  Martin Rejman
  kancléř

  Ano, hlavně nepodlehnout veřejnému mínění!

  OdpovědětSmazat
 20. Jinými slovy: přestaňme si hrát na demokracii a ukažme lidu, že jeho volení zástupci nerozhodují v jeho zájmu, nýbrž v zájmu jiném, a tomu lidu, který je k tomu zastupování zvolil, to pak eventuálně vysvětlí - nebo taky ne...

  OdpovědětSmazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>