10. července 2006

Nedostatek dobré vůle

Bohumil Doležal napsal: "Česká politika se začíná podobat stroji na vršení nezodpovědných klukovin. Pravice si nic kloudného vymyslet nedovede a levice si zjevně nic kloudného vymyslet nechce, protože je přesvědčena, že to nemá zapotřebí. Tak výrazný nedostatek dobré vůle (a zároveň pevné přesvědčení, že dobré vůle není v tuto chvíli v politice zapotřebí) tu do listopadu 1989 ještě nebyly. A bylo by nespravedlivé zamlčet, že vlajkonošem této politiky je Jiří Paroubek."

Nemohu si pomoci, ale pláče na nesprávném hrobě. Skutečným viníkem je Mirek Topolánek, který dodnes nepochopil, že sice vyhrál volby, ale že je mu to na nic. To však bylo jasné každému analytikovi, když viděl, jak se Topolánek jal sestavovat "stovkovou" vládu, jako by se nechumelilo. Zdá se, že dodnes nepochopil, že 100 ≠ 101.

Update: Tak už to pochopil.

5 komentářů:

 1. Ono to není jednoduché, Paroubek má jednu cestu do naprostého průšvihu jistou - jakkoli uhnout od své současné politiky a umožnit ODS vytvořit vládu. Ví to, není hloupý, takže to v žádném případě neudělá. Přijmout pár ministerstev ve vládě, ve které by byla ČSSD ve všem podatatném přehlasována pravicí se od toho příliš neliší. Takže předčasné volby, co jiného.

  OdpovědětSmazat
 2. No, kdyby ODS neumožnil vytvořit vládu ani v případě, že by se plazila po kolenou, tak by si odradil i ten zbytek centristických voličů, které ještě má.

  Nezáleželo by na pár ministrech, ale na koaliční smlouvě. To jest té opravdové, nikoliv této hračičkovské menšinové.

  OdpovědětSmazat
 3. ČSSD nemá žádný "zbytek centristických voličů", ale tito voliči tvoří páteř jejího elektorátu. Protože svou volbou dali najevo, že nechtějí vládu pod vedením ODS, nemám dojem, že by jim současná Paroubkova obstrukční taktika příliš vadila. Facit: souhlasím s p. Vaněm.

  OdpovědětSmazat
 4. Gros elektorátu ČSSD tvoří levicoví voliči, o něž soutěží s KSČM.

  OdpovědětSmazat
 5. O levicové voliče se sice ČSSD přetahuje s KSČM, ale ti jí nikam neutečou - i hlas pro KSČM je v konečném efektu hlasem pro sociální demokracii, jak se v posledních letech ukázalo.

  Důležitější jsou středoví voliči, ti vždy rozhodují volby.

  OdpovědětSmazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>