Dnes jsou z pochopitelného důvodu media plná textů o počátku Sametové revoluce. Za zajímavější otázku považuji stanovení toho, kdy Sametová revoluce skončila.
Všeobecně se uznává, že to bylo 29. prosince 1989, kdy byl Václav Havel jednomyslně zvolen presidentem Československé socialistické republiky. Nejasno do celé věci vnesl nedávno ústavní soud, který v rozhodnutí Melčák v. Parlament nepřímo tvrdil, že 6. března 1990 ještě revoluce trvala, neboť jednorázové rozhodnutí ČNR o předčasných volbách bylo revolučním opatřením, na které se nevztahují obvyklé požadavky na právní předpis: zákaz jednorázovosti a zákaz retroaktivity.
Osobně takový účelový výklad odmítám. Podle mého názoru Sametová revoluce skončila 5. února 1990, kdy podal demisi poslední kommunistický mohykán ve funkci, premiér České socialistické republiky, František Pitra. O 4 dny před tím byla zrušena Státní bezpečnost, o 2 dny později byla zrušena Národní fronta.
STB byla zrusena pred 15-17ti lety.
OdpovědětVymazatOvsem rika se ze bylo zruseno jen jmeno.
Tak si zazpívejme
OdpovědětVymazathttp://www.youtube.com/watch?v=W0Mydquf9S8
Jó, opravdoví umělci se nezapřou. Kryla jsem si nikdy vážit nepřestal.
OdpovědětVymazatMimochodem je něco na tom Tribunově argumentu, že starý režim tím, že dissidenty pronásledoval, jim dodával určitou gloriolu a respekt. "Demokracie" své dissidenty ničí mnohem effektivněji mlčením a přehlušením všelijakým konsumním šmejdem, kterým zahltí veřejný prostor. Zakazuje se jen v opravdu výjimečných případech (revise Holokaustu), fysická likvidace se historicky ukázala kontraproduktivní a k té se přikročí jen ve vyslovené nouzi (JFK).
Petersi, v jakém smyslu podle Vás byl restituční převrat v r.1989 "revolucí"?
OdpovědětVymazatTo musíte zvážit skupinovou dynamiku, pan Peters je příliš mlád aby si to pamatoval, ale v právnické komunitě se na restituce stále ještě vzpomíná, nejlépe hospodaří soukromý vlastní, zvláště když je jich k pražskému činžáku padesát, tři z toho u Astra v Austrálii a jeden se pohřešuje v brazilském pralese.
OdpovědětVymazatTo je legrační uvažování a připomnělo mi to datum začátku středověku.
OdpovědětVymazatGogo, myslím, že jste to vytihl. Je to opravdu hloupá otázka.
OdpovědětVymazatNedělejte si z toho legraci, chlapi, tohle je vážné thema. Skončila ta revoluce podáním Pitrovy demise, a nebo až jmenováním Pitharta? To se přece nestalo najednou... protože Pitra podával tu demisi snad už potřetí za těch pár týdnů, takže asi spíš až jmenováním Pitharta, o už pak bylo jasný že to je tentokrát doopravdy.
OdpovědětVymazatPitrova hvězdná pětiminutovka
Stb-ci jsou porad u vesla, i kdyz ted si rikaji jinak:-(
OdpovědětVymazatPředevším ale nebyl nablízku žádný erudovaný cimrmanolog, takže soudruzi zase uplichtili tzv. nezapamatovatelné datum. To taková Zlatá bula ..., nebo i ten Hitler měl víc soucitu s dětmi a Petersem, když vlítnul do Polska v den začátku nového školního roku.
OdpovědětVymazatTeď se kvůli jejich pochybení budou sepisovat tuny elaborátů na téma datum konce sameťáka. A co profesní nenávisti to mezi hyst(o/e)riky zapříčiní!
Je ale dobře vidět, že naopak studenti Járu Cimrmana nebrali na lehkou váhu. Když už propásli 11.11. (nebyl náhodou někdo z nich Martin?), udělali to aspoň metodou koncentrace výročí.